Читайте также:
|
|
на тему: «Формування самооцінки у підлітковому віці»
ВСТУП
Актуальність дослідження. Підлітковий вік має особливе значення для розвитку «Я-концепції» особистості, оскільки в цей період відбувається становлення нового рівня самосвідомості, зміна уявлення про себе, що визначається прагненням зрозуміти себе, свої можливості і особливості, як ті, що об’єднують підлітка з іншими людьми, так і ті, що відрізняють його від них, роблять його унікальним і неповторним. З цим пов’язані різкі коливання у ставленні до себе, нестійкість самооцінки. Вказане новоутворення визначає провідні потреби підліткового віку – в самоствердженні і спілкуванні з однолітками. [ 3]
Ці протиріччя проявляються в максималізмі підлітків, у їхній схильності оцінювати особистість за окремими вчинками, у некритичному засвоєнні групових моральних норм підліткового середовища та їх негативізмі по відношенню до тих правил, що декларують дорослі. Орієнтованість підлітків на норми групи однолітків і протест проти норм «світу дорослих» відображає провідну потребу підлітка – у самостійності, особистісній автономії. Разом з тим, у підлітковому віці важлива не скільки сама по собі можливість самостійно розпоряджатися собою, скільки визнання оточуючими дорослими цієї можливості і принципової рівності підлітків із дорослими. При цьому підлітки продовжують чекати від дорослих допомоги, захисту і т. ін.
Вказане протиріччя ускладнює відносини підлітків з дорослими: підлітки не просто знецінюють вимоги й оцінки дорослих, але й надто хворобливо реагують на них, оскільки претендують на визнання та схвалення (І.С.Кон, Л.Ф.Обухова, Л.І.Божович). Неадекватна емоційно-негативна реакція підлітків на виховні впливи дорослих бентежить батьків і вчителів, стимулює їх до посилення виховних заходів, що часто призводить до виникнення взаємного незадоволення і поглиблення конфлікту.
Питання самооцінки, її ролі у самосвідомості особистості знайшли своє відображення у наукових працях М.Й.Боришевського, С.Л.Рубінштейна, О.Г.Спіркіна, І.І.Чеснокової, П.Р.Чамати, Л.Хьелл, Д.Зиглера, З.Фрейда, Е.Еріксона, А.Маслоу, та ін. Значний внесок у вивчення генезису самооцінки зробили Б.Г.Ананьєв, І.С.Кон; роль самооцінки у формуванні особистості досліджували І.Д.Бех, Л.І.Божович, Л.С.Славіна.
Психологічні особливості самооцінки підлітка вивчали Мухіна.В.С, Крутецький В.А, Лукін.Н.С, які вважали, що самооцінка є складним і багатогранним компонентом самосвідомості, "Я-концепції", який є прямим вирішенням оцінки інших осіб, приймаючи участь у розвитку особистості.
Таким чином, сказане вище зумовлює актуальність теми дослідження курсової роботи.
Мета дослідження – теоретично обґрунтувати і експериментально дослідити чинники, що впливають на формування самооцінки підлітка.
Мета курсової роботи передбачає виконання таких завдань:
- здійснити аналіз психолого-педагогічної літератури з даної теми;
- науково обґрунтувати поняття “самооцінка”, розвиток та формування самооцінки підлітків;
- розкрити суть самооцінки та її значення у навчанні і вихованні дітей підліткового віку;
- розробити методичні рекомендації для учнів, вчителів та батьків щодо формування адекватної самооцінки у підлітків.
Об'єкт дослідження - самооцінка особистості підлітка.
Предмет дослідження – особливостіформування самооцінки у підлітковому віці.
Методи дослідження:
· аналіз науково-методичної літератури вітчизняних та зарубіжних авторів із загальної, вікової та педагогічної психології;
· спостереження, бесіда, експеримент;
· методика Дембо - Рубінштейна, тест Фурмана.
· аналіз, порівняння, співставлення здобутих фактів, узагальнення результатів дослідження.
Структура курсової роботи. Курсова робота складається із вступу, двох розділів, висновку, списку використаних джерел. Загальний обсяг курсової роботи 43 сторінки, основної частини – 39 сторінок. До основного тексту введено 5 таблиці, 1 схеми та 2 діаграми. Для розкриття змісту викладених теоретичних положень та методичних аспектів роботи запропоновано 4 додатки.
Дата добавления: 2015-01-05; просмотров: 1269 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |