Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Наслідки Другої світової війни. Відбудова економіки.

Читайте также:
  1. III. Музеї Криму в роки Другої Світової війни
  2. Визначте причини проведення політики українізації в УРСР в 1920-ті – на початку 1930-х років та проаналізуйте її основні наслідки.
  3. Висвітліть головні причини та наслідки феодальної роздрібненості Київської Русі.
  4. Висвітліть складові процеси “радянізації” Західної України після її включення до складу СРСР, якими були його позитивні і негативні наслідки?
  5. Дайте оцінку воєнним діям на території України в роки Першої світової війни.
  6. Дайте характеристику німецького окупаційного режиму на українських землях в роки Другої Світової війни та проаналізуйте його наслідки
  7. Лютий 1956 року XX з'їзд КПРС. Доповідь М.Хрущова “ Про культ особи і його наслідки ”.
  8. Назвіть причини, наслідки та значення Визвольної війни українського народу під керівництвом Б.Хмельницького.
  9. Наслідки впливу ЗМІ (фізіологічний, когнітивний, настановчий, поведінковий).

Тема 11. СРСР. Нові незалежні держави.

План

Наслідки Другої світової війни. Відбудова економіки.

Хрущовська «відлига».

3. Роки «застою» (1964 – 1985 рр.)

Перебудова» та розпад СРСР.

Росія та нові незалежні держави наприкінці ХХ–початку ХХІ ст.

Наслідки Другої світової війни. Відбудова економіки.

Перемога СРСР у війні суттєво розширила кордони, на заході до СРСР відійшла частина Східної Пруссії з Кенінгсбергом. Москва легітимізувала окупацію Литви, Латвії та Естонії, крім того у Фінляндії було відібрано м. Петсамо з прилеглими територіями. За угодами з Чехословаччиною, Польщею та Румунією до УРСР було включено Галичину, Волинь, Закарпаття та Буковину. На південному-сході СРСР приєднав Туву, на Далекому Сході до СРСР відійшли Південний Сахалін та Курильські острови, які належали Японії.

Втрати СРСР у війні були величезними, за приблизними підрахунками – 27 млн. Найбільші втрати понесли УРСР та БРСР. Було втрачено третину національного багатства. У руїнах опинилось 1710 міст, понад 70 тис. сіл, 25 млн чоловік залишилось без даху над головою. Загальний рівень промисловості на 1945 р. становив лише – 30% довоєнного.

Відбудова народного господарства здійснювалась спираючись на вже апробовані методи та принципи командно-адміністративної системи управління, яка після війни не зазнала змін. Широко застосовувались методи масової мобілізації робочої сили, праця мільйонів в’язнів ГУЛАГу і т. п. Складним був процес переведення промисловості на виробництво мирної продукції. Різними були також джерела фінансування повоєнної відбудови. На відміну від країн Західної Європи СРСР використовував (окрім отримання репарацій) лише власні ресурси та сили, не приймаючи допомоги ззовні, зокрема за «планом Маршалла».

Фактично відбудова економіки СРСР завершилася на початку 1950-х років. Закороткий час були відбудовані та побудовані 6200 промислових підприємств. Нові гіганти індустрії виросли на Уралі, у Західному Сибіру, Казахстані. Житлове будівництво становило 100 мли м2 на рік. Однак виробництво продукції сільського господарства залишалося на рівні середини 1920-х років. Посилилася диспропорція в розвитку економіки, особливо оборонної: випереджальними темпами розвивалися галузі важкої промисловості, але постійно відставали галузі легкої та харчової промисловості. Залишався надзвичайно низьким життєвий рівень населення: заробітна плата робітників і службовців у середньому становила 70 крб, колгоспників — 17 крб на місяць, а ціни зросли втричі проти 1940 р. Ліквідація карткової системи не вплинула на життєвий рівень працівників. Негативні наслідки для населення СРСР мало також здійснення грошової реформи в 1947 p., за якою проводився обмін старих грошових знаків на нові.

У серпні 1949 р. на полігоні у Семипалатинській області СРСР випробував атомну бомбу. Було здійснено успішний запуск радянської балістичної ракети.




Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 210 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

<== 1 ==> | 2 | 3 | 4 | 5 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.005 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав