|
Джерелами утворення активів підприємства є власний капітал і зобов’язання.
Зобов’язання — це джерела залучених коштів підприємства, які, крім власного капіталу, формують пасив балансу. Згідно стандарту 2 «Баланс» зобов’язання — заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої; як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди.
У бухгалтерську обліку зобов’язання групуються на:
- довгострокові,
- поточні
- забезпечення,
- непередбачені зобов’язання - 1. Зобов’язання, що може виникнути внаслідок минулих подій та існування якого буде підтверджено лише тоді, коли відбудеться або не відбудеться одна чи більше невизначених майбутніх подій, над якими підприємство не має повного контролю 2. Теперішнє зобов’язання, що виникає внаслідок минулих подій, але не визнається, оскільки малоймовірно, що для його врегулювання потрібно буде використати ресурси, які втілюють в собі економічні вигоди, або оскільки його суму не можна достовірно визначити
- доходи майбутніх періодів.
До довгострокових відносяться такі зобов’язання, первинний термін погашення яких був встановлений більше 12 місяців. До них належать довгострокові позики банку, видані на строк більше одного року, довгострокові векселі видані, довгострокові зобов’язання за орендою та зобов’язання за облігаціями.
Поточними (короткостроковими) вважаються зобов’язання, строк погашення яких був початково встановлений протягом поточного року. До них належать зобов’язання перед постачальниками за одержані матеріальні цінності, перед підрядчиками за виконані роботи і послуги, зобов’язання перед працюючими за нарахованою заробітною платою, перед бюджетом, соціальними фондами та іншими кредиторами.
Забезпечення — це зобов’язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу.
Непередбаченими вважаються такі зобов’язання, які можуть виникнути внаслідок минулих подій, а існування яких може бути підтверджено майбутніми подіями, або ж зобов’язання, які не можна достовірно визначити.
Доходи майбутніх періодів — це такі доходи, які виникли в даний час, але відносяться до майбутніх періодів.
У бухгалтерську обліку зобов’язання групуються на:
· довгострокові,
· поточні – Зобов’язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу
· забезпечення – Зобов’язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу
· непередбачені зобов’язання –доходи майбутніх періодів – Виникають у момент отримання підприємством авансів за товари або послуги, реалізація яких буде здійснюватися поступово протягом певного періоду часу (орендна плата, отримана авансом, передплата журналів, інш.)
Методичні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про зобов’язання регламентуються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 11 «Зобов’язання», яке затверджене наказом Міністерства фінансів України 31.01.2000 за № 20. (Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів N 48 (z0341-14) від 08.02.2014 })
Для накопичення інформації про зобов’язання підприємства та відображення операцій з ними у Плані рахунків передбачені рахунки:
класу 4 “Власний капітал та забезпечення зобов’язань”;
класу 5 “Довгострокові зобов’язання”;
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 130 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |