Читайте также:
|
|
Натуральна премія — премія, що покриває ризик за певний проміжок часу. Вона відповідає фактичному розвитку ризику. На даний проміжок часу дорівнює ризиковій премії. У довгостроковому періоді вона змінюється зі щорічною зміною ризику. Наприклад, у договорах зі страхування життя із зростанням тривалості життя зростає натуральна премія. Страховик вивчає тенденції розвитку натуральної премії і з урахуванням їх вносить корективи в політику страхової компанії.
Постійні (фіксовані) премії — внески, які з плином часу залишаються незмінними. Найпоширеніші вони в майновому страхуванні, властиві сталим ризикам, хоча стабільність відносна, оскільки зі зміною технологій змінюються і ризики, і премії.
В. За формою сплати страхових внесків їх розподіляють так:
- одноразові;
- поточні;
- річні;
- розстрочені.
Одноразова премія сплачується страхувальником страховику за весь період страхування наперед.
Поточні страхові премії — частина від загальних зобов'язань страхувальника перед страховиком. Сума поточних внесків більша від одноразового внеску.
Річний внесок — одноразовий внесок за договорами, які мають річний термін дії. Цей внесок неподільний. В особистому страхуванні мають місце строкові та довічні річні страхові премії.
Розстрочена премія — розподілена на частини річна премія (за півріччями, кварталами, місяцями).
Г. За часом сплати страхових премій їх розподіляють так:
- авансові;
- попередні.
Авансові премії — платежі, які страхувальник сплачує страховику до настання терміну їх сплати, зазначеного в договорі.
Попередня премія — дозволена страховиком повна або часткова сплата внеску до настання строку сплати, її розглядають як внесок заощаджу вального характеру. На ці премії нараховують відсотки за вкладами. З настанням страхового випадку до закінчення строку договору страхувальник або спадкоємець отримують крім страхової суми ще й ті страхові премії, за якими строк сплати ще не настав. У цьому відмінність між авансовими та попередніми преміями.
Д. Залежно від того, як страхові платежі відображаються в балансі страховика, розрізняють такі премії:
- перехідну;
- ефективну;
- результативну.
Перехідні премії утворюються внаслідок незбігання календарного та страхового року. Якщо застрахований зробив річний внесок, а застрахувався він, скажімо, у четвертому кварталі, то 3/4 його річного платежу переносять на наступний календарний рік. Це перехідні платежі.
Ефективна премія — вся сума наявних страхових платежів, які перебувають в розпорядженні страховика в поточному році.
Результативна премія — різниця між річною нетто-премією і перехідними платежами.
Е. За величиною розрізняють такі премії:
- необхідну;
- справедливу;
- конкурентну.
Необхідна премія — внесок, величина якого достатня для того, щоб страховик зміг здійснити виплати страхових сум та від шкодувань.
Справедлива премія на засадах справедливості гри та теорії ймовірності відображає еквівалентність зобов'язань сторін, котрі беруть участь у договорі страхування.
Конкурентна премія — внесок, який у ринкових умовах дає змогу страховику залучити максимальну кількість страхувальників.
Є. Залежно від способу нарахування страхових премій їх розподіляють так:
- середні;
- ступеневі;
- індивідуальні.
Середні премії — платежі, які обчислюють як середньоарифметичну для всієї страхової сукупності, їх застосовують за умови, коли у страховика немає інформації щодо розвитку ризику.
Ступеневі передбачають при визначенні величини страхової премії врахування ступеня ризику.
Індивідуальні премії враховують індивідуальні особливості об'єкта страхування.
Крім уже перерахованих виділяють ще основну премію, яка визначається на момент підписання договору, та додаткову, яка передбачає надбавки до основної. Якщо ж страховик передає частину ризиків у перестрахування, то він передає страхувальнику і частину премії, її називають перестраху вальною премією.
Цільмерівська (резервна) премія дорівнює сумі нетто-премії та витрат із укладення договорів страхування за рік.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 127 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |