Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Організація робіт зі стандартизації

Читайте также:
  1. Аналітична хімія з технікою лабораторних робіт
  2. Банк Англії, його утворення, організація і управління, роль і функції
  3. Безпека праці при виконанні основних видів робіт
  4. Безробіття та зайнятість
  5. Безробіття та його види
  6. Безробіття як форма прояву макроекономічної нестабільності
  7. Безробіття, його показники і види.
  8. Безробіття: сутність, види та соціально-економічні наслідки. Закон Оукена.
  9. В останні роки активізувалося міжнародне співробітництво Ук­раїни у кримінально-виконавчій сфері, про що йшла мова в першому питанні лекції.
  10. В.Г. Афанасьєв називає наступні основні управлінські функції: вироблення і ухвалення управлінського рішення; організація; регулювання і корегування; облік і контроль.

 

Організацію робіт у сфері стандартизації здійснює сьогодні розгалужена система органів (див. Рис.1.1). Так, суб'єктами стандартизації в Україні є:

1. Центральний орган виконавчої влади з питань стандартизації.

2. Рада стандартизації та технічного регулювання.

3. Технічні комітети стандартизації.

4. Інші суб'єкти, що займаються стандартизацією.

   
 
 
 

 

5.

 


Рис. 1.1 Структура управління національною стандартизацією в Україні

Розглянемо більш детально функції та завдання цих органів.

Національний (центральний) орган виконавчої влади з питань стандартизації.

Функції центрального органа виконавчої влади з питань стандартизації виконували у різні роки різні спеціально створені служби. Наприклад, в останні роки: Державний комітет України зі стандартизації, метрології і сертифікації (Держстандарт України), Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики (Держспоживстандарт України). Зараз в Україні не існує спеціально створеного центрального органу з питань стандартизації. У руслі проведеної адміністративної реформи був ліквідований Держспоживстандарт України, а його функції були покладені на Міністерство економічного розвитку та торгівлі та інші органи. У складі Міністерства економічного розвитку і торгівлі створено Департамент технічного регулювання, який займається питаннями стандартизації та оцінки відповідності, у тому числі нормативно-правовим забезпеченням та міжнародним співробітництвом. Працює комісія з реорганізації Держспоживстандарта, яка зараз частково виконує його функції (станом на 01.03.2012 р.). Зараз ідуть обговорення, дискусії стосовно створення спеціального органу чи покладання вже на один із діючих спеціалізованих органів із стандартизації функцій центрального органу.

Мета створення центрального органу виконавчої влади з питань стандартизації полягає в організації, координації та впровадженні діяльності щодо розроблення, схвалення, прийняття, перегляду, зміни, розповсюдження національних стандартів. Як національний орган він представляє Україну в міжнародних та регіональних організаціях зі стандартизації. Основні функції цього органу:

· Забезпечення реалізації державної політики у сфері стандартизації. При цьому проведення обґрунтованих заходів для прийняття і застосування Кодексу доброчинної практики з розроблення, прийняття і застосування стандартів відповідно до Угоди СОТ про технічні бар'єри в торгівлі, що є додатком до Маракеської угоди про заснування Світової організації торгівлі 1994 року.

· Проведення заходів щодо гармонізації національних стандартів з відповідними міжнародними (регіональними) стандартами.

· Участь у розробленні і узгодженні технічних регламентів та інших нормативно-правових актів з питань стандартизації.

· Установлення правил розроблення, схвалення, прийняття, перегляду, зміни та втрати чинності національних стандартів, їх позначення, класифікації за видами та іншими ознаками, кодування і реєстрації.

· Впровадження заходів щодо виконання зобов'язань, зумовлених участю в міжнародних (регіональних) організаціях стандартизації.

· Співпраця у сфері стандартизації з відповідними органами інших держав.

· Прийняття рішення щодо створення та припинення діяльності
технічних комітетів стандартизації, визначає їх повноваження та
порядок створення.

· Участь у підготовці міжнародних і регіональних стандартів, які розробляються відповідними міжнародними та регіональними організаціями.

· Ведення реєстру стандартів та документів зі стандартизації.

· Організація створення і ведення національного фонду нормативних документів та Національного інформаційного центру міжнародної інформаційної мережі (ISONET).

 

Рада стандартизації та технічного регулювання.

Рада стандартизації та технічного регулювання (далі - Рада) є колегіальним консультативно-дорадчим органом при Кабінеті Міністрів України. Вона формується з представників Кабінету Міністрів України, відповідних центральних органів виконавчої влади, зокрема центрального органу виконавчої влади з питань технічного регулювання, центрального органу виконавчої влади з питань стандартизації, а також суб'єктів господарювання, виробників та споживачів. До складу Ради входять 17 членів. Не менше половини складу Ради стандартизації повинні становити представники
об'єднань суб'єктів господарювання, об'єднань споживачів, а також представники наукових установ. Діяльність Ради ґрунтується на засадах відкритості та гласності. Основними функціями Ради у сфері стандартизації є: · вивчення, аналіз та розроблення пропозицій щодо вдосконалення діяльності у сфері стандартизації; · визначення пріоритетів розроблення стандартів та технічних
регламентів на основі соціальних, економічних потреб і потреб
споживачів;

Технічні комітети стандартизації.

Технічні комітети стандартизації створюються центральним органом виконавчої влади. На них покладаються функції з розроблення, розгляду та погодження національних, міжнародних та регіональних стандартів. До роботи в технічних комітетах залучаються представники всіх заінтересованих сторін на добровільних засадах, а саме: уповноважені представники органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання та їх об'єднань, науково-технічних та інженерних товариств (спілок), товариств (спілок) споживачів, відповідних громадських організацій, провідні науковці і фахівці.

Технічні комітети створюються на базі підприємств (організацій), які спеціалізуються за певними видами продукції і технологій чи видам діяльності. Станом на 1.02.2010 р. в Україні діють 155 технічних комітетів стандартизації з різних видів діяльності.

ДП Укр НДНЦ є провідною організацією Міністерства економічного розвитку і торгівлі України у сфері стандартизації, сертифікації та якості, яка формує напрямки державної політики у сфері стандартизації та суміжних сферах.

 

Порядок розробки, перегляду, внесення змін, прийняття та опублікування стандартів установлюється Законом України "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності" (2005 р.). Національні стандарти мають розроблятися на основі:

- міжнародних стандартів, якщо вони вже прийняті або перебувають на завершальній стадії розроблення, за винятком випадків, якщо вони є неефективними або невідповідними з огляду на недостатній рівень захисту або базові кліматичні, географічні умови, особливості держави, умови та суттєві технологічні проблеми;

- регіональних стандартів - лише в тому разі, якщо міжнародні стандарти не можуть бути використані з причин, зазначених у попередньому абзаці;

- стандартів держав, що є членами відповідних міжнародних чи регіональних організацій, або з якими укладено відповідні міжнародні договори України (договори про взаємне визнання, розроблення та застосування стандартів, технічних регламентів та процедур оцінки відповідності);

- наукових досягнень, знань і практики.

Національні стандарти розробляються безпосередньо технічними комітетами із стандартизації (технічними комітетами), а у разі їх відсутності - організаціями, що мають відповідний науково-технічний досвід у цій сфері.

Порядок затвердження стандартів такий. Після розроблення першої редакції проекту національного стандарту центральний орган виконавчої влади з питань стандартизації оприлюднює цей проект в офіційному виданні та в засобах масової інформації. У повідомленні зазначаються: позначення та назва проекту національного стандарту; ступінь відхилення проекту національного стандарту від відповідних міжнародних стандартів; адреса і термін надання коментарів усіма заінтересованими сторонами. Міжнародні та регіональні стандарти приймаються як національні стандарти центральним органом виконавчої влади з питань стандартизації. У разі схвалення остаточного проекту національного стандарту центральний орган виконавчої влади з питань стандартизації приймає рішення про його прийняття. Перелік національних стандартів, схвалених та прийнятих протягом місяця, оприлюднюється наступного місяця в офіційному виданні центрального органу виконавчої влади у сфері стандартизації.

Контрольні запитання та завдання

1. У чому полягає сутність стандартизації?

2. Дайте визначення поняттю «стандартизація».

3. Яка мета здійснення стандартизації?

4. На яких принципах базується стандартизація?

5. Які задачі покладено на систему стандартизації?

6. Перелічіть основні об’єкти стандартизації.

7. Яка структура органів стандартизації в Україні?

8. Дайте характеристику основним національним органам стандартизації.

9. Який орган виконує безпосередньо функції з розробки національних стандартів?

10. Назвіть основні етапи розробки та перегляду стандартів.

11. Яке основне законодавство регламентує стандартизацію в Україні?

 

 




Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 51 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав