Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Відносини власності , правовий режим її різних форм

Читайте также:
  1. III. Государственный (политический) режим.
  2. L. Дисциплинарный режим
  3. X исправительной колонии особого режима
  4. X. Міжнародні відносини
  5. А) временный режим;
  6. Автор об'єкта промислової власності має особисте немай­нове право на присвоєння свого імені або спеціальної назви розроб­леному ним об'єкту.
  7. Автори — творці об'єктів права інтелектуальної власності
  8. Авторитарний режим
  9. Авторитарный политический режим. Характерные черты и виды.
  10. Адаптация к влажности и водному режиму.

Відносини власності в Україні протягом останнього півтора-десятиріччя зазнали кардинальної трансформації, що зумовлено переходом від планово-розподільчої економіки до переважно рин­кової.

Економічні перетворення відносин власності в процесі сучас­ної економічної реформи, яка передбачає запровадження ринкових форм господарювання, здійснюються шляхом подолання гіпертрофії державної власності шляхом при­ватизації майна державних підприємств і організацій, виділення комунальної власності в самостійну форму власності;

Залежно від ступеня персоніфікації суб'єкта права власності
розрізняють:

1) право публічної власності, суб'єктом якого є заздалегідь невизначене і постійно змінюване коло (суб'єктом права державної власності є народ України, а права комунальної власності - члени територіальної громади);

2) право приватно-колективної власності, суб'єкт якого більш-менш чітко визначений - певне коло фізичних та/або юридичних осіб (право колективної власності) або певна фізична особа (право приватної власності).

Право державної власності на засоби виробництва в об'єктивному розумінні - це сукупність правових норм, що регулюють від­носини державної власності щодо цього майна.

Право державної власності на засоби виробництва в суб'єктивному розумінні — це юридично визначена і забезпечена можливість суб'єкта цього права використовувати належні йому засоби вироб­ництва своєю владою в інтересах народу України.

Правові форми реалізації права державної власності - це врегульовані правом, різні за призначенням та способом здійснення види діяльності державних органів і державних господарських ор­ганізацій, пов'язані з використанням державного майна.

Право комунальної власності на засоби виробництва в об'єк­тивному розумінні - це сукупність правових норм, що регулюють відносини комунальної власності.

Право комунальної власності на засоби виробництва в суб'єктивному розумінні - це юридично визначена і забезпечена можли­вість територіальної громади - як суб'єкта цього права - викорис­товувати належне їй майно (володіти, доцільно, економно й ефек­тивно користуватися і розпоряджатися) на свій розсуд і в своїх інтересах.

Право комунальної власності виокремилося із права держав­ної власності і на даний час зберігає значний генетичний зв'язок з ним. Зокрема, основною підставою набуття права комунальної власності є, безоплатна передача державою майна територіальним громадам.

Повне господарське відання комунальним майном здійснюється комунальними підприємствами, які функціонують з метою отри­мання прибутку.

Оперативне управління комунальним майном (здійснюється комунальними установами - закладами освіти, охорони здоров'я тощо та комунальними некомерційними. підприємствами, діяль­ність яких дотується з місцевого бюджету).

Оренда комунального майна здійснюється на підставі укладених з суб'єктами господарювання, які функціону­ють на базі колективної та приватної власності.

Приватизаційне законодавство почало формуватися на початку 90-х років ХХ століття і на сьогодні налічує велику кількість нормативно-пра­вових актів річної юридичної сили. Проте слід мати на увазі, що приватизаційне законодавство складається з трьох гілок:

1) законодавство про приватизацію майна державних підпри­ємств та організацій, державних часток в майні господарських ор­ганізацій зі змішаною формою власності;

2) законодавство про приватизацію земельних ділянок;

3) законодавство про приватизацію державного житлового фонду.

Право колективної власності - це юридично визначене і забезпе­чене право організації - юридичної особи, створеної на базі об'єд­нання майна її членів (учасників), використовувати належні їй засобі виробництва на власний розсуд і в інтересах її членів (учасників).

При праві колективної власності суб'єкт, який передав своє майно до такої власності, втрачає на цю річ право власності, отри­муючи натомість зобов'язальні (корпоративні) права щодо нового власника - організації корпоративного типу, членом (учасником} якої став цей суб'єкт, а саме право на отримання грошового чи майнового еквівалента своєї частки в майні нового власника - юридичної особи у разі виходу зі складу її учасників (членів), право участі в розподілі майна юридичної особи у разі її лікві­дації, право на отримання частини чистого прибутку (дивіден­дів) суб'єкта колективної власності, право участі в управлінні справами юридичної особи, що діє на базі колективної власності, якщо інше не передречено її установчими документами.

Форми реалізації права колективної власності:

1) право господарського відання при створенні суб'єктом права колективної власності унітарного підприємства-невласника, що мас діяти з метою отримання прибутку на засадах самоокупності;

2) право оперативного управління щодо створеної суб'єктом пра­ва колективної власності юридичної особи, якщо діяльність остан­ньої фінансується засновником;

3) оренда, на підставі якої об'єкти права колективної власності передаються в користування іншим особам.

Право приватної власності - це юридично визначене і забезпе­чене право фізичної особи (громадянина України, особи без грома­дянства або громадянина іншої держави) використовувати належні їй засоби виробництва на власний розсуд і у власних інтересах.

Суб'єкт права приватної власності - фізичні особа (фізичні особи) чи створене ним (ними) приватне підприємство-власник.

Форми реалізації права приват­ної власності:

1) право господарського відання при створенні унітарного підпри-ємства-невласника з найманим працівником, яке має діяти з метою отримання прибутку на засадах самоокупності;

2) право оперативного управління щодо створеної суб'єктом пра­ва приватної власності юридичної особи, якщо діяльність остан­ньої фінансується засновником;

3) оренда, на підставі якої об'єкти права приватної власності пе­редаються в користування іншим особам.




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 115 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав