Читайте также:
|
|
Фінансовий ринок виступає сферою забезпечення нормально функціонувати фінансових відносин. Роль ринку у сучасній економіці полягає у акумулюванні заощаджень і тимчасово вільних фінансових ресурсів немає і використанні їхніх задля забезпечення потреби у грошовому капіталі, як фізичних осіб, і підприємницьких структур, організацій корисною і держави. Він посідає особливе місце у фінансовому системі держави як важлива сфера фінансових відносин, що сприяє ефективному функціонуванню сфер і ланок фінансової систем країни.
Цього ринку оперує різноманітними фінансовими інструментами, обслуговується специфічними фінансовими інституціями та має досить розгалужену і різноманітну структуру.
Фінансовий ринок, на думку О.Р. Романенка, це «сукупність економічних відносин, що з розподілом фінансових ресурсів, купівлею-продажем тимчасово вільних коштів та обігу цінних паперів»[13].
Якщо ж спиратися на В.М.Шелудько, то «фінансовий ринок – це система економічних пріоритетів і правових відносин, що з купівлею-продажем чи випуском та обігом фінансових активів»
З погляду організації, це сукупність фінансових установ, що спрямовують потік коштів від власників дозаемщикам, і навпаки. До таких інститутам належать з банківських установ, валютні, і фондові біржі, інвестиційні фонди, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії, розрахунково-клірингові організації, депозитарії та інші. Загалом, фінансовий ринок – це особливий механізм взаємодії власників заощаджень, реальних інвесторів та фінансових посередників, який виходить з добровільної договірній основі та принципи економічної доцільності і відданість забезпечує з урахуванням попиту й пропозиції мобілізацію заощаджень і трансформацію в інвестиції.
Фінансовий ринок необхідно розглядати, як специфічну сферу грошових відносин, які творяться у процесі руху фінансових фондів держави, юридичними і фізичними особами з допомогою спеціалізованих фінансових установ. Оскільки характерною рисою ринку і те, що відносини реалізуються на етапах і розподілу і перерозподілу фінансових ресурсів немає і коштів процесу розширеного відтворення[3].
Головна передумова існування ринку полягає у невідповідність потреб у фінансових ресурсів годі тієї чи іншої суб'єкта ринкових відносин із наявністю джерел задоволення такої потреби.
Основне завдання ринку є забезпечення переміщення фінансових ресурсів від, хто має їх надлишок, і тих, кому потрібні інвестиції. У цьому, зазвичай, вони спрямовані від, хто може змогли ефективно використати кошти, до тих, хто використовує їх продуктивно. Це як підвищення ефективності та продуктивності економіки загалом, а й поліпшенню економічного добробуту кожного члена суспільства. Так, для сучасної ринкової економіки фінансовий ринок є центром господарського організму. За станом ринку можна будувати висновки про економіці, впливаючи на фінансовий ринок, можна управляти економічною активністю суспільства.
Формування й функціонування ринку зумовлюється такими економічними, правовими і організаційними чинниками. До економічних чинників належить його присутність серед економіці реальних власників, які мають реальної самостійністю, які можуть укладати угоди, пропонуючи попит на кошти, і навіть інвестувати їх (це - реальний попит на кошти).Правовими основами є відповідні юридичні документи, які регламентують діяльність ринкових структур. Організаційні основи втілюються через форми організації ринкових операцій (фондові біржі і міжбанківські об'єднання). На фондових біржах і міжбанківських об'єднаннях разом ізсберегателями, емітентами і інвесторами функціонують посередники: брокери і дилери. Брокери здійснюють число посередницькі операції. Ділери виконують посередницькі операції, і самостійно беруть участь у купівлі - продажу цінних паперів.
Сутність ринку відображена у його функціях. За сучасних умов фінансовий ринок виконує таких функцій:
1) Активна мобілізація тимчасово вільного капіталу приватних осіб, приватного бізнесу, державні органи, іноземних інвесторів.Цей вільний капітал, що у формі громадських заощаджень, тобто. грошових та інших фінансових ресурсів населення, підприємств, державні органи, не витрачених поточний споживання й реальне інвестування, втягується механізмом ринку окремими його учасниками на подальше ефективне використання економіки країни;
2) Ефективне розподіл акумульованого вільного капіталу на взаємовигідних засадах з метою їхнього ефективне використання між кінцевими його споживачами. Механізм функціонування ринку забезпечує виявлення обсягу й структури попиту окремі фінансові активи і своєчасне задоволення у межах всіх категорій споживачів, тимчасово що потребують залученні капіталу з зовнішніх джерел.
3) визначення ефективних напрямів розміщення капіталу з позицій забезпечення високого рівня дохідності.
4) Формування ринкових ціни окремі фінансові інструменти, і послуги, які об'єктивно відбивають співвідношення між попитом й пропозицією. Ринковий механізм ціноутворення цілком протилежний державному, хоч і перебуває під певним впливом державного регулювання.
5) Скоєннякваліфікованогопосередництваміжпродавцямиіпокупцямифінансовихінструментів. У системі ринку існують спеціальні фінансові інститути, здійснюють таке посередництво.
6) Створення умов мінімізації фінансових ризиків. Фінансовий ринок виробив свій власний механізм страхування цінового ризику (і систему спеціальних фінансових інструментів).
7) Прискорення обороту капіталу, що сприяє активізації економічних процесів у державі.
8) Кредитування уряду, органів місцевого самоврядування шляхом розміщення урядових і муніципальних цінних паперів;
9) Обслуговування населення кредитуванні споживчих витрат.
Фінансовий ринок сприяє розвитку економіки, здійсненню матеріально - фінансову збалансованість з загального обсягу і за структурою громадського виробництва. З її допомогою розвиваються підприємства міста і галузі, що забезпечують інвесторам максимальну прибуток на вкладений капітал. Сприяє реальному здійсненню науково-технічного прогресу. Фінансовий ринок дозволяє цивілізованим чином покрити дефіцит державного бюджету, навіщо держава випускає цінні папери продає їх[1].
Дата добавления: 2015-01-07; просмотров: 66 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |