Читайте также: |
|
Множина допустимих значень символьного (літерного) типу - це множина символів кодової таблиці ASCII, а отже, даними цього типу є окремі символи. Кожному символу відповідає ціле число (код) в діапазоні від 0 до 255. Зберігання одного символу потребує одного байта оперативної пам’яті. Символьний тип позначається ідентифікатором char. Значення символьного типу даних записуються в одинарних лапках.
Перелічуваний тип
Перелічуваний тип означується користувачем. Такий тип задається переліком усіх елементів множини допустимих значень. Синтаксис оголошення перелічуваного типу такий:
type < ідентифікатор типу > = (<ідентифікатор_1>, …,< ідентифікатор _n >);
Приклад:
type week =(sun, mon, tue, wed, thu, fri, sat);
Константи, змінні, вирази
Будь-які значення, що використовуються у програмі, - це або значення змінних, або константи. Принципова відмінність між змінними i константами полягає у тому, що для зберігання значень змінних під час виконання програми відводяться ділянки пам’яті, а константи є частиною коду програми. Тому в процесі виконання програми значення змінної може модифікуватися, а константа - ні.
У мові Pascal існує три види констант:
1) неіменовані константи (цифри й числа, символи й рядки);
2) іменовані нетипізовані константи;
3) іменовані типізовані константи.
Неіменовані константи
Неіменовані константи не мають імен, і тому їх не потрібно описувати. Тип неіменованої константи визначається автоматично, за замовчуванням.
Прикладами використання неіменованих констант:
іnt1:= -10;
char2:= ' z ';
Нетипізовані константи
Іменовані константи повинні мати ім’я. Ці імена необхідно повідомити компіляторові, тобто описати в спеціальному розділі const.
Якщо не вказувати тип константи, то по її зовнішньому вигляді компілятор сам визначить, до якого (базового) типу її віднести.
Приклади опису нетипізованих іменованих констант:
const n = -10;
x = 2.5;
c = 'z';
Типізовані константи
Типізовані іменовані константи являють собою змінні(!) з початковим значенням, що до моменту старту програми вже відомо.
Опис типізованих констант здійснюється по наступному шаблоні:
const <ім'я константи >: <тип константи > = <початкове значення >;
Приклади опису типізованої константи:
const n: іnteger = -10;
c: char = 'z';
Змінні
Змінна величина — це узагальнення, абстракція якогось реального чи уявного об’єкта, що може перебувати в різних станах. Змінна може характеризувати окремі властивості об’єкта, що змінюються під впливом зовнішніх умов. Зазвичай вона позначається ідентифікатором (ім’ям).
Змінні у програмуванні призначені для зберігання та передачi даних усередині програми. На відміну від констант які не можуть змінювати свої значення, змінні набувають різних значень під час виконання програми.
Змінна має свій ідентифікатор i належить до певного типу.
Тип змінної задає множину її допустимих значень, множину операцій, які можна застосувати до неї, а також необхідний для збереження значень змінної обсяг оперативної пам’яті. У мові Pascal змінні оголошуються в розділі оголошення змінних, що відкривається ключовим словом var. Синтаксис оголошення змінної:
var < ідентифікатор >: тип;
Вирази
Константи та змінні можна використовувати у виразах. Вираз є послідовністю операцій, операндами яких можуть бути змінні, константи, виклики функцій та інші вирази. Для керування порядком виконання операцій застосовуються круглі дужки. У результаті послідовного виконання всіх операцій, що входять до складу виразу, обчислюється його значення.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 85 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |