Читайте также:
|
|
(у контексті світової й вітчизняної історії)
Побудувати однозначну схему періодизації грошового обігу, звичайно, неможливо, оскільки у різних частинах нинішньої території України він характеризувався іноді значними відмінностями (ці землі належали до різних державних утворень чи сфер їх впливу). Наша періодизація побудована на виявленні впливу найпоширеніших і найбільш економічно значущих монетних систем. Перш за все, розглядаються монетні системи, які домінували упродовж певного проміжку часу на більшій частині території України, а потім – регіональні відмінності грошового обігу. Нижче наведені орієнтовні хронологічні рамки епох, періодів і підперіодів грошового обігу на землях нинішньої України:
І. Антична епоха (VII ст. до н.е. – IV ст. н.е.):
І.1. Архаїчний період у причорноморських колоніях Давньої Греції (645-490 рр. до н.е.);
І.2. Класичний період у причорноморських колоніях (490-330 рр. до н.е.);
І.3. Елліністичний період у причорноморських колоніях (330 р. до н.е. – 27 р. н.е.);
І.4. Період панування Римської імперії у північному Причорномор’ї (початок І – початок ІV ст. н.е.);
Зокрема, кінець І – початок ІІІ ст. н.е. – підперіод відносно масового поширення срібного римського денарія на значній частині території України.
ІІ. Середньовічна епоха (V-XVII ст.):
ІІ.1. На більшій частині території України – т.з. „перший безмонетний період” з одиничними знахідками візантійських і сасанідських монет (VI-VII ст. н.е.). Херсонес під владою Візантії;
ІІ.2.Період домінування куфічних дірхемів (VIII-XI ст.):
- Підперіод повного домінування дірхемів (VIII- кінець X ст.);
- Підперіод переважання дірхемів та впровадження у грошовий обіг незначної кількості давньоруських монет (златників і срібляників), а також візантійських монет і західноєвропейських денаріїв (кінець Х- поч. ХІ ст.).
ІІ.3. Другий так званий „безмонетний” період (ХІІ-ХІІІ ст.): поширення вагового срібла (гривень тощо), товаро-грошей та одиничних знахідок візантійських монет і західноєвропейських брактеатів.
ІІ.4. Період домінування срібного гроша (XIV-XV ст..), за участю татарських монет і незначною кількістю монет місцевого карбування (поширених локально).
ІІ.5. Період домінування монет талерової системи (XVI-XVII ст.):
- Підперіод найбільшого поширення литовського півгроша (перша третина XVI ст.);
- Підперіод введення злотової грошової системи (1526-1578рр.) при домінуванні литовських монет;
- Підперіод домінування монет Речі Посполитої (1578-початок XVIIIст.), на сході - за участю російських срібних копійок, на півдні – татарських і турецьких монет.
ІІІ. Період нової історії (1700-1917рр.) з домінуванням російських пореформених монет (у східній частині України), польських та австрійських монет (на західноукраїнських землях).
IV. Період новітньої історії (1917-1991рр.) з домінуванням радянських монет (у західній частині до 1939р.- польських, чеських, угорських, румунських).
V. Сучасний період (з 1991 року) – українських грошей.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 91 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |