Читайте также:
|
|
Юридична відповідальність – це вид соціальної відповідальності, що полягає в застосуванні державою до правопорушника певних заходів примусу, передбачених санкціями правових норм. Єдиною підставою юридичної відповідальності є склад правопорушення. Якщо поведінка суб’єкта не підпадає під ознаки правопорушення, то ця особа не підлягає юридичній відповідальності.
Найбільш поширеною в науковій літературі є класифікація юридичної відповідальності на підставі належності до правової галузі й, одночасно, виду правопорушення, з яким вона пов`язана. У такому ракурсі виділяють чотири види юридичної відповідальності: кримінальну, адміністративну, цивільну й дисциплінарну.
Кримінальна відповідальність є найбільш жорстким видом відповідальності. Вона настає за вчинення злочину. Кримінальний кодекс України 2001 р. по-новому визначив поняття злочину – це передбачене вказаним кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину. Виключний перелік злочинів в Україні міститься в Особливій частині Кримінального кодексу. Порядок притягнення до кримінальної відповідальності встановлюється Кримінально-процесуальним кодексом. Право визнати особу винною у вчиненні злочину та призначити їй кримінальне покарання належить лише суду, котрий робить це винесенням вироку, що вступає в законну силу.
Адміністративна відповідальність настає за вчинення адміністративних проступків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. В нашій країні адміністративним проступком визначається протиправне винне діяння, яке посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яке законодавством передбачено адміністративну відповідальність. Право призначати адміністративні стягнення, крім суду, мають і інші компетентні органи: органи внутрішніх справ, митні органи, адміністративні комісії, виконавчі комітети місцевих рад. В Україні законом передбачені такі види адміністративних стягнень як попередження, штраф, позбавлення спеціального права, оплатне вилучення предмета, адміністративний арешт, виправні роботи.
Цивільна відповідальність – це відповідальність, яка настає за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за договором або завдання шкоди в позадоговірних відносинах. Вона має місце у сфері майнових і особистих немайнових відносин. Головний її принцип – повне відшкодування завданої шкоди, – інколи доповнюється й штрафними санкціями.
Дисциплінарна відповідальність настає за вчинення дисциплінарних проступків. Накладає заходи дисциплінарного стягнення адміністрація підприємства, установи, організації. Перед цим у порушника трудової дисципліни витребується письмове пояснення. Кодекс законів про працю України встановлює два види дисциплінарних стягнень: догану і звільнення з роботи.
До основних цілей юридичної відповідальності слід віднести такі: 1) виправлення і перевиховання особи, котра вчинила правопорушення, в дусі поваги до закону; 2) недопущення вчинення такою особою іншого правопорушення, в тому числі через її тимчасову ізоляцію від суспільства; 3) недопущення протиправної поведінки інших осіб; 4) відшкодування шкоди, завданої протиправним діянням; 5) створення правопорушнику умов до повернення його до нормального життя в суспільстві.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 109 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |