Читайте также:
|
|
Умовним кордоном є остання чверть XIX ст. Прийняття в західноєвропейських державах законів про загальну початкову освіту і на цій основі — законів про навчання глухих, сліпих і розумово відсталих дітей. У Радянському Союзі — створення спеціальних шкіл для глухих, сліпих і розумово відсталих дітей у зв'язку з прийняттям Закону про Всеобуч (1927-1935). Слід зазначити, що саме в цей період у школах Західної Європи на тлі розгортання мережі спеціальних закладів робляться спроби спільного навчання дітей з порушеннями психофізичного розвитку зі своїми здоровими однолітками. У 1846 р. в Австрії був прийнятий закон, який передбачав створення можливостей для навчання сліпих дітей разом зі зрячими. Подібні законодавчі акти прийняті в Англії, Шотландії та інших європейських країнах.
У Радянському Союзі спроби спільного навчання відбувалися постійно й досить широко обговорювалися на різних педагогічних зборах. Так, у 1924 р. наII Всеросійському з'їзді з питань соціально-правової охорони неповнолітніх було ухвалено резолюцію, де вказувалося: «...сліпі мають право вступати до звичайних навчальних закладів для зрячих... у кожному окремому випадку з дозволу керівного органу, коли є підстави сподіватися, що вони будуть виконувати основні вимоги, які ставляться до їхніх зрячих товаришів». Підтвердженням доцільності цієї ухвали слугував той факт, що саме в цей період відомий український учений О. Щербина успішно провів експериментальне дослідження з навчання сліпої дівчинки Р. Золотницької в умовах масової школи і став активно пропагувати ідеї «...необхідності наполегливої боротьби проти відокремлення сліпих від зрячих».
Та незважаючи на переважання в цей історичний період сегрегаційних установок відносно навчання дітей з обмеженнями і розгортання системи спеціальних закладів, спроби спільного навчання дітей з порушеннями та їхніх здорових однолітків не припинялися. Так у 1806 р. німецький тифлопедагог А. Цейне і В. Гаюї відкрили перший навчальний заклад для сліпих у Пруссії. З моменту заснування Берлінський інститут для сліпих був державною установою. Нерідко німецька держава піклувалася про долю дитини більше, ніж суспільство і навіть батьки. Щоб родина не перешкоджала навчання аномальної дитини за своєю відсталості, скупості або бідності, влади передбачили систему штрафів і навіть тюремні покарання для недбайливих батьків. У 1863 р. Карл Керн, виступаючи з доповіддю "Про виховання і догляді за недоумкуватими дітьми" на Лейпцігському педагогічному суспільстві, запропонував створити для розумово відсталих спеціальні школи. Два роки тому на з'їзді Загального німецького союзу вчителів К. Керн і Г. Штецнер заснували секцію лікарської педагогіки, а трохи пізніше в Ганновері - Товариство сприяння вихованню недоумкуватих дітей. У 1881 р. в Лейпцігу починається окреме навчання дефективних дітей з відкриттям одного спеціального класу. Тож шлях до інклюзивної осввіти набирає стрімких обертів. Одним із відомих став сліпий Луї Браїль, який мав можливість навчатися в одній із вище зазначених шкіл. 1819 року Луї віддали до паризького національного інституту сліпих. Валентен Гаюї, засновник цього інституту, першим розробив програму, яка мала допомогти незрячим читати. Він хотів спростувати загальноприйняту думку, що через сліпоту людина не може здобути освіту. Метод Гаюї полягав у тому, що на цупкий папір наклеювалися великі, товсті букви. І хоча метод був досить незручний але дав початок новому підходу до проблеми незрячих. Брайль опанував цей спосіб, читаючи книжки з невеличкої бібліотеки Гаюї. Однак невдовзі він зрозумів, що такий підхід до навчання непрактичний і займає дуже багато часу. Зрештою, літери були задумані для очей, а не для пальців. У 1824 році 15-літній Луї Брайль завершив працю над цією новою шестикрапковою системою шрифту. Невдовзі після цього він почав викладати в інституті, де раніше навчався, а 1829 року опублікував унікальний метод письма, який нині називають його ім'ям. Шрифт Брайля, зазнавши лише незначних змін, дійшов до нас майже таким, яким його створив цей французький юнак.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 88 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |