Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Геополітичне середовище і стратегічні вектори зовнішньої політики України.

Читайте также:
  1. Аварійно - рятувальні служби України.
  2. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ У ГАЛУЗІ ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ
  3. Адміністративно-правовий статус Президента України.
  4. Актуальність соціальної роботи у світлі реформування пенітенціарної системи України.
  5. Аналіз зовнішньої діяльності підприємства на основі системного підходу
  6. Біосфера як природне середовище для людини
  7. Валютна політика України. Основні напрями лібералізації валютного ринку та посилення внутрішньої стабільності гривні
  8. ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВЕ СЕРЕДОВИЩЕ МІЖНАРОДНОГО БІЗНЕСУ
  9. ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВЕ СЕРЕДОВИЩЕ МІЖНАРОДНОГО БІЗНЕСУ
  10. Взаємодія державної влади, об'єднань роботодавців та профспілок у визначенні і проведенні в життя узгодженої соціально-економічної політики в галузі трудових відносин – це

Геополітичне розташування України на межі двох великих цивілізаційних просторів – європейського і євразійського завжди було одним із визначальних факторів її історичної і політичної долі. Географічно Україна є центральноєвропейською державою, історично і політично тривалий час більша частина її території перебувала під впливом євроазійської соціально-культурної традиції, перебуваючи у складі Російської, потім Радянської імперії. Наслідком кількастолітньої бездержавності України є відсутність єдиних геополітичних пріоритетів в середовищі української політичної еліти: одна її частина зорієнтована на Росію, інша – на Захід.

Україна з моменту здобуття своєї незалежності зарекомендувала себе як передбачуваний та миролюбний член міжнародного співтовариства. Протягом десяти років ці якості зовнішньої політики України залишалися незмінними. Основні стратегічні напрями української зовнішньої політики – інтеграція до Європейського Союзу, стратегічне партнерство з Російською Федерацією, Сполученими Штатами Америки, Польщею. Вони, в поєднанні з дружніми відносинами із сусідніми державами, активністю України на регіональному й субрегіональному рівнях, участю у багатосторонній дипломатії й миротворчій діяльності, стали тими головними елементами, які сьогодні визначають зовнішню політику України.

Стратегічною метою зовнішньої політики України є набуття повноправного членства в Європейському Союзі. Європейський вибір України є об’єктивно обумовленим і спрямовується на забезпечення сталого економічного розвитку країни та соціальної злагоди в суспільстві, політичної стабільності та державної незалежності й безпеки.

Основу взаємовідносин між Україною та ЄС складають Угода про партнерство і співробітництво та Стратегія ЄС щодо України. Внутрішніми державними документами, що визначають завдання на євроінтеграційному напрямку, є Стратегія інтеграції України до ЄС та Програма інтеграції України до ЄС.

Першочерговим кроком на шляху вступу до ЄС є членство у Світовій організації торгівлі (член СОТ з 2008 р.). В 1993 році було подано офіційну заявку Уряду України до Секретаріату Генеральної угоди з тарифів і торгівлі на приєднання до Угоди. 1997 року розпочалися двосторонні переговори про доступ до ринку товарів і послуг з країнами-членами СОТ. Наразі Україна веде їх з 39 країнами, серед яких держави-члени ЄС, США, Японія, Канада, Австралія, країни CEFTA тощо.

Україна, як одна з держав-засновниць ООН (1945), завжди розглядала цю організацію як універсальний механізм вирішення глобальних проблем сучасності, налагодження тісної взаємодії між її членами. Участь України в діяльності ООН впродовж останніх десяти років була надзвичайно продуктивною.

Активна та виважена позиція з багатьох питань діяльності ООН принесла Україні заслужене визнання серед держав-членів. Яскравими свідченнями цього стали обрання України Головою 52-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, непостійним членом Ради Безпеки ООН на період 2000-2001 років, головування України в РБ ООН у березні 2001 року.

Україна активно співпрацює з ОБСЄ та НАТО в питаннях, що стосуються миротворчості, а також інших заходах з підтримання миру. Сьогодні 14 представників України працюють у місіях ОБСЄ в Грузії, Боснії і Герцеговині, Хорватії, Косово, групі помічників Особистого представника Діючого Голови ОБСЄ в Нагірному Карабаху, Місії ОБСЄ в Таджикистані та центрі ОБСЄ в Бішкеку.

Співробітництво з НАТО сприяє зміцненню атмосфери взаємної довіри в регіоні. Важливим є й практичні результати співробітництва у військовій сфері та в галузі м’якої безпеки. У площині двосторонніх контактів про це свідчить активна співпраця України з сусідніми державами-членами і кандидатами в члени НАТО. Показовою є спільна участь України і НАТО в стабілізаційних процесах в Південно-Східній Європі, в минулому – в Хорватії, Боснії і Герцеговині, нині – в Косово.

Україна розвиває співробітництво з Радою Європи. Протягом свого членства в цій організації Україна уклала і здебільшого ратифікувала міжнародно-правові документи, до яких вона мала приєднатись на виконання зобов’язань, взятих при вступі до Організації. Членство України в РЄ стимулює розвиток „європейського мислення”, орієнтує державну владу і громадську думку до високих демократичних і гуманістичних стандартів, на яких ґрунтується сучасна європейська цивілізація.

Роблячи геополітичний вибір українське політичне керівництво має зважати на те, що з існуванням незалежної України не можуть погодитися окремі впливові політичні кола Росії. Попри підписання 31 травня 1997 р. українсько-російського Договору про дружбу, співробітництво і партнерство, вони розглядають незалежну Україну як загрозу своїй національній безпеці.

Туризм. Особливості географічного розташування та рельєфу, сприятливий клімат, багатство природного, історико-культурного й туристично-рекреаційного потенціалу України створюють усі можливості для всебічного задоволення пізнавальних, оздоровчо-спортивних і духовних потреб вітчизняних та іноземних туристів. За даними Держкомкордону протягом 2001 року Україну з метою туризму відвідало 9,2 млн. іноземців.

Найпопулярнішими туристичними регіонами є Крим, Причорномор’я, Придністров’я, Поділля і Волинь, міста Київ, Одеса, Львів. Ці осередки значних природних, історичних та культурних ресурсів найперспективніші для організації туристичної діяльності.

В Україні 200 тис. пам’яток культури, історії, містобудування і архітектури, палацово-паркового мистецтва, археології, а також 378 музеїв. Створено сім національних історико-культурних заповідників. Найціннішими є пам’ятки епохи Київської Русі (ІХ – ХІІ століття) – 80 % пам’яток цього періоду зосереджено саме на території України, з яких найвизначніші – Києво-Печерська лавра та Софійський собор – внесено до регістрів ЮНЕСКО.

Майбутнє українського туризму пов’язане з його екологічною орієнтацією. Україна відкрита для міжнародного співробітництва. Саме така робота сприятиме становленню її як одного з європейських центрів екологічно зорієнтованого сталого туризму.

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 102 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав