Читайте также:
|
|
Різновиди та способи ухвалення управлінських рішень. Переваги та вади групового ухвалення рішень.
Прийнято вважати, що групове ухвалення рішень виправдовує себе у ситуаціях, які виникають при розв'язанні складних, істотних проблем, так званих ситуаціях з багатьма невідомими. При вирішенні простих, несуттєвих, шаблонних проблем процедурного характеру застосовують, як правило, індивідуальні рішення.
При використанні групового ухвалення рішень слід зважати на кількісний склад групи, її структуру, статус окремих її учасників, владні стосунки між ними та фізичне середовище, у якому працює група.
Переваги та вади групового ухвалення рішень.
Більший обсяг знань та інформації, що береться до уваги.
Час, що витрачається на розробку та ухвалення рішення.
Зростає кількість запланованих альтернатив. Тиск, примус з метою нав'язати власне рішення однією із сторін.
Краще сприйняття, розповсюдження та забезпечення виконання управлінського рішення. Можливе передчасне ухвалення (до розгляду всіх пропозицій) та нечітко визначена відповідальність.
Чим різноманітніша за складом група, тим більше ідей та пропозицій буде розглянуто, але менше шансів дійти згоди. Індивідуальності та конфлікти, владне чи авторитетне втручання, примусове обмеження полеміки та робоче середовище активно впливають на ситуацію і на процес ухвалення рішення.
Існує три відомих методи групового ухвалення рішень, що обмежують проблеми групового мислення:
1) колективне обговорення проблем за умов вільного висування проектів рішення;
Цей метод передбачає послабити структурованість групи. Обговорення починається з стислого пояснення ситуації, ознайомлення учасників з проблемою. Після цього кожен член групи (що виявив бажання виступити) по черзі і без зауважень з боку решти викладає власну думку. Основна умова висувати ідеї може будь-хто з учасників.
2) номінальний груповий спосіб;
Цей метод засновано на таких принципах:
а) з'ясовується суть проблеми і кожен член групи у письмовій формі висловлює свої ідеї з цього приводу;
б) кожен з учасників обговорення пропонує лише одну ідею і дискусія не розпочинається і)о тих пір, поки всі присутні не сформулюють власну думку стосовно даного питання;
в) групове обговорення поклики не підсумувати, увиразнити та оцінити висунуті ідеї',
г) кожен член групи знайомиться з усіма висунутими ідеями і на основі більшості голосів ухвалюється остаточне рішення у вигляді ідеї, що визнана найдосконалішою.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 115 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |