Читайте также:
|
|
Нарахування та оподаткування заробітної плати
При нарахуванні заробітної плати з однієї сторони у підприємства виникають витрати, з іншої – виникає кредиторська заборгованість перед працівниками.
При нарахуванні заробітної плати потрібно визначити до якої категорії відноситься працівник (чим він займається на підприємстві).
Категорії працівників:
1. Основні виробничі працівники – це працівники, які безпосередньо виготовляють продукцію, виконують роботи, послуги. Заробітна плата таким працівникам нараховується за відрядною системою. Нарахована заробітна плата виробничому персоналу відображається по дебету рахунку 23 «Виробництво».
2. Загально-виробничі працівники – цеховий персонал; це робітники, які працюють у виробництві, але продукцію не випускають, вони обслуговують виробничий процес або здійснюють функцію управління (майстер цеху, бригадир, прибиральниця в цеху, ремонтник). Нарахована зарплата цієї категорії працівників відображається по дебету 91 рахунку «Загально-виробничі витрати».
3. Адміністративний персонал (загальногосподарський) – це працівники, які працюють на підприємстві і пов’язані в цілому з діяльністю підприємства. Робота таких працівників пов’язана з усіма видами діяльності, які здійснює підприємство (секретар, двірник, відділ охорони). Заробітна плата відображається на рахунку 92 «Адміністративні витрати».
4. Працівники, зайняті збутом (продавець, працівник відділу маркетингу, збуту, рекламний агент, експедитор). Заробітна плата таких працівників відображається по дебету рахунку 93 «Витрати на збут».
Якщо працівник не був віднесений до перелічених вище категорій, то його заробітна плата може відображатися при нарахуванні по дебету рахунку 94 «Інші операційні витрати». Наприклад, до інших операційних витрат буде віднесена заробітна плата працівників, які здійснювали ремонт приміщень підприємства.
Нарахована заробітна плата може бути віднесена і в дебет інших рахунків. Наприклад, по дебету рахунку 20 «Виробничі запаси» може бути відображена заробітна плата працівників, які завантажували і розвантажували виробничі запаси. По дебету рахунку 15 «Капітальні інвестиції» відображається заробітна плата працівників, які здійснювали ремонт-монтаж основного засобу.
Мінімальна заробітна плата у 4 кварталі 2007 році становить 460 грн. (на 1 січня 2007 р. була 400 грн.)
Прожитковий мінімум працездатної особи в 4 кварталі 2007 року становить 568 грн. (на 1 січня 2007р. було 525 грн.).
Заробітна плата підлягає оподаткуванню внесками до органів соціального страхування і податком з доходів фізичних осіб.
До органів соціального страхування внески нараховуються у вигляді нарахувань та утримань.
Нарахування – це ті податки, які сплачує роботодавець додатково до зарплати. Нарахування до органів соціального страхування є одним із видів витрат підприємства.
Утримання – це платежі до органів соціального страхування, які стягуються з робітників, Платниками утримань є працівники.
Пенсійний фонд – нарахування 33,2%; утримання береться з тієї частини зарплати, яка не перевищує прожитковий мінімум 0,5.
2% з тієї частини зарплати, яка перевищує прожитковий мінімум працездатної особи.
до 568 грн. – 0,5%;
568 – 8520 грн. – 2%.
Наприклад, зарплата 700 грн.
(568 * 0,5%) / 100% + ((700 – 568) * 2%) / 100% = 5 грн. 48 коп.
Зарплата 460 грн.
(460 * 0,5%) / 100% = 2 грн. 30 коп.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Нарахування 1,5% якщо зарплата менше прожиткового мінімуму працездатної особи; 1% якщо зарплата вище прожиткового мінімуму.
Наприклад, зарплата 700 грн.
(700 * 1%) / 100% = 7 грн.
Зарплата 460 грн.
(460 * 0,5%) / 100% = 2 грн. 30 коп.
Фонд соціального страхування на випадок безробіття. Нарахування 1,3%, утримання 0,5%.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Нарахування за індивідуальною ставкою, визначеною кожному підприємству.
Ставка 0,2% застосовується для бюджетних установ, неприбуткових організацій, сільськогосподарських підприємств.
2% ставка, яку потрібно використовувати для розв’язку задач.
Для обліку розрахунків з оплати праці використовується рахунок 66 «Розрахунки з оплати праці».
Депонована зарплата – це та зарплата, яка була принесена в касу з поточного рахунку для виплати працівникові, але не була виплачена.
Для обліку розрахунків з органами соціального страхування використовується рахунок 65 «Розрахунки за страхуванням».
656 – фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві;
651 – пенсійний фонд;
652 – фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
653 – фонд соціального страхування на випадок безробіття.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 164 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |