Читайте также: |
|
Аналіз виховного заходу, який був відвіданий
Дата проведення
ПІБ студента
Форма проведення
Тема виховного заходу
Вік учнів
1. Мета
2. Педагогічна обумовленість теми (чому цей виховний захід проводиться в цьому класі, його відповідність інтересам і віковим особливостям класу)
3. Організація підготовки учнів до даного заходу (ступінь участі дітей, оформлення заходу та приміщення, використання наочних і технічних засобів)
4. Вплив підготовки до справи на згуртованість учнів
5. Зміст та методика проведення виховного заходу:
6. Індивідуальні особливості вчителя, який проводить виховний захід (емоційність, уміння володіти голосом, мімікою, жестами, контакт з учнями, комунікативність, упевненість в собі, уміння приймати правильні рішення в нестандартних ситуаціях)
7. Специфіка професійної самопрезентації вчителя (вміння викликати симпатію, довіру, соціально-психологічні очікування учнів і та ін.)
8. Педагогічна доцільність виховного заходу, його значення для подальшого розвитку колективу та окремих учнів, для вдосконалення міжособистісних стосунків у колективі
9. Зауваження, пропозиції
Література:
1. Бех І.Д. Особистісно зорієнтоване виховання: Науково-методичний посібник – К., 1998 – 240с.
2. Галузинський В.М., Євтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія. Навчальний посібник - К., 1995
3. Кузь В.Г., Руденко Ю.Д. Сергейчук З.О. Основи національного виховання – Умань, 1993
4. Основы педагогики: Учебное пособие / Б.З.Вульфов, К.Н.Иванов – Москва, 2000
5. Подласый И.П. Педагогика. – М., 1997
6. Сластенин В.А. Педагогика – М., 2000
7. Стельмахович М.Г. Народна педагогіка – К., 1985
8. Фіцула М.М. Педагогіка. Навчальний посібник. – К., 2000
9. Фіцула М.М. Правове виховання учнів – К., 1997
10. Харламов И.Ф. Педагогика. Учебное пособие – М., 2000
11. Волкова Н.П. Педагогіка. - К., 2001.
12. 2. Концепція позакласної виховної роботи в загальноосвітній школі. - К.5 1991.
13. 3. Суходольська Л.В., Фіцула М.М. Методика виховної роботи - Тернопіль, 1998.
14. 4. Положення про позашкільний навчально-виховний заклад //Законодавство України про середню освіту //Бюллетень законодавства і юридичної практики України. -1999- № 9- С.239-246.
15.
Семінарське заняття № 15
Тема: Формування колективу.
Питання для обговорення:
1. Колектив, його види, сутність, зміст, функції.
2. Діалектика та чинники розвитку колективу.
3. Учнівське самоврядування.
4. Формальні та неформальні групи.
5. Дитячі та юнацькі громадські організації. Неформальний молодіжний рух.
Практичне завдання:
Вирішення педагогічних ситуацій:
Ситуація 1. Колектив вашого класу перебуває на другій стадії розвитку. Після 6-го уроку черговий учитель інформував вас, що ваші учні не прибрали класної кімнати (у них було 5 уроків).
Якими будуть ваші дії? Із запропонованих альтернативних рішень оберіть прийнятне для вас. Аргументуйте недоцільність інших.
1. Попрошу учнів з інших класі, в яких я працюю, щоб вони дбайливо прибрали кімнату 6-го класу, проконтролювавши їхні дії.
2. Негайно найду 2-3 учнів свого класу, які ще можливо граються на шкільному подвір’ї, або живуть поблизу школи, і заставлю їх привести кімнату в належний стан.
3. Через інших учнів викличу до школи старосту класу і його помічника, який відповідає за санітарний стан у класі, й зобов’яжу ретельно прибрати класну кімнату. Одночасно порекомендую йому, як треба діяти, коли завтра на класних зборах будемо розглядати це питання.
4. Негайно відшукаю старосту, пошлю його за черговими, які мали прибрати класну кімнату, проконтролюю їхню діяльність, а наступного дня це питання розглянемо на класних зборах.
5. Власноручно приберу класну кімнату і здам її черговому вчителю.
6. Ваш варіант дій
Ситуація 2. Колектив 9-го класу перебуває на 3-й стадії розвитку. Учні класу отримали завдання очистити шкільне подвір’я і спортивний майданчик від снігу, який випав минулої ночі.
Як має діяти класний керівник? Із запропонованих альтернативних рішень оберіть ті, які ви вважаєте правильними з позиції діяльності класного керівника.
1. Запросити органи самоврядування класу, повідомити їм розпорядження директора школи, чітко розподілити обов’язки між членами колективу, встановити терміни виконання. Одночасно забезпечити контроль за якістю виконання.
2. Провести короткі інструктивні збори учнів класу, дати доручення, окреслити ділянки роботи для кожного учня, зобов’язати старосту контролювати роботу і доповісти класному керівникові про виконання.
3. Поінформувати колектив класу про поставлене завдання, доручити спільно розв’язати усі організаційні питання і не забути вписати у трудову ланку самого класного керівника. Після виконання роботи підвести підсумок.
4. Розташувати учнів на подвір’ї школи, поставити завдання прибрати сніг. Створити трудові ланки, закріпити за кожною ланкою ділянку роботи. Класному керівникові забезпечити контроль за ходом виконання роботи.
5. Ваш варіант
Література:
1. Бех І.Д. Виховання підростаючої особистості на засадах нової методології //Педагогіка і психологія -1999-№3-С.5-14.
2. Волкова Н.П. Педагогіка. - К., 2001. - СІ80-205.
3. Иванов И.П. Методика коммунарского воспитания: Книга для учителя. - М.,1990.
4. Караковский В.А. Пути формирования ученического коллектива. - М.. 1978.
5. Концепція національного виховання //Освіта- 1994, 26.05.
6. Кулік В.. Голобуцька Т.. Гобуцький О. Молода Україна: сучасний організований молодіжний рух і неформальна ініціатива: Дослідження. -К.,2000.
7. Макаренко A.C. Методика організації виховного процесу // Вибрані твори: в 7-ми г. - 15. - К.. 196-
8. Сухомлиський В.О. Методика виховання колективу //Вибрані твори: в 5-ти т. - Т. 1. - К..1976
Семінарське заняття № 16,17
Тема: Робота класного керівника.
Питання для обговорення:
1. Визначте специфіку виховної діяльності класного керівника у школі.
2. Назвіть основні функції класного керівника.
3. Охарактеризуйте основні напрямки роботи класного керівника.
4. Назвіть методи вивчення учнівського колективу, напрямки роботи з учнівським колективом.
5. Назвіть методи вивчення особистості учня та методи виховної роботи з ним.
6. Визначте форми і методи роботи вчителя з батьками учнів.
7. Назвіть основні документи, які потрібно вести класному керівнику.
Практичне завдання:
Уявіть себе класним керівником, визначте мету відвідування учня вдома, складіть план бесіди з батьками, розробіть рекомендації, поради для батьків. Основою для бесіди можуть бути описані нижче психолого-педагогічні ситуації і характеристики учнів.
Ситуація 1
Коротка характеристика учня 5 кл. Василя К.
Василь К. в 5 кл. систематично пропускає уроки, рідко приходить до школи з виконаним домашнім завданням, майже зі всіх предметів не встигає. В класі ні з ким не товаришує. На зауваження, критику і поради класного керівника і товаришів не реагує. На цигарки використовує гроші, які батьки дають йому на шкільні сніданки.
Спроможний до обману і крадіжок. У шкільній роздягальні був затриманий черговим, коли шастав по кишенях чужих пальто. На Василя погано впливає дружба з групою старших хлопців, котрі не навчаються в школі і не працюють.
Любить тварин. Головним його захопленням є голуби. Має хороші здібності до малювання, але не розвиває їх.
Василь ревниво ставиться до трьох річної сестрички, котрій батьки приділяють дуже багато уваги, люблять її, як хлопцеві здається більше його.
Ситуація 2
Коротка характеристика учня 8 кл. Геннадія С.
Геннадій звертає на себе увагу демонстративним небажанням вчитись. Негативне враження посилюється неохайністю хлопця, вульгарністю. Він може піднятись під час уроку і, не кажучи ні слова, вийти з класу.
Учні його недолюблюють. Геннадій ніколи не чергує в класі, не бере участі ні в яких справах, приходить лише на вечори відпочинку. Батьки Геннадія постійно конфліктують між собою і на сина не звертають ніякої уваги.
Одного разу однокласниця Люда була на ковзанці і до неї почали чіплятися незнайомі хлопці. Люда голосно закричала. Крик почув Геннадій. Бійки були його стихією, і він швидко “розібрався” з тими, хто приставав до Люди. Потім підійшов до неї, допоміг встати, обтрусив сніг. Люда, вкрай здивована, вдячно дивилась на свого рятівника у котрого була розбита губа, але досить турботливий і задоволений вираз обличчя.
Ситуація З
Коротка характеристика учня 10 кл. Михайла Г.
Михайло дуже добросовісно ставиться до навчання, цілеспрямований, організований, зібраний, дисциплінований. Мріє поступити до університету на факультет міжнародних відносин. Міг би бути одним із кращих учнів школи.
Однокласників не влаштовує байдужість Михайла до того, що відбувається у класі. Він замкнутий, не має друзів у класі. Громадську роботу виконує лише з міркувань власної вигоди. Його раціоналізм давно вже переріс в егоїстичне споживацьке ставлення до школи і навчання.
Михайло - єдиний син в сім’ї. Батьки вкрай задоволені своїм сином і всіляко підтримують його честолюбні настрої. Ніяких домашніх обов’язків Михайло не має.
Одного разу Михайло сидів біля дому і читав газету. На дорозі з’явилась його мати з двома важкими сумками. У неї хворе серце, і вона часто зупинялась, відпочивала. Михайло бачив її, але продовжував читати. В цей час вийшов сусід і, помітивши жінку з важкими сумками, підійшов і допоміг нести. Підійшов до будинку і сказав: “Син, допоможи своїй матері!”
Михайло густо почервонів, але мати, дякуючи сусіду, намагалась виправдати сина тим, що у нього незабаром екзамен.
Індивідуальна робота (виконується дома)
Форма проведення:
Задачі зборів:
Запитання для обговорення:
План проведення зборів (орієнтовний)
Хід зборів-зустрічі (текст з можливими варіантами групових завдань, ігор, самопрезентацій для батьків та інше)
Література:
1. Азаров Ю.П. Семейная педагогика. – М., 1882.
2. Вовчик-Блакитна М.В. Сімейне виховання. – К., 1982.
3. Волкова Н.П. Педагогіка. – К., 2001. – С. 220 – 234.
4. Вугрич В.В. Ще раз про педагогічну освіту батьків // радянська школа. – 1991. - № 5.
5. Герчишанов Г.О. О культуре семейных отношений. – М., 1996.
6. Гребенников Н.В. Школа и семья. – М., 1985.
7. Классному руководителю. Учеб.-метод. пособие / Под ред. М.И. Рожкова. – М., 2001. – С. 134-156.
8. Педагогічні задачі і завдання для батьків / За ред. В.Г. Постового. – К., 1989.
9. Пінчукова Л.О. Батьківські збори з погляду тат і мам // Рідна школа. – 1992. - № 9-10.
10. Подласый И.П. Педагогика. В 2 кн. – М., 1999. – Кн.2: Процесс воспитания. – С. 137-189.
11. Щуркова Н.Е. Прикладная педагогика воспитания. – СПб: Питер, 2005. – С. 294-323.
12. Волкова Н.П. Педагогіка. - К., 2001. - С.206-226.
13. Досвід роботи класних керівників з проведення класних виховних годин і годин-спілкування // Позакласний час. - №7-2000 - 62 с.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 132 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |