Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Задачі та методи стиснення тривалості

Читайте также:
  1. I Анализ состояния и эффективности методической работы
  2. I ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ВЫПОЛНЕНИЮ КУРСОВОЙ РАБОТЫ
  3. I. Из истории развития методики развития речи
  4. I. Методические рекомендации
  5. I. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ВЫПОЛНЕНИЮ КОНТРОЛЬНОЙ РАБОТЫ
  6. I. ОБЩИЕ МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  7. I. ОБЩИЕ МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  8. I. ОБЩИЕ ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  9. I. Организационно - методический раздел
  10. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ

 

"Стиснення тривалості" - це окремий випадок математичного аналізу, призначений для скорочення календарного плану проекту без змін його змісту. В загальному плані зменшення терміну виконання проекту досягається за рахунок перерозподілу ресурсів з некритичних робіт на ті, які знаходяться на критичному шляху.

Взагалі, техніка здійснення розрахунків реалізована в алгоритмі ST, тому при здійсненні цих операцій від членів, які відповідають за розробку плану проекту, необхідно вірно задати вхідні дані для подальшої роботи програми. Здійснення цих операцій потребує, перш за все, аналітичної роботи в напрямку дотримання логіці здійснення суто математичних дій.

Справа в тому, що проводячи перерозподіл ресурсів та змінюючи порядок виконання робіт програма не може відповідати за дотримання здорового глузду у виконанні проекту. Тому математичні прорахунки можуть прийти у протиріччя зі здоровим глуздом, а оптимально розроблений план стане нездійсненим.

Наприклад, для зведення споруди, що є однією з проектних робі, необхідно 12 днів при використанні одного крану. Якщо ця робота є критичною і ми задаємо завдання на стиснення тривалості то програмою може бути виданий результат плану, де термін її виконання 4 дні на умовах залучення трьох кранів. З математичної точки зору отриманий найбільш оптимальний план, який дозволяє зменшити час виконання проекту на 8 днів. Але практично він не може бути реалізованим хіба завдяки тому, що будівельний майданчик не дозволяє розмістити таку кількість техніки.

Чи такий приклад з нашого навчального проекту. Припустимо, що робота 1.3 "Укладання контракту" є критичною. А ситуація сталась така, що керівництво зацікавлених осіб ставлять вимогу скороти час виконання проекту навіть за рахунок збільшення його бюджету. Щоб це зробити треба відмінити обмеження у використанні ресурсів на здійснення критичних робіт, дати програмі команду на оптимізацію і ви дійсно отримаєте план з меншим терміном виконання.

Але рано радіти, треба ще пересвідчитися чи можна бути його виконати. І ви побачити, що по нашій роботі 1.3 програма вам запропонує скористатися послугами 3-х перекладачів з італійської, що дасть змогу завершити укладання контракту з постачальниками на 3 дні раніше. Але насправді таку ситуацію з точки зору елементарної людської логіки навіть смішно уявити собі.

 

Запамятуйте: Розробляючи план за допомогою програмних засобів, ніколи не слід покладатися на те, що “розумна техніка” нам все вірно підрахує. Проте не така ж вона і розумна, тобто підраховує все вірно, але без врахування елементарної логіці можливості втілити у життя підраховане. Це задача насамперед користувача, який повинен перевіряти розрахунки на предмет додержання цієї логіки. Тобто задаючи команду на здійснення оптимізації, необхідно після отримання результату перевіряти його і якщо знайдеться порушення здорового глузду, то потрібно або ввести додаткові обмеження, або просто виключити такі роботи від функції оптимізації.

 


Таким чином, головною задачею, тих хто планує проект полягає у вірному визначенню які саме роботи можливо підвергати стисненню.

Здійснення "стиснення тривалості" досягається двома методами:

· Стиснення на злом;

· Швидке відстежування.

Стиснення на злом аналізує можливості зміни вартостей і календарного плану для визначення того, як отримати максимальний ефект від перерозподілу ресурсів між окремими роботами або за рахунок загального збільшення ресурсів, а, отож, його бюджету в цілому.

 

 


Рис. 7.1 Механізм здійснення стиснення на злом

 

Як можна побачити з рисунку 7.1 в результаті здійснення процедури стиснення на злом термін здійснення критичної роботи зменшується, а некритичної збільшується, але не в тих обсягах, які б могли заподіяти шкоди кінцевому терміну виконання проекту.

Хоча проведення стиснення на зло і може призводити до перевищення бюджету окремих проектних робіт але це ще не означає їхню принципову неприйнятність.

По-перше, загальне зменшення часу на виконання проекту призводе до економії умовно-постійних видатків, що може компенсувати підвищення прямих видатків.

По-друге, однією з особливостей проектів є те, що час часто буває значно цінніший за гроші. На цю особливість та пояснення її сенсу, особливо для бізнес-проектів, зверталась увага при вивченні методичних засад проектного менеджменту. Раннє завершення проекту означає прискорення отримання прибутків від його використання. А сума цих додаткових прибутків може перевищити додаткове збільшення бюджету.

Тому після здійснення стиснення математичними методами треба провести економічний аналіз їхньої доцільності. А в разі негативного результату – скорегувати умови проведення стиснення і знову довірити ST цю процедуру.

Для практичного здійснення стиснення тривалості треба виконати наступні послідовні кроки:

1. Визначити роботи, по яких доцільно запровадити стиснення. За загальним правилом вони мають бути критичними, а також відноситись до розряду керованих.

2. Визначити види ресурсів, які використовуються для здійснення робот відібраних згідно п.1 та позначити їх позначкою "вирівнювання" у ресурсному словникові.

3. Позначити типи робіт у вікні характеристик робіт.

4. Запустити опцію перерахунку календарного плану.

В результаті ST отримує команду на застосування відповідного математичного апарату та зробить необхідні перерахунки.

Стиснення тривалості методом швидкого відстежування передбачає паралельне виконання тих робіт, які у звичайному варіанті мали здійснюватися послідовно. В нашому прикладі це можуть бути роботи 2.2 "Проведення загально будівельних робіт" та 2.3 "Заміна електропроводки". Якщо обидві ці роботи належать до критичного шляху, то загальна планова тривалість виконання проекту може бути значно скорочена (рис. 7.2).

Стосовно використанню ST для формування календарного плану даний ефект досягається через встановлення для цих робіт приблизно однакових ранніх дат початку або пізніх дат завершення при одночасному знятті позначок передувань.

 

 

 


Рис. 7.2 Механізм здійснення швидкого відстежування

 

Як можна побачити з рис. 7.2, в результаті перенесення початку роботи Б на більш ранній термін, термін виконання проекту зменшується.

Незважаючи на простоту та багатообіцяючі результати сформованого таким чином плану, до цього методу слід відноситися дуже обережно. Так, він дійсно дозволяє скорити загальний плановий термін виконання проекту, але ймовірність виконання такого плану значно зменшується. Це відбувається тому, що при використанні швидкого відстежування різко зростає ризик переробок вже здійснених робіт в наслідок того, що інша робота, яка виконується паралельно може задавати зовсім інші умови для всіх інших.

Якщо це з’ясувалось, коли паралельні роботи вже досягли значного відсотку виконання, то звичайно, що вони повинні бути перероблені. Так замість скорочення отримуємо фактичне перевищення терміну виконання проекту, а також перевитрат його бюджету через марно витрачені ресурси.

Метод швидкого відстежування дає ефект при його застосуванні щодо нормативних робіт з невеликою або повною відсутністю невизначеності з порядком їх проведення та результатами. Коли ж мова йдеться про виконання творчих або унікальних робіт, необачне застосування цього методу стиснення тривалості з метою отримати нетривалий план впровадження проекту приводе до його нереальності.

Яскравим прикладом цього правила є практика початку застосування методів проектного менеджменту в програмуванні. Керівників цієї галузі бізнесу зацікавили практичні результати проектного менеджменту, а саме його спрямованість на скорочення терміну реалізації проекту. В умовах високої конкуренції на ринку програмних засобів даний фактор має вирішальне значення для досягнення успіху. Але запрошення відомих менеджерів проектів, які мали великій досвід у впровадженні великих проектів, задля керівництва роботами зі створення програмних продуктів не призвели до очікуваних результатів. Спрямовуючи свої зусилля на зниження терміну реалізації проекту, застосовуючи методи швидкого відстежування, вони здебільшого отримували протилежні результати.

Зіткнувшись з неминучою необхідністю переробляти окремі проектні роботи, які виконувалися паралельно, плани виконання проекту не тільки не виконувалися, але й давали результати гірші, ніж були без застосування методів управління проектами.

Тому, в теорії та практиці проектного менеджменту, поширюється думка про необхідність застосування при плануванні робіт із вагомою творчою складовою методу, який отримав назву "критичних ланцюжків" (МКЛ).

Він є повною протилежністю МКШ з точки зору своєї ідеології. Якщо класична теорія планування в проектному менеджменті користується принципом "якомога раніше", то в методі "критичних ланцюжків" панує правило "якомога пізніше".

Таке протиставлення ніяким чином не свідчить про сутнісні недоліки класичних методів проектного менеджменту або про перевагу методу МКЛ. Просто вони пристосовані для керування різними об’єктами. Якщо проект містить багато елементів які можна вимірювати та розраховувати, то такі творчі процеси як розробка програмного забезпечення, розробка нового технологічного процесу це комплекс цілком творчих робіт головним ресурсом яких є мозкові здібності розробників. Зрозуміло що цей ресурс просто неможливо вимірювати та оптимізувати.

МКЛ на протилежність МКШ не ставить за мету розробку плану з найменшими термінами виконання, а плану який може бути виконаний. Тому в його основі значно менше формалізованих процедур визначення термінів виконання окремих проектних робіт. Тут право оцінювати час, який потрібен на завершення роботи оцінюють самі виконавці на основі свого досвіду та фахового рівня.

Це перша суттєва відміна методу МКЦ, а друга полягає у тому щоб ні в якому разі не розпочинати нову роботу, доки для неї не будуть завершенні попередні.

Сутність цього методу полягає в послідовному виконанні творчих етапів проекту із створенням між ними буферів, які призначені для аналізу отриманих результатів та уточнення завдань наступних етапів. В цілому МКЛ визначається доволі просто й коротко:

· Виявляються задачі, які найбільшим чином впливають на дату завершення проекту (визначається критичний ланцюжок);

· Виконується перебудова плану під цій ланцюжок з урахуванням обмежень, які визначаються наявністю ресурсів.

· Формується єдиний буфер ресурсів для критичного ланцюжка, який ставиться після розрахункового терміну завершення останньої критичної роботи.

· На тому ж принципі формуються окремі буфери для некритичних задач.

 
 
  Буфери для некритичних робіт   Єдиний буфер критичного ланцюжка  


БН
БН
А
БН
Є
Е
БК
Д
Г
В
Б

 

Рис.7.3 Метод формування календарного плану проекту методом критичних ланцюжків

 

В результаті план за методом МКЛ не претендує на назву самого оптимального (з точки зори класичного проектного менеджменту), але він найбільш раціональний в умовах великої творчої складової та невизначеності.

Схематично розбіжності результатів планування та виконання планів за різними методами можна проілюструвати даними табл.. 7.7

 

Таблиця 7.7

Умовні показники плану проектів з великою долею творчої складової методами МКШ та МКЛ та їх виконання

Умови планування проектів Планові терміни завершення проекту, місяців Фактичні терміни завершення проекту, місяців
1. Без застосування методів проектного менеджменту    
2. Із застосуванням МКШ    
3. Із застосуванням МКЛ    

 

 

Запам’ятайте: Застосування методів МКШ та МКЛ визначається складом проектних робіт. Якщо мова йде про проекти або їх частину з великою долею творчої складової, то слід застосовувати МКЛ. І навпаки.

 

 


Тобто МКЛ сприяє підвищенню ефективності планування з точки зору підвищення його реалістичності. Ефективність планів визначається за результатами їх виконання. МКШ дозволяє отримати календарний план з найнижчими термінами, але в ньому немає ніякого сенсу, якщо його неможливо реалізувати в наслідок відсутності врахування творчої складової окремих проектних робіт.

 

 

Контрольні питання

 

1. Які функції виконують програмні продукти упорядкування календарного плану проекту?

2. Які програмні продукти, які забезпечують потреби процесів планування управління проектами присутні на ринку?

3. Що розуміється під центром вартостей в пакеті ST?

4. Назвіть основні елементи бази для створення календарного плану проекту?

5. Назвіть основні етапи побудови календарного плану проекту?

6. В чому є призначення матриці відповідальності?

7. В чому сенс визначення ранніх та пізніх дат початку та завершення проектних робіт?

8. Як відбувається розрахунок розкладу вперед?

9. Як відбувається розрахунок розкладу назад?

10. Що таке повний резерв?

11. Що таке вільний резерв?

12. Яким чином використовуються резерви в практиці розробки календарного плану проекту?

13. Які дані потрібні для упорядкування календарного плану в середовищі ST?

14. Який порядок укладання календарного плану в середовищі ST?

15. Який порядок заповнювання словників робіт?

16. Назвіть характеристики типів проектних робіт в середовищі ST?

17. Які характеристики проектних робіт розглядаються пакетом ST?

18. Як можна задати послідовності виконання робіт у середовищі ST?

19. Яким чином у програмі ST формуються ресурсні словники?

20. Що розуміється під терміном "стиснення тривалості"?

21. Які існують методи стиснення тривалості?

22. В чому сутність методу "стиснення на злом"?

23. В чому сутність методу "швидке відстежування"?

24. Які існують обмеженості застосування методів стиснення тривалості при формуванні календарного плану проекту?

25. В чому сутність методу критичних ланцюжків (МКЛ)?

26. Який порядок формування графіку здійснення проектних робіт методом критичних ланцюжків?




Дата добавления: 2015-01-30; просмотров: 44 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.013 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав