Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Безпосередня демократія - це здійснення влади самим народом шляхом голосування або шляхом підтримки пропозицій (ініціатив), внаслідок яких можуть бути прийняті владні рішення.

Читайте также:
  1. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України у системі органів державної влади та його завдання.
  2. Адміністративно-правовий статус місцевих органів виконавчої влади
  3. Адміністративно-правовий статус місцевих органів виконавчої влади
  4. Адміністративно-правовий статус центральних органів виконав­чої влади
  5. Адміністративно-правовий статус центральних органів виконав­чої влади
  6. Акти судової влади як джерела трудового права
  7. Андрей Владимирович слезал с дерева и держал на руках Тему. А Тема держал на руках кота. Кот пихался лапами и сердито мяукал.
  8. Антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.
  9. АРХИТЕКТУРА ВЛАДИМИРО-СУЗДАЛЬСКОГО КНЯЖЕСТВА
Помощь в написании учебных работ
1500+ квалифицированных специалистов готовы вам помочь

Формами безпосередньої демократії є референдум, вибори, збори, сходи громадян тощо. Прикладом однієї із зазначених форм демократії може слугувати земельні сходи деяких швейцарських кантонів, які, як правило, відбуваються щорічно у визначеному місці та у визначений день, на яких розглядаються питання і приймаються рішення шляхом голосування їх учасників. Також розповсюджена система загальних зборів у мешканців сіл в Індії (так звана панчаятна система). Наприклад, згідно ст. 243в Конституції Республіки Індія 1949 р. "... можуть бути створені панчаяти на сільському, проміжному рівні, та на рівні округу...".

У деяких країнах (Великобританія, США, Україна) подібні зібрання функціонують на рівні адміністративно-територіальних одиниць зазвичай нижчого рівня. Наприклад, у ст . 8 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 р. передбачено загальні збори громадян за місцем проживання, які є "формою їх безпосередньої участі в рішенні питань місцевого значення".

Представницька демократія - це здійснення влади уповноваженими народом представниками щодо прийняття владних рішень.

Зазначені представники можуть функціонувати або колегіально як відповідні органи, або як посадові особи. Вони мають представницькі мандати, які отримали під час виборів. Тим самим прямі вибори, що є однією із форм безпосередньої демократії, поєднуються з представницькою демократією. Наприклад, у п. 3 ст. 38 Конституції Республіки

Молдова 1994 р. зазначено, що "право бути обраним гарантується громадянам Республіки Молдова, які мають право обирати, відповідно до закону", у ч. 2 ст. 43 Конституції Республіки Словенія 1991 р. встановлено, що "кожний громадянин ... має право голосувати та виставляти свою кандидатуру на вибори".

На сьогодні представницька демократія набула у найбільш розвинутих країнах по суті домінуючої ролі, що не заперечує її взаємозв'язків з безпосередньою демократією. За умов демократичного розвитку суспільства і держави суперечності і неузгодженості між зазначеними формами не виникають.

Вибори

Основними формами безпосередньої демократії є вибори та референдуми, що передбачені у конституціях та чинному законодавстві більшості сучасних держав. Наприклад, у ст . 69 Конституції України 1996 р. визначено, що "народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії". Зазначені форми близькі за порядком організації і проведення, в основу яких покладено реалізацію громадянами права голосу. Наприклад, у ст. 10 Конституції Республіки Болгарія 1991 р. визначено, що "вибори, національні та місцеві референдуми проводяться на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування". Проте між ними існують і певні відмінності (строки проведення, призначення виборів і референдуму тощо).

Доверь свою работу кандидату наук!
1500+ квалифицированных специалистов готовы вам помочьДата добавления: 2014-12-15; просмотров: 11 | Нарушение авторских прав
lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2022 год. (0.016 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав