Читайте также:
|
|
Трудове право України — це система встановлених або санкціонованих державою правових норм, якими врегульовуються трудові та тісно пов'язані з ними відносини суспільної організації праці.
предмет трудового права становлять:
• суспільні відносини з працевлаштування;
• трудові відносини;
• виробничі відносини, тобто відносини з організації роботодавцем праці працівників та управління спільним процесом праці;
• відносини з професійної підготовки та підвищення кваліфікації кадрів безпосередньо на виробництві;
• відносини виробничої демократії, тобто відносини з участі працівників, їх колективів та органів представництва в управлінні виробництвом, встановленні умов праці, захисті прав і законних інтересів працівників;
• відносини з охорони праці та створення для працівників безпечного і комфортного виробничого середовища;
• процесуальні відносини, тобто відносини з вирішення трудових спорів;• відносини з нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства;
• охоронні відносини, тобто відносини із реалізації примусових заходів та запобігання правопорушенням у сфері суспільної організації праці.
Під джерелом трудового права України слід розуміти форму вираження норм трудового права, які приймаються чи санкціонуються компетентними органами.
Джерела трудового права різноманітні за своїм складом і змістом. Класифікувати їх на види можна за різними підставами. Так, за походженням джерела трудового права України можна поділити на акти національного законодавства та міжнародні договори.
Суб'єкти трудового права — це фізичні особи чи організації, які відповідно до закону наділені здатністю мати та здійснювати безпосередньо або через представника суб'єктивні права та нести юридичні обов'язки.
Залежно від кількісного складу учасників суспільних зв'язків суб'єктів трудового права можна підрозділити на індивідуальні та не індивідуальні.
29. Колективний договір (зміст, укладання, реєстрація)
колективний договір — це локальний нормативно-правовий акт, який містить правила поведінки та зобов'язання сторін щодо регулювання трудових, виробничих та соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників з інтересами роботодавця.
Укладання колективного договору ґрунтується на таких принципах:
—рівноправність учасників, паритетне представництво та здійснення контролю за виконанням взятих зобов'язань;
—надання свободи в обговоренні питань, що становлять предмет колективного договору;
—добросовісність в прийнятті зобов'язань, взаємна відповідальність в разі невиконання умов колективного договору;
—врахування реальних можливостей матеріального, виробничого і фінансового забезпечення зобов'язань сторін;
—повноважність представників сторін, які укладають колективний договір;
—дотримання норм трудового законодавства.
Порядок укладання колективного договору та внесення змін і доповнень до нього регулюється ст.ст. 10—14 Закону "Про колективні договори і угоди" Процес розробки і прийняття колективного договору проходить 3 стадії:
1)організація розробки і підготовка проекту колективного договору;
2) обговорення проекту договору в структурних підрозділах та на загальних зборах (конференції) трудового колективу;
Повідомна реєстрація угод, колективних договорів проводиться з метою забезпечення можливості для врахування їх умов під час розгляду трудових спорів (індивідуальних і колективних), що можуть виникнути за результатами застосування норм цих угод (договорів) уповноваженими на те органами, і засвідчує автентичність примірників і копії, поданих на реєстрацію.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 120 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |