Читайте также:
|
|
Правопорушення – це протиправне винне діяння (дія чи бездіяльність) деліктоздатної особи, яке завдає шкоди суспільним відносинам, що охороняються законом і тягне за собою юридичну відповідальність.
Склад кожного правопорушення включає: суб`єкт, суб`єктивна сторона, об`єкт, об`єктивна сторона.
Суб`єктом правопорушення може бути деліктоздатна фізична особа або організація. Наприклад, суб'єктом злочину в Україні є лише фізична осудна особа, яка вчинила злочин у віці, з якого відповідно до Кримінального кодексу може наставати кримінальна відповідальність, водночас суб`єктом цивільного правопорушення – і юридична особа. Кожен суб`єкт правопорушення характеризується загальними та спеціальними ознаками. До загальних ознак належить: а) індивід чи юридична особа; якщо індивід, то: б) вік особи; в) осудність. До спеціальних ознак суб`єкта належать: громадянство особи; посадова особа; фах, родинні відносини тощо.
Суб`єктивна сторона правопорушення полягає у різних формах вини, мотиві, емоціях і меті правопорушення. Виною є психічне ставлення особи до вчинюваної протиправної дії чи бездіяльності та її наслідків, виражене у формі умислу або необережності. Елементами суб’єктивної сторони виступають також мотиви правопорушника (внутрішні спонукання особи до вчинення правопорушення), які бувають корисливими чи особистими, а також його мета (уявний результат протиправного діяння).
Об`єктом правопорушення виступають суспільні відносини, які регулюються й охороняються правовими нормами. Конкретно об`єкт може виражатися в певних благах і цінностях, яким правопорушенням завдано шкоди, або які внаслідок правопорушення поставлені під загрозою завдання їм шкоди.
Об`єктивну сторону правопорушення складають такі елементи як саме протиправне діяння, його наслідки, причинний зв`язок між діянням та наслідками, спосіб, місце, час, знаряддя та обстановка вчинення правопорушення.
Складом правопорушення може визнаватися лише повна сукупність його ознак. Відсутність хоча б однієї з ознак складу свідчать про відсутність правопорушення як такого.
Розрізняють два види правопорушень: злочини і проступки.
Злочини – це передбачені кримінальним законом суспільно небезпечні винні діяння, що посягають на основи суспільного й державного життя, особу, основні права і свободи громадян.
Проступки – це суспільно шкідливі протиправні діяння, що посягають лише на окремі сторони правопорядку, існуючого в суспільстві. Розрізняють такі види проступків:
1) адміністративний проступок – це протиправне винне діяння, яке посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління;
2) дисциплінарний проступок – це правопорушення у сфері трудових правовідносин;
3) цивільний проступок – це правопорушення у сфері майнових і особистих немайнових правовідносин.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 78 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |