Читайте также:
|
Заняття 6
Тема: Типи блюд, які ви хочете замовити, і їх склад. Пасивний стан.
Вид заняття: лекція-семінар
Мета: Ознайомити студентів із правилами гостинного прийому клієнтів у ресторані, а саме: надання офіціантом ресторану пояснень щодо типу блюд, які пропонуються клієнтам ресторану та із яких харчових речовин вони виготовлені. Ознайомитися із правилами використання пасивного стану під час розмови офіціанта із клієнтами. (Наприклад, Could you explain the menu to us, please? What is …? – It’s made of …)
Обладнання: дошка, словники, підручники, роздатковий матеріал.
Література: л.1 стор.28-29, 69 (Unit 13), л.2 стор.28-29.
Хід заняття:
Вступ. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети заняття. Введення в іншомовне середовище. Відпрацювання вимови окремих слів: answer the call within three rings, to welcome a customer with a smile, cheap-cheaper-the cheapest, to use customer’s name in conversation, famous for, expensive - more expensive - the most expensive, sweet-sweeter-the sweetest, take special care of customers, disabled customers, to apologize for a delay, to keep people waiting long, eye contact, patient, friendly, helpful, to produce blue cheese, sparkling wine, after the dessert.
Dear students! Today we’ll talk about the way of explaining what type of dish the client is going to order, what dishes are made of and what dishes contain.
2. Повторення вивченого матеріалу попереднього заняття. Відповіді на питання.
2.1 Answer the following questions:
1. What way should a receptionist welcome a customer?
2. Which pieces of advice should a trainee follow in order to be good with clients of a hotel?
3. Within how many rings should a receptionist answer the call, when people make a telephone conversation?
4. When should a receptionist apologize for a delay?
5. Why is it important to use customer’s name in conversation with a client?
6. What way should the hotel staff take care of disabled customers, older clients ot women business travelers?
7. If the reception is busy, what should the receptionist avoid?
3. Ознайомлення із новим лексичним матеріалом. – (Learn the following words and word-combinations):
| to be made from … | бути виготовленим з … | butter knife | ніж для масла |
| make-made-made | робити, виготовляти | candle | свічка |
| to explain smth to smb | пояснити щось комусь | dessert fork | виделка для десерту |
| to consist of … | складатися з … | fish fork | виделка для риби |
| a layer of rice | шар рису | flower arrangement | прикраси квітами |
| lobster | hard-boiled egg | яйце, зварене в круту | |
| to be served warm with a crisp | бути поданим у теплому вигляді разом з чіпсами | mussels [‘mᴧslz] | молюски, мідії |
| to bake | випікати | napkin | серветка |
| pepper (mill) | мелений перець | scallops | запікати устриці |
| pine nut | ананас | side plate | тарілка збоку |
| puff pastry [pᴧf] [‘peistri] | кондитерські вироби, виготовлені на пару | spicy | гострий |
| salt (cellar) | сіль (кладова) солянка (сільничка, сільниця) | tablecloth | скатерть |
| penne | pasta in a form of short tubes | spoon blinis | ложка млинці |
| penne arrabiata | макарони, приготовлені до полуготовності |
Прослуховування діалогу і завершення речень. - Listen to the dialogue “What’s it made from” and complete the sentences.
1. This is a …………………. dish.
2. It ……………of penne, a type of pasta, in a chili and tomato sauce.
3. This is ………………from layers of rice mixed with onions and mushrooms.
4. It’s wrapped in puff pastry and ………… in the oven.
5. It …………… half a lobster, king prawns, scallops and mussels.
6. It’s……………………..warm with a crisp, green salad.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 196 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |