Читайте также:
|
Помощь в написании учебных работ
|
Кожна окрема наука володіє загальним арсеналом методів проведення досліджень при вивченні власного предмету. Існування науково-методичного апарату в науці передбачає наявність та застосування таких його елементів [20, с. 273]:
¾ методи збору фактів, що стосуються об'єкта теорії (спостереження, реєстрація, вимірювання);
¾ методи опису фактів (змістовного, реєстраційного і формального), а також властивостей ідеалізованого об'єкта теорії, що випливають із факту, та факторів, що виражаються цими властивостями, а також досліджуваних явищ (процесів), розвиток яких визначається факторами;
¾ методи аналізу фактів, властивостей, факторів і явищ за різними показниками і критеріями (оцінка, зіставлення, порівняння, класифікація, упровадження, систематизація);
¾ методи обгрунтування наукових висновків, серед яких: методи побудови (синтезу), доведення та методи оцінки достовірності;
¾ методи вибору й обґрунтування наукових рекомендацій, у т.ч. методи побудови (синтезу), оцінки й оптимізації;
¾ методи інтерпретації та експериментальної перевірки висновків і рекомендацій;
¾ методи техніко-економінної оцінкирекомендацій.
У процесі вирішення наукової проблеми вчений, як правило, самостійно шукає методи та способи її розв'язання. Пошук цих методів у кожній науці своєрідний. Учений вирішує проблему після тривалих пошуків, часто шляхом спроб і помилок, шляхом багаторазової теоретичної та практичної перевірки.
На основі вибору методів, що використовуються на окремих етапах дослідження, визначається методика дослідження - сукупність методів і прийомів правильного і цілеспрямованого вивчення явищ. Обираючи методику, слід використовувати не тільки особистий досвід, але й досвід інших дослідників. Обрану методику потрібно вдосконалювати на основі критичного аналізу попередніх робіт і результатів їх упровадження в практику. Крім цього, доцільно перевірити можливість використання методів, що застосовуються при дослідженні проблем у суміжних дисциплінах. В одних випадках можна використовувати сам метод, в інших — тільки його ідею. Оскільки метод не є чимось незалежним від завдань, об'єкта і умов дослідження, методи диференціюють та індивідуалізують.
Обраний метод значною мірою визначає цінність дослідження: правильно обраний метод підвищує ефективність дослідження, метод застарілий, непродуманий або не оброблений у всіх деталях, знецінює його. Недостатня ретельність у виборі методів призводить до необхідності повторення всієї роботи. Поряд з ефективністю і надійністю методів велике значення має їх простота, ясність і доступність.
Питання для самоперевірки
1. Розкрийте зміст понять «методологія» та «метод».
2. Що є головною метою методології? Яким є предмет її вивчення?
3. Назвіть і охарактеризуйте основні функції методології.
4. На які групи поділяються методи наукового пізнання за ступенем спільності та сферою дії?
5. Назвіть основні методи, які використовуються на емпіричному рівні дослідження.
6. Назвіть основні методи, що використовуються на теоретичному рівні дослідження.
7. У чому полягає метод спостереження? Що таке наукові факти?
8. Який метод пізнання дозволяє встановити подібність та розбіжність предметів і явищ? Надайте характеристику цьому методу.
9. Охарактеризуйте такий метод наукового дослідження, як аналогія.
10. За допомогою якого методу дослідження визначається числове значення деякої величини з використанням одиниці вимірювання об'єкта?
11. Розкрийте сутність такого методу емпіричного дослідження, як експеримент.
12. У чому полягає зміст методів абстрагування та конкретизації?
13. За допомогою якого методу відбувається сходження від чуттєво-конкретного пізнання об'єкта до його абстрактних визначень, і далі - від абстрактних визначень об'єкта до конкретного в пізнанні?
14. Як пов'язані між собою методи аналізу та синтезу?
15. Який метод базується на дослідженні спочатку стану об'єкту в цілому і лише потім його складових елементів?
16. Надайте характеристику методу індукції. Що таке редукція?
17. У чому полягає сутність історичного методу? Які наукові прийоми охоплює цей метод?
18. Надайте характеристику основним принципам системного підходу.
19. Порівняйте процеси формування системи класичним (традиційним) методом і за допомогою системного підходу.
20. Як класифікуються окремо наукові методи? Що таке методика дослідження?
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 28 | Нарушение авторских прав