Читайте также:
|
|
Учасники (суб’єкти) фінансового ринку класифікуються відповідно до деталізації та розгляду їх в різних аспектах, зважаючи на різноманітність фінансових операцій і багатогранність функцій, які вони можуть виконувати.
З правової точки зору суб’єктами фінансового ринку є індивідуальні, інституціональні учасники та органи державного регулювання.
Держава здійснює регулювання фінансового ринку в особі уповноважених органів влади та управління. В цій ролі виступають органи законодавчої, виконавчої та судової влади, а також державні органи, які не належать до вищеназваних органів. Головними органами, що здійснюють
державне регулювання фінансового ринку в Україні є: Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг. Регулювання фінансового ринку здійснюється за допомогою правового, нормативного та інформаційного забезпечення. В умовах глобалізації та інтернаціоналізації світогосподарських зв’язків національне законодавство, що регулює діяльність учасників фінансового ринку має відповідати міжнародним нормам та стандартам, базуватись на єдиних умовах та процедурах здійснення фінансових розрахунків.
Індивідуальні учасники фінансового ринку ― це фізичні особи, які мають певні права та зобов’язання на ньому згідно чинного законодавства. Ними можуть бути громадяни даної держави, особи без громадянства та іноземні громадяни.
Інституціональні учасники фінансового ринку ― це юридичні особи, які не є органами державного регулювання. До них належать підприємства, організації, компанії, товариства, фонди тощо. Вони характеризуються організаційною єдністю, мають відокремлене майно, виступають від свого імені, мають розрахункові рахунки в банку.
За формою суб’єкти фінансового ринку класифікуються на:
─ домогосподарства (населення);
─ суб’єкти господарювання (інститути позафінансової сфери);
─ державу.
Існує думка, що головними суб’єктами фінансового ринку є ті домашні господарства, в яких (у більшості випадків) спостерігається перевищення доходів над видатками на величину заощаджень. Через фінансові інститути (банки, страхові компанії, цільові фонди тощо) їхні заощадження перетворюються в інвестиційні ресурси.
В залежності від функцій, які виконують суб’єкти фінансового ринку, їх поділяють на основні та інфраструктурні.
Основні учасники своїми діями створюють ринок, підтримують рух фінансових інструментів, забезпечують безперервність і постійність взаємодії на ньому.
Інфраструктурні учасники допомагають та прискорюють взаємодію між основними учасниками фінансового ринку, сприяють підвищенню ефективності та якості проведення операцій, забезпечують удосконалення окремих сегментів та фінансового ринку в цілому.
З урахуванням принципових форм укладання угод на фінансовому ринку його професійних учасників поділяють на три групи:
─ продавці і покупці фінансових активів (послуг);
─ фінансові посередники;
─ інститути інфраструктури фінансового ринку.
Продавці і покупці фінансових активів (послуг) є прямими учасниками фінансового ринку. Вони забезпечують основні функції щодо проведення фінансових операцій і відрізняються в залежності від сегментації ринку. Так, на ринку позикових капіталів функціонують кредитори та позичальники, на ринку цінних паперів ― емітенти та інвестори, на валютному ринку основними учасниками є продавці та покупці валюти тощо.
Отже, основними учасниками фінансового ринку є: емітенти, інвестори, посередники. Емітенти – це особи, які від свого імені випускають цінні папери чи інші фінансові інструменти і зобов’язуються виконувати обов’язки, що випливають з умов їх випуску. Емітентами цінних паперів можуть бути підприємства, держава в особі своїх органів та органи місцевого самоврядування.
Інвестори – фізичні та юридичні особи, які мають вільні фінансові ресурси та наміри вкласти їх у фінансові активи з метою одержання доходу у вигляді дивідендів, відсотків або приросту ринкової вартості таких фінансових активів.
Окрім цього, на розвиненому фінансовому ринку діє величезна кількість фінансових посередників. Вони за певну плату надають різні види фінансових послуг. Однак, основна функція фінансових посередників ― сприяння під час передачі коштів від потенційних заощаджувачів до потенційних позичальників і навпаки. Отже, посередники ― це юридичні особи, які опосередковують зустрічний рух коштів та фінансових інструментів на фінансовому ринку.
Інфраструктура фінансового ринку ― це сукупність установ та організацій, які обслуговують учасників фінансового ринку з метою підвищення ефективності здійснюваних ними операцій і забезпечують процес безперервного функціонування фінансового ринку та вільний рух товарів і послуг на ньому. До них належать: саморегульовані організації (фондові та валютні біржі, організаційно оформлені позабіржові торговельно-інформаційні системи), банківські установи, брокерські, інвестиційні, страхові, холдингові компанії тощо.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 69 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |