Читайте также:
|
|
Змістовий модуль (ЗМ) 1. «Загальнотеоретичні основи фінансів»
І. ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ
Тема 1. Сутність та функції фінансів
Предмет науки про фінанси. Фінанси - специфічна форма суспільних відносин, підсистема економічного базису. Фінанси як економічна, вартісна, розподільна, історична категорія. Специфічні ознаки фінансів, характерні риси та суспільне призначення. Мікро- і макрорівні вивчення фінансів.
Фінансові категорії як форма наукового пізнання сутності фінансових відносин. Взаємозв’язок фінансів та інших економічних категорій.
Фінанси, особливості їх функціонування - економічне вчення про товарно-грошові відносини, розширене відтворення, природу і функції держави. Відбиття специфіки товарно- грошових відносин і функцій держави в умовах ринкової економіки на фінансових відносинах.
Функції фінансів: розподільча, контрольна, регулююча. Прояви розподільчої функції фінансів у процесі розподілу та перерозподілу валового внутрішнього продукту.
Сутність контрольної функції фінансів, її реалізація в організації контролю за розподілом і цільовим використанням грошових фондів.
Сутність та значення регулюючої функції фінансів у стимулюванні (дестимулюванні) соціально-економічних процесів у суспільстві.
Сутність і джерела формування фінансових ресурсів. Централізовані та децентралізовані фінансові ресурси. Фінансові ресурси держави, підприємств і населення.
Тема 2. Фінансова система та фінансовий механізм
Поняття фінансової системи. Фінансова система як об'єкт управління. Структура фінансової системи за внутрішньою будовою та організаційною структурою. Сфери та ланки фінансових відносин, їх взаємозв’язки.
Державні фінанси як провідна складова централізованих фінансів суспільства. Державні фінанси та їх ланки: державний бюджет і місцеві бюджети, державні цільові фонди: фінанси державного сектора економіки, державний кредит, резервні та страхові фонди органів державної влади.
Фінанси суб'єктів господарювання та їх роль у розвитку національної фінансової системи. Складові фінансів суб’єктів господарювання: фінанси комерційних підприємств і організацій, фінанси некомерційних підприємств та організацій.
Фінансовий ринок як складова фінансової системи держави. Структурні складові фінансового ринку: ринок грошей, ринок кредитних ресурсів, ринок цінних паперів, ринок фінансових послуг.
Роль міжнародних фінансів у розвитку інших складових фінансової системи держави.
Фінансова політика - складова частина економічної і соціальної політики держави. Зміст і завдання фінансової політики, Стратегія й тактика фінансової політики. Фінансова політика України на сучасному етапі.
Фінансовий механізм. Поняття і склад фінансового механізму. Взаємодія фінансового механізму з господарським механізмом і фінансовою політикою.
Поняття про управління фінансами. Об’єкти і суб’єкти управління. Органи управління фінансами та їхні функції.
Фінансове планування: суть, принципи, методи, завдання. Система фінансових планів. Зведений фінансовий баланс держави. Зміст фінансового планування під час трансформаційних зрушень.
Фінансовий контроль. Зміст і призначення фінансового контролю. Види, форми, методи фінансового контролю. Органи, що здійснюють фінансовий контроль.
Фінансове право. Правове регулювання фінансових вiдносин. Розвиток фінансовою законодавства в Україні.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 169 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |