Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Учені про роль і особливості наукового колективу

Читайте также:
  1. I.3.Особливості політичного становища гетьманів у 1648-1667 роках.
  2. Банківські системи зарубіжних країн, особливості їх побудови та функціонування
  3. Біографічні особливості М. Драгоманова
  4. Біографічні особливості М. Костомарова
  5. БІОХІМІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ "ПОТОЧНОГО" ВІДНОВЛЕННЯ
  6. БІОХІМІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МЕТОДИКИ ЗАНЯТЬ
  7. БІОХІМІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ ВІДНОВНИХ
  8. Бюджет ЄС, його призначення і особливості. Організація бюджетного процесу. Бюджетна стратегія. Що необхідно вирішити Україні в цій царині для майбутнього вступу до ЄС?
  9. Вибір теми та реалізацій наукового дослідження
  10. Види навчання. Особливості проблемного, розвивального, модульно-розвивального навчання.

Мистецтво - це я, наука — це ми.

В. Гюго

Навіть великий учений не обходиться без помічників. Великого можна порівняти з альпіністом, що підкорив неприступну вершину. Він — герой, він піднявся вище за всіх. Але героїчний підйом цей підготовлений десятками співробітників, що побудували бази на скелях

І. Петрянов - Соколов

Уміти працювати в колективі - це, у першу чергу, уміти правильно спри­ймати критику і не соромитися критикувати помилки іншого... Уміти працю­вати в колективі — означає бути принциповим, уміти завжди віддавати пере­вагу інтересам колективу перед своїми особистими.

Н. Зелінський

У науці потрібно рахуватися з ідеями та думками своїх товаришів по роботі, з досягненнями інших людей та колективів, поважати їхню працю.

Л. Берг

Розглянемо базові принципи, за якими можна створити нау­ковий колектив, що може працювати як єдиний організм із коле­ктивним розумом [1]:

1. Принцип гетерогенності, тобто різнорідності складових нау­кового колективу. Відповідно до цього принципу науковий ко­лектив має формуватися з людей, здатних розв'язувати різні типи проблем (фундаментальних, пошукових, прикладних, ор­ганізаційно-управлінських), взаємодоповнюючи один одного.

2. Принцип комплексності пов'язаний із залученням до науко­вого колективу не тільки профільних фахівців, але й фахівців із суміжних галузей наук. Потреба в дотриманні цього принципу пов'язана з необхідністю інтеграції різних наукових на­прямів і вимагає застосування методів багатьох наук для ви­вчення будь-яких об'єктів.

3. Принцип сумісності, згідно з яким необхідно, щоб за своїми фізіологічними, психологічними, моральними та інтелектуа­льними показниками люди були здатні, незважаючи на всі свої індивідуальні відмінності, до плідної спільної творчої праці.

4. Принцип відповідності - відповідність формальної структу­ри наукового колективу фактичному стану субординації його членів.

5. Принцип перманентності, тобто безперервної зміни скла­ду наукового колективу, адже колектив формується, існує, змінюється за своїм складом у зв'язку зі зміною напрямів до­слідження, а можливо, й повністю розформовується залежно від потреб науки.

6. Принцип «команди» (стабільності), відповідно до якого окремі дослідники можуть приходити в команду (науковий ко­лектив) ззовні й виходити з неї, але традиції, «дух команди», її специфічний творчий почерк розв'язання наукових проблем повинні залишатися за будь-яких обставин.

7. Принцип оптимальності кількісного і якісного складу. Від­повідно до сучасних даних, оптимальна кількість первинного наукового колективу не повинна перевищувати 20 осіб. Кри­терію оптимуму повинен відповідати і віковий склад науково­го колективу. Оптимальною наукознавці називають структу­ру наукового колективу, де працює 40% молодих співробіт­ників, 40% людей середнього та 20% похилого віку. Чітко визначеної оптимальної статевої структури наукового колек­тиву не існує, але практика підтверджує, що суто чоловічий або суто жіночий його склад набагато менше стимулює творчу діяльність, ніж змішаний склад.

Як уже зазначалося вище, згідно із Законом України «Про на­укову і науково-технічну діяльність» суб'єктами наукової і нау­ково-технічної діяльності є: вчені, наукові працівники, науково- педагогічні працівники, наукові установи, наукові організації, вищі навчальні заклади III—IV рівнів акредитації, громадські ор­ганізації в науковій та науково-технічній діяльності. Саме на їх основі формуються наукові колективи, які і виконують основний обсяг наукових досліджень у нашій країні.




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 43 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав