Читайте также:
|
|
За ознакою цільового призначення міжнародний рух капіталу (МРК) – це переміщення капіталу між країнами світу в пошуку більш вигідної сфери застосування.
Основні причини виникнення МРК такі:
1. Інтернаціоналізація господарського життя – встановлення та розвиток господарських зв’язків між країнами світового співтовариства. Торгівля, науково-технічні зв’язки, виробництво дали поштовх розвиткові відносин з використання капіталу у міжнародній сфері.
2. Поява можливості більш вигідного застосування капіталу за кордоном.
3. Відносний надлишок капіталу на внутрішньому ринку і відсутність умов його ефективного використання.
4. Прагнення власників капіталу застосовувати його в країнах, де існують низькі ціни: на сировину; матеріали; енергію; транспорт; напівфабрикати та ін.
5. Економія фінансових ресурсів від застосування більш низьких митних тарифів та пільгових тарифних мір у країнах, куди переміщується капітал.
6. Можливість стабільного постачання національних підприємств іноземною сировиною Приклад: вкладається капітал у розвиток добувних галузей промисловості країн – експортерів сировини.
7. Прагнення забезпечити збереження та чистоту навколишнього середовища у країнах – експортерах капіталу за умов: використання корисних копалин; забруднення навколишнього середовища.
8. Захист грошей від інфляції.
9. Існування різних шляхів та форм МРК і його більш ефективне застосування за кордоном.
Основною формою МРК є вивіз капіталу.
Вивіз капіталу – це одностороннє переміщення вартості у товарній або грошовій формі за кордон з метою одержання підприємницького прибутку, доходу на капітал або з іншою метою.
Вивіз капіталу у товарній формі означає експорт машин, обладнання, напівфабрикатів матеріалів, технологій тощо.
Вивіз капіталу у грошовій формі - це вивіз валюти та валютних цінностей: валюти іноземних держав, грошових документів у іноземній валюті (чеків, векселів, депозитних сертифікатів), цінних паперів (акцій, облігацій), дорогоцінних металів (золота, срібла, платини).
Цілі вивозу капіталу:
· одержання підприємницького прибутку;
· одержання відсотків за надання капіталу у грошовій формі;
· забезпечення довгострокових економічних інтересів власників капіталу;
· встановлення контролю за господарською діяльністю кампаній-імпортерів капіталу.
В умовах глобалізації невпинно збільшується рух капіталу з метою його ефективного розміщення чи вкладення. Інвестиція – це спосіб розміщення (використання) фінансових ресурсів та інших економічних активів продуктивним шляхом, який забезпечує збереження або примноження вартості активів і додатковий чистий дохід (прибуток). Міжнародні, або іноземні інвестиції, - це спосіб розміщення капіталу (активів) однієї країни в іншій країні.
Структура організаційно-економічних форм та видів міжнародного руху капіталу зображена на рис. 1.
| |||
Рис. 1. Структура організаційно-економічних форм та видів міжнародного руху капіталу.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 114 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |