Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Класифікація і створення нумізматичної колекції

Читайте также:
  1. Біржова угода: ознаки, сутність, зміст,класифікація
  2. В статті 55 Господарського кодексу України визначено поняття суб’єкта господарювання та їх класифікація
  3. Види принципів права. Їх класифікація.
  4. Витрати праці в управлінні підприємством, їх класифікація
  5. Вуглеводи:будова,класифікація
  6. Економічна сутність прибутку, його класифікація і оцінка
  7. Економічні інтереси: сутність, суб’єкти, класифікація.
  8. Економічні потреби суспільства, їх сутність і класифікація, ієрархія. Безмежність потреб. Закон зростання потреб.
  9. Зв'язки і класифікація логістичних систем
  10. Історія створення та розвитку ГІС

Монета – це злиток металу визначеної форми, ваги, проби і якості, який слугує узаконеним засобом платежу. Монети поділяють на повноцінні (вартість металу яких співпадає з номіналом) і неповноцінні – розмінні грошові знаки.

Для вивчення, описання монет необхідно мати деякі загальні знання про те, як їх „читати” та вміти користуватися нумізматичною літературою – довідниками і каталогами (дивись перелік у списку літератури).

Отримані уявлення про читання монет ми закріпимо на практичному занятті, під час заповнення бланку опису монети (дивись зразок).

1.1. Як вивчати („читати”) монету?


Назва монети – відображає назву грошової одиниці або її фракції (рубль – копійка; ієна - сен - рін; юань - цзянь - финь; британський фунт стерлінгів = 20 шилінгів = 240 пенні; єгипетський фунт – піастр - мільєм), а номінал – позначення вартості в цих одиницях (1, 2, 5, ½, 1/360 тощо). Повноцінні монети номіналу не містили, оскільки співпадали з ваговими одиницями.

Монетний метал перших монет: електр(он), золото, срібло, в Китаї – мідь і бронза, в Європі – мідь з IV ст. Нині – розмінні монети з нойзільбера (сплав CuNiZn), мідно-нікелевого сплаву, латуні (сплав 56-67% Cu і Zn), бронзи, алюмінію, цинку, залізо-нікелевого сплаву, рідше - з білону, заліза й сталі.

Повноцінні та деякі розмінні монети мають позначення проби (метричну, золотникову). Наприклад, золоті монеті (5 і 10 рублів) при Миколі ІІ мали метричну пробу 864˚ (найвищу, 946˚, мали червінці XVIII ст. - до 1805р.), срібні рублі і полтини - 864˚пробу срібла; розмінні монети 5, 10, 15, 20 копійок - 480˚ пробу срібла.

Монетна стопа – кількість грошових одиниць, яку отримували з одиниці ваги металу. Домішки до дорогоцінних металів, які додають для надання монетним сплавам більшої твердості (срібло до золота), чи здешевлення (мідь до срібла) називають лігатурою. При пробі 480˚ вміст срібла становить 48%, лігатури - 52% (тобто, якщо 20 коп. важили 3,6г, то вони мали 1,73г срібла й 1,97г лігатури).

Законодавчо приймався ремедіум – межа допустимого відхилення фактичної ваги монети або проби металу до законної норми. Порушення ремедіуму спостерігалося при псуванні чи зтиранні монет, а також у фальшивих і деяких новоробних монетах.

Форма і розміри монет нині строго регламентуються. Серед найдавніших монет були вдавлені, вигнуті (мископодібні), односторонні, зубчаті, плаковані, пізніше – бректеати, монети-плати, монети-кліпи, з отвором (у Китаї – для нанизування). Нині є монети типу „білокор”, огранені, з голограмами тощо.

 

Монети мають:

Аверс – умовно-лицева сторона монети (на монетах монархій – портрет правителя, а в мусульманських країнах – його ім’я чи тугра, в республіках – герб).

Реверс – як правило, містить позначення номіналу і легенду (написи). Легенди можуть мати скорочення – абревіатури, вензелі й монограми, дати, знаки мінцмейстерів (монетних майстрів), авторів зображення, монетних дворів.

Гурт (ребро) монети оформлявся для попередження обрізання цінного металу та для попередження підробки. Можуть бути гуртові написи (випуклі: 2 коп. 1757 року; або вдавлені: на рублях), та насічки (рубчасті, шнуроподібні, сітчасті, пунктирні, узорчаті тощо).

 

Ціна монети залежить від її рідкості, металу (проби) і стану збереженості. Чим рідкісніша монета, вища проба дорогоцінного металу і краще збереження – тим вища ціна. Монети мають ціну, яка вказується у відповідних каталогах.

 

Кожна монета – це не тільки гроші, але й результат застосування певної технології; пам’ятка історії й культури. Отже, ознайомимося з основними рисами технологій карбування монет та їх зміну упродовж різних епох.


 

КАРТКА ОПИСУ МОНЕТИ Аверс Реверс
Держава      
Номінал і назва
Тип
Рік випуску: Метал:
Форма Ø Вага
         

Належність до серії монет ______________________________________________________________________________________________________________________________________________

(хронологічні рамки й історичні умови випуску, час обігу тощо) __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Монети-аналоги із даної серії: а) за метал ом ____________________________ б) за металом і зображенням ____________________________________________

Належність до різновидності __________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

(відмінності за монетним двором, знаком мінцмейстера, хронологічними рамками,тощо)

Рідкість (або тираж) ______________________________________________

Збереженість (обведіть), орієнтовна ціна:

Оцінка(в балах) 5+   5- +4-      
Англо-американська Proof Unc XF VF F VG Good
Німецька   I II III IV V VI
Орієнтовна ціна              

Гурт ___________________________________________________________

Аверс __________________________________________________________

(опис, розшифровка скорочень, символів тощо)

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Реверс ______________________________________________________________________________________________________________________________________________

(опис, розшифровка скорочень, символів тощо)

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Історія даної конкретної монети ____________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 30 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | <== 2 ==> | 3 | 4 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав