Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

ЦУКРОЗАМІННИКИ

Замінники цукру поділяються на два види: підсолоджувачі і замінники.

Синтетичні підсолоджувачі - аспартам, сахарин, ацесульфам К, цикламат.

Для організму ці речовини абсолютно чужі і ніякої харчової цінності не представляють.

Ідилія натурального цукру закінчилася в 1879 році в Балтіморі (США), коли емігрант з Росії К. Фальберг відкрив перше солодке синтетична речовина з металевим присмаком - сахарин, або, як кажуть хіміки, - імідж 2-сульфобензойной кислоти. Однак отриманий «імідж» погано розчинявся у воді. Тому його попередньо розчиняють у розчині лугу і одержують натрієву сіль імідж - 2-сульфобензойной кислоти, яка вже добре розчиняється у воді.

Сьогодні сахарин (Saccharin and its Na, К and Ca salts, Е-954) застосовується, як ми з'ясували, у вигляді натрієвої солі, яка солодше сахарози в 500 разів, і в суміші з іншими сурогатами - цюкли, сусли, сукразитом, спитисом, суалином. Характерною особливістю, наприклад, підсолоджувача сусли є збільшення терміну зберігання продукту харчування, в якому він використовувався, тобто сусли, крім іншого, є ще і консервантом.

Може виникнути питання, а як, власне, визначили, що сахарин в 500 разів солодше цукру? Адже крім мови ніяких приладів-сладкомеров не придумано? Так от, для оцінки ступеня солодощі (або гіркоти, або солоності) порівнюють так звані порогові концентрації речовин, при яких людина вже починає відчувати насолоду. Так, солодкий смак цукру відчувається при вмісті в склянці води близько - 0,7 м, а сахарину - всього 1,4 мг.

Всесвітня організація охорони здоров'я дозволяє застосовувати його в їжу, але в кількості не більше 5 мг на кілограм маси тіла в день. Умовно вважається, що в такій дозі для дорослого, фізично міцного людини він нешкідливий. Отже, якщо ваша вага дорівнює 70 кг, то ви можете (але краще, якщо немає медичних показань, не ризикувати) споживати приблизно 350 мг сахарину в день, що приблизно відповідає 175-190 г натурального цукру.

У США цикламат (Е-952) заборонений з 1969 року за звинуваченням як канцероген, однак сахарин, що знаходиться під таким же звинуваченням, не заборонили, хоча виробників і зобов'язали вказувати на упаковках, що він здатний породжувати рак. В Росії і Україні подібної заборони на виробництво та розповсюдження цикломату і сахарину поки немає, хоча його необхідність давно вже назріла.

Замінники цукру- сорбіт і ксиліт.

Сорбіт(Е-420, шестиатомний спирт) міститься в морських водоростях, плодах горобини, сливи, яблуні. Застосовується у виробництві аскорбінової кислоти, в косметиці. Замінник цукру для хворих на цукровий діабет.

Ксиліт(Е-967, пятиатомний спирт) виробляють з натуральної сировини, наприклад з деревини. Він має жовчогінну і послаблюючу дію. Застосовується у виробництві кондитерських виробів для хворих на діабет, є сировиною у виробництві алкідних смол.

Сорбіт поступається цукру в солодощі, а ксиліт дорівнює йому. Обидва вони діють як легкі проносні і жовчогінні засоби.

Безліч «похудательних» дієт проповідують заміну натурального цукру його замінниками або підсолоджувачами. Мовляв, саме цукор є винуватцем огрядності. На жаль, спраглих за допомогою ерзац-цукру зменшити вагу доведеться розчарувати: скоротити кількість споживаних калорій не вдасться - ксиліт і сорбіт містять від 2,4 до 4 кал на 1 г, а натуральний цукор - 3,95 кал на 1 р.

Зіткнутися з цукрозамінниками можна не тільки в солодких таблетках, але і в кондитерських виробах, жувальній гумці, зубній пасті і безлічі інших продуктів. Щоб їх виявити, уважно читайте етикетки. Нерідко замість назв конкретних замінників цукру використовують, згідно європейської класифікації, індекси «Е»: ксиліт-Е-967, цикламати - Е-952, сахарин - Е-954, сорбіт Е - 420, ацесульфам К - Е-950, аспартам - Е-951).

Іноді виробники застосовують суміші з різних замінників цукру, використовуючи їх торговельні (фірмові) назви. У таких випадках визначити, який конкретно замінник цукру міститься в продукті, практично неможливо. Фірмових сумішей багато, але інформація про них для пересічного споживача традиційно недоступна.

 


Дата добавления: 2015-01-30; просмотров: 11 | Нарушение авторских прав
lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2018 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав