Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Лекція 11. Підготовка адміністративної справи до розгляду

Читайте также:
  1. X исправительной колонии особого режима
  2. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
  3. Вибір носіїв реклами та підготовка рекламного звернення.
  4. Виды уголовных наказаний (перечень). Штраф, лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, исправительные работы.
  5. Витрати, пов’язані з розглядом справи. Критерії визначення РОЗМІРУ витрат, пов’язаних з розглядом справи
  6. ВІДМЕЖУВАННЯ АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ВІД ІНШИХ ВИДІВ ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
  7. Вступна лекція
  8. Д) Підготовка грунту
  9. Загальна характеристика адміністративної діяльності
  10. ЗАГАЛЬНОВІЙСЬКОВА ПІДГОТОВКА

Ідея шампанізації провина в безперервному потоці, заснована на роботах проф. С. В. Лебедева по безперервному бродінню цукровмісних речовин, була висунута в 1940 р. проф. Р. Р. Агабальянцем і доц. А. А. Мержаніаном (кафедра виноробства Краснодарського інституту харчової промисловості).
Запропонована авторами установка (мал. 176) детально випробувана колективом працівників Московського заводу шампанських вин, що вніс ряд важливих удосконалень в ході монтажу і впровадження установки, складається з наступних п'яти основних частин, зв'язаних газовими і винними комунікаціями в один загальний агрегат: завантажувальної частини, дріжджового і бродильного апаратів, приймальної частини і регулюючих пристроїв.

Завантажувальна частина забезпечує безперервну подачу початкової суміші в бродильний апарат і складається з двох напірних резервуарів 1, пластинчастого фільтру і тиражного резервуару (на схемі не показаний), з якого бродильна суміш після термічної обробки тиском вуглекислоти переводиться через фільтр в напірний резервуар.
Дріжджовий апарат призначений для розмноження дріжджів і підтримки постійної концентрації активної дріжджової маси в бродильному апараті. Дріжджовий апарат складається з трьох резервуарів, що поперемінно включаються, - дрожжанок 2, забезпечених барботерами для продування повітря 3.
Бродильний апарат призначений для проведення процесу шампанізації вина в безперервному потоці. Він складається з 6 резервуаров-акратофоров Фролова-багрєєва 4, последователно сполучених так, що рідина входить в кожен з них знизу і виходить зверху через зливну трубу 5.
Зливні труби розташовані усередині кожного резервуару по вертикальній осі і закінчуються у горловини воронкоподібним розширенням. Приймальна частина складається з теплообмінника 6 для охолоджування шампанізованого вина в потоці, два що поперемінно включаються термос-резервуаров-акратофоров Фролова-багрєєва 7 для прийому шампанізованою провина і відстоювання його при температурі -5°, а також лікерного резервуару 8 для безперервного дозування шампанська в потоці експедиційним лікером, з метою отримання на одній установці шампанська різних кондицій.
Регулюючі устройсва призначені для підтримки і регулювання технологічного режиму процесу шампанізації, швидкості потоку вина в установці по індикатору витрати рідини - ротаметру, постійного тиску в газовій комунікації (на схемі не показано), автоматичного перемикання потоку шампанізованого вина (на схемі не показано) і др.
Завантаження резервуарів бродильної батареї акратофорной сумішшю проводять послідовно - від останнього до першого з інтервалами між черговими завантаженнями в 2-5 днів при різниці в цукристості до 3 грама/л.
Перед завантаженням всі резервуари установки (напірні, дріжджові, бродильні, лікерний, приймальні) перевіряються на герметичність і стерилізуються. Після завантаження кожного з бродильних резервуарів вторинне бродіння в них протікає в герметичних умовах ізольовано, тобто так само, як в звичайних акратофорах. Коли в останньому бродильному резервуарі (завантаженому спочатку) вино, що шампанізується, стане кондиційним за змістом цукру, спирту і концентрації вуглекислоти, а в першому бродильному резервуарі (завантаженому в останню чергу) почнеться бродіння, в установці створюють потік вина відкриттям останнього вентиля на ділянці стаціонарного трубопроводу між теплообмінником і приймальним резервуаром, причому заздалегідь, перед пуском, тиск у всій установці вирівнюється з тиском, сталим до цього моменту в шостому бродильному резервуарі. Для цього в кожен з бродильних резервуарів, в напірний і приймальні резервуари з балонів вводиться вуглекислий газ. Потім вентилі газової комунікації, окремі резервуари, що сполучають між собою, відкриваються і у всій системі встановлюється однаковий тиск.
Рух бродильної суміші в безперервному потоці забезпечується тиском стовпа рідини від напірного резервуару до приймального.
Бродильна суміш, проходячи через всі бродильні резервуари, стикається з дріжджовою масою і шампанізується. Процес шампанізації ведеться під постійним тиском вуглекислого газу на рівні 5 атм. З останнього бродильного резервуару шампанізоване вино поступає в перший, а по його заполненії- в другий приймальний термос-резервуар.
Продуктивність установки-180 дкл/сутки. Шампанізація вина в безперервному потоці має ряд переваг в порівнянні з періодичним методом шампанізації.
1. При шампанізації вина в безперервному потоці вторинне бродіння проходить під постійним тиском вуглекислого газу, що сприяє поліпшенню ігристих і пінявих властивостей готового продукту.
2. Вторинне бродіння вина в потоці забезпечує достатньо рівномірний розподіл дріжджових кліток по всій масі вина кожного бродильного резервуару, що у багато разів покращує контакт вина з дріжджами і сприяє збагаченню шам -панізіруємого вина автолізатамі.
3. Завдяки винесенню накопичення дріжджової маси за межі бродильного апарату і відпаданню у зв'язку з цим потреби в розмноженні дріжджів в процесі вторинного бродіння, представляється можливим повністю позбавляти тиражну суміш кисню і, отже, проводити шампанізацію на найнижчому рівні ОВ-потенциала.
4. Шампанізація вина в безперервному потоці забезпечує збільшення продуктивності в порівнянні з періодичним методом на 45%, а також створює можливість повної автоматизації контролю і регулювання технологічного процесу.
Розлів резервуарного шампанська. Після відстоювання і перевірки кондиційності шампанське направляють на розлів в пляшки. Тбіліський машинобудівний завод імені Орджонікідзе сконструював автоматичну лінію для розліва акратофорного шампанська (мал. 177).

Лінія складається з наступних автоматів: охолоджувача 1, стерилізатора 2, разлівочно-укупорочного З, для надягання вуздечки 4 і бракеражного 5.
Обробка і упаковка. Пляшки перед обробкою проходять контрольну витримку: при темно-зеленому способі не менше 30 днів, при резервуарному -10. Потім отбракованниє і чисто вимиті пляшки обробляються фольгою, кольереткой з роком тиражу і етикеткою заводу.
Оброблені пляшки просушуються, після чого обертаються папером.
Для транспортування пляшки упаковують в ящики по 25 пляшок.

 

Лекція 11. Підготовка адміністративної справи до розгляду

ПЛАН




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 121 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.015 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав