Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Предмет, об’єкт і методи соціології

Читайте также:
  1. I ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ВЫПОЛНЕНИЮ КУРСОВОЙ РАБОТЫ
  2. I. Из истории развития методики развития речи
  3. I. ОБЩИЕ МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  4. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ
  5. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ
  6. I.Методические указания по выполнению курсовых работ
  7. I1. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  8. II. Глубокая скользящая методическая пальпация.
  9. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ К ВЫПОЛНЕНИЮ РЕФЕРАТА
  10. II. Методические указания по прохождению учебной практики

 

Соціологія – наука про суспільство.

Суспільство – це стійка взаємодія людей (їх об’єднань), основою якої є спільні інтереси та спрямованість на виживання і розвиток.

Сучасне суспільство не механічне з’єднання різних елементів та механізмів управління, влади, економіки, а єдине ціле.

Відповідно на певному етапі виникає необхідність у такій галузі знань, яка б вивчала суспільство у всіх його аспектах, пояснювала суспільні процеси і явища. Такою наукою якраз виступає соціологія (societas лат. суспільство, logos – слово, знання) – це наука про суспільство.

Вперше термін «соціологія» ввів в обіг у ХІХ ст. французький вчений, основоположник позитивізму, Огюст Конт.

Але суспільство і суспільні явища вивчає не тільки соціологія, але й політологія, юриспруденція, зокрема, теорія держави і права, філософія, зокрема, соціальна філософія, економіка. Відповідно постає питання, що ж саме вивчає соціологія.

Дати відповідь на це питання можна, давши відповідь на інше питання, що являє собою об’єкт і предмет соціології.

 

Як відомо, об’єкт будь-якої науки – це те, на що спрямовано процес дослідження, а предмет – це зв’язки, відношення, закономірності, з яких складається об’єкт вивчення. Об’єктом соціології виступає соціальна реальність. Об’єкт дослідження – це конкретні суспільні явища.

Вихідним для розуміння особливостей об’єкта соціологічного пізнання і визначення предмета соціологічної науки є поняття соціального.

Можна виділити такі основні риси, що характеризують специфіку соціального:

· це загальна якість, властивість притаманна різним групам індивідів;

· це характер і зміст відносин між різними індивідами і групами в залежності від місця, яке вони займають в різних соціальних структурах, від тієї ролі, яку вони виконують в них;

· соціальне виявляється у відношенні різних індивідів і груп один до одного, до свого становища в суспільстві, до явищ і процесів суспільного життя.

Таким чином, соціальне – це сукупність тих чи інших властивостей і особливостей соціальних відносин, які проявляються в конкретних умовах між індивідами і спільностями в процесі сумісної діяльності (взаємодії).

Отже, об’єктом соціологічного пізнання є:

· суспільство як цілісна емпірично надана соціальна реальність;

· її окремі аспекти;

· такі об’єктивні явища суспільства, як соціальні відносини, соціальні зв’язки, соціальні організації, соціальні інститути.

 

Предмет науки – це відтворення емпіричної реальності на абстрактному мисленнєвому рівні шляхом виявлення значущих з практичної точки зору закономірних зв’язків і відносин цієї реальності.

Тобто предмет науки – це не просто якесь явище чи процес соціального світу, а результат теоретичного обґрунтування, яке дозволяє виділити ті закономірності розвитку і функціонування об’єкта, які є специфічними лише для даної науки.

Предмет дослідження – це зафіксовані у досвіді і включені у процес теоретичної діяльності дослідника сторони, властивості і відносини об’єктів, які досліджуються у певних умовах, за певних обставин (закономірності і особливості).

 

Дефініція предмета науки річ надзвичайно складна, оскільки жодна наука не перебуває у замкнутій і незмінній формі.

Сучасна соціологія являє чимало напрямків і наукових шкіл, які по різному трактують її предмет і роль і по різному дають відповідь на питання, що таке соціологія.

До того ж немає єдиних підходів до визначення предмета соціології і серед самих вчених-соціологів.

Інтерпретації предмета соціології умовно можна поділити на чотири групи:

«структуралістські», що оперують термінами «соціальна структура», «соціальні відносини», «соціальний статус», «роль», «структурний механізм» тощо;

«інтегративні», які розглядають суспільство як єдиний соціальний організм, систему, соціальну реальність у цілому;

«модерністські», які апелюють до сучасних проблем громадського життя, зокрема, до проблем трансформації різних суспільних систем;

«постмодерністські», або некласичні інтерпретації, які акцентують увагу на вивченні спонтанних процесів пост сучасних суспільств.

Представники майже всіх названих інтерпретацій предмета соціології схильні розширяти межі об’єкта та предметної сфери своєї науки.

Предмет соціології, якщо мати на увазі не стільки формальне визначення, дефініцію, скільки фундаментальне коло проблем, які вона розв’язувала, та завдання, які перед собою висувала і реалізовувала, змінювався і надалі буде змінюватися, оскільки людське суспільство не стоїть на місці.

З іншого боку, визначення предмета науки є життєво необхідним, позаяк без предмета немає і самої науки.

Як зауважує В.О. Ядов, «питання про предмет науки – це питання про те, що та як вивчати, чого та як навчати в цій галузі і де межі компетентності фахівця».

До того ж обов’язковою методологічною умовою, що застосовується до визначення предметної сфери будь-якої науки о те, що – визначати предмет потрібно за найвищим досягнутим на даний час теоретичним рівнем.

Видається, що соціологія концентрує свої пізнавальні можливості на дослідженні фундаментальних, основоположних явищ саме сучасного суспільства, громадського життя.

При цьому соціологія на відміну від інших соціальних наук, вивчає не ті чи інші соціальні явища, окремі спеціальні сторони і ряди соціальних явищ, а вивчає найбільш загальні, родові властивості, які не вивчаються іншими науками. При цьому соціологія вивчає не просто людину, а середовище її існування, спільності, в які вона включена, соціальні зв’язки, спосіб життя, соціальну взаємодію.

Отже предметом соціології є загальні та специфічні закономірності виникнення, розвитку і функціонування суспільного життя, учасників суспільних відносин, суспільних інститутів, суспільства в цілому.




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 166 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав