Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Tаблиця 2.

15.

Перелік тем семінарських занять

Тема Кількість годин Номер заняття
  Ділова етика підприємництва та культура ведення бізнесу.    
  Організаційно – правові форми ведення бізнесу. Технологія заснування власної справи.      

Тема: Ділова етика підприємництва та культура ведення бізнесу.

1. Методичні вказівки по підготовки до семінарського заняття

 

Розпочинати вивчення питань теми необхідно із з’ясування сутності підприємницького успіху та виокремлення його складників.

Успіх завжди відбиває результат ділової активності підприємця. Саме за рівнем досягнутого успіху оцінюють підприємця.

Досвід країн з соціально-орієнтованою економікою підтверджує, що успіх ініціюється різними про нього уявленнями (складниками успіху).

Створюючи підприємство, підприємець визначає конкретні цілі підприємницької діяльності, тобто кінцевий бажаний результат діяльності. Виходячи з цього, однією з найперших складових успіху підприємницької діяльності є досягнення встановлених цілей і виконання місії.

Особиста мета підприємця може зводитися до бажання:

ü отримати якомога більше грошей;

ü працювати творчо;

ü почувати себе комфортно;

ü привести у рівновагу складові елементи життя – власну кар’єру, сім’ю тощо;

ü добитися визнання своєї професійності та обізнаності серед колег у вибраній сфери підприємницької діяльності;

ü спромогтися реалізувати власну ідею;

ü не допустити банкрутства своєї фірми;

ü створити нові робочі місця тощо.

Таким чином, необхідно усвідомити, що сучасне цивілізоване підприємництво є визначальною і необхідною умовою досягнення не лише економічного успіху, а й суспільного визнання соціальної значущості і корисності будь-якої господарської розумової та фізичної діяльності.

Багато хто вважає, що єдиною метою підприємця є отримання прибутку, проте це не так. Дійсно, кінцевою метою діяльності підприємця є забезпечення її прибутковості шляхом раціональної організації праці та засобів виробництва. Але діяльність підприємця спрямована на створення умов задля успішного функціонуванняйого бізнесу, виходячи з того, що прибуток не є причиною здійснення підприємницької діяльності, а лише результатом її успішної діяльності. Особливо важливим є розуміння економічної аксіоми, сутність якої полягає в наступному – аби підприємство було успішним впродовж тривалого часу, аби досягало своїх цілей, його діяльність повинна бути результативною та ефективною. За словами П. Друкера результативність є наслідком того, що підприємство виробляє потрібні на ринку продукти (товари), а ефективність є наслідком того, що ці потрібні комусь товари виробляються найбільш раціональним способом. Друкер вважав, що результативність та ефективність діяльності підприємства, як критерії успішної його діяльності, є однаково важливими [Додаткова література 2].

Безумовним є той факт, що у підприємництві поняття успіху пов’язане з досягненням результату, очікуваного при започаткуванні проекту по реалізації ідеї. За цивілізованого розуміння успіху до уваги, насамперед, треба брати його морально-етичні аспекти, а вже потім фінансові. Отже, підприємницький успіх має бути оцінений з урахуванням ступеня здійснення власної ідеї, бажання самоствердження або намагання змінити хід подій тощо. Гроші, капітал, прибуток природно є важливими складовими успіху, але не можуть виступати самоціллю.

Наступним кроком у вивченні теми повинне стати з’ясування ролі підприємця як визначальної особистості у бізнесі.

Необхідною передумовою започаткування та успішного здійснення підприємництва є наявність самих підприємців. Постать підприємця як основного суб’єкта ринкових відносин є ключовою у конструкції ринку. Його небезпідставно вважають центральною фігурою у бізнесі та інколи порівнюють з полководцем, здатним із меншими силами виграти бій у кількісно переважаючого противника.

Нагромаджений досвід розвинених країн незаперечно підтверджує істину, що бізнесу не можна навчитися перегортаючи підручники, але вони допоможуть кожному, хто приходе в бізнес зрозуміти його таємниці і освоїтися в ньому. Виходячи з цього, необхідно на основі обробки літературних джерел з’ясувати набір якостей, необхідних підприємцю (рис.1).

Наступним питанням вивчення теми є професійна культура бізнесової діяльності, яка безпосередньо впливає на підприємницький успіх. Насамперед, варто усвідомити, що сучасна підприємницька діяльність може ефективно здійснюватися і розвиватися за умов належного дотримання вимог не тільки економічного, а й соціального та політичного характеру. Йдеться про те, що у своїй діяльності підприємець має обов’язково керуватися усталеними у всіх цивілізованих країнах нормами поведінки.

Підприємницька культура охоплює широкий спектр питань ділової етики і етикету, з якими необхідно ознайомитися в навчальному посібнику з предмету, а також в інших джерелах сучасної літератури. Основну увагу слід приділити основним складникам ділової етики підприємця, а саме: етика спілкування; етика привітання, прийомів та переговорів; етичні норми реклами. При розгляді даного питання варто звернути увагу на те, що ділова етика (етика бізнесу) є одночасно економічною і духовною категорією.

Безпосереднє відношення до культури бізнесової діяльності має підприємницьке діловодство. У цьому зв’язку вивчення теми передбачає ознайомлення з його основами, в першу чергу, з класифікацією ділових документів, вимогами до складання ділових документів і їх оформлення (табл..1, рис.2, табл.2).

Завершальним етапом у вивченні теми є розгляд питання щодо створення позитивного іміджу фірми (“паблік рілейшнз”). Слід звернути увагу на те, що в сучасних умовах “паблік рілейшнз” небезпідставно оцінюють як мистецтво і науку створення ділового іміджу на основі оперативної і правдивої інформації. Причому йдеться про діловий імідж не тільки фірм, але й окремих підприємців.

 

2. Ілюстративний матеріал до вивчення теми

Таблиця.1.

Класифікація застосовуваних у підприємництві ділових документів за найважливішими ознаками

 

Класифікаційні ознаки Групи ділових документів
1. Спеціалізація за змістом 1.1. Загальноуправлінські 1.2. З адміністративних питань 1.3. Спеціалізовані за видами господарської діяльності
2. Призначення (спрямованість) 2.1. Документи колегіальних органів 2.2. Інформаційні 2.3. Організаційні 2.4. Розпорядчі
3. Гласність (ступінь секретності) 3.1. Звичайні 3.2. Для службового користування 3.3. Таємні (цілком таємні)
4. Напрям руху (переміщення) 4.1. Вхідні 4.2. Вихідні
5. Стадія створення 5.1. Оригінали 5.2. Копії
6. Форма створення 6.1. Стандартні (типові) 6.2. Індивідуальні
7. Характер надходження 7.1. Офіційні 7.2. Особисті
8. Термін зберігання 8.1. Постійного зберігання 8.2. Тривалого зберігання (понад 10 років) 8.3. Тимчасового зберігання (до 10 років)

 

 

 
 

 


 

 
 

 

 


 


Tаблиця 2.

Перелік повного складу реквізитів організаційно-розпорядчих документів (всеохоплюючий варіант)

 

Група Порядковий номер Назва окремих реквізитів
  1.1 1.2 Державний герб України Емблема підприємства (організації)
  2.3 2.4 Код підприємства (організації) Код форми документа
  3.5 3.6 3.7 3.8   3.9 Назва міністерства або відомства (вищої організації або засновника) Повна назва підприємства (організації, установи) - автора документа Назва структурного підрозділу Індекс підприємства зв'язку, поштова і телеграфна адреса, телефон, факс, номер розрахунковою рахунку в банку Назва виду документа
  4.10 4.11 Дата Індекс
  5.12 5.13 Посилання на індекс та дату вхідного документа Місце складання або видання документа
  6.14 6.15 6.16 6.17 Гриф обмеження доступу до документа Адресат Гриф затвердження Резолюція
  7.18 Заголовок тексту документа
  8.19 Відмітка про контроль
  9.20 9.21 9.22 Текст документа Відмітка про наявність додатків Підпис керівника (іншої вповноваженої особи)
  10.23 10.24 10.25 10.26 10.27 Гриф (грифи) узгодження Візи Печатка Відмітка про засвідчення і кількість копій Прізвище виконавця та номер його телефону
  11.28 Відмітка про виконання документа й направлення його в папку для справи
  12.29 Відмітка про перенесення даних документа на машинний носій
  13.30 Відмітка про надходження документа

3. План семінарського заняття

  1. Характеристика та організація підприємницького успіху.
  2. Професійна культура бізнесової діяльності.
  3. Основи підприємницького діловодства.
  4. Складові ділової етики підприємця.

Питання для самостійної роботи

  1. Які особисті вади, що перешкоджають досягненню підприємницького успіху, Ви виділили б в першу чергу?
  2. Як Ви розумієте вислів – “Успіх, що приносить шкоду іншим, є невдача”?
  3. Дайте коротку аналітичну оцінку загалу вітчизняних підприємців.

Література основна:

Л-1. Мочерній С.В., Устенко О.А., Чеботарь С.І. Основи підприємницької діяльності: Навчальний посібник.- К.: Видавничий центр «Академія», 2005.-280 с. (Альма-матер)

Л-2 Підприємницька діяльність та агробізнес: Підручник/ За ред.. М.М.Ільчука, Т.Д.Іщенко.-К.: Вища освіта, 2006.-543с.: іл.

 

Л-3 Варналій З.С.В18 Основи підприємництва: Навч. посіб. — К.: Знання-Прес, 2002.— 239 с.: іл. (Електронний навчальний посібник)-див. в папке «Основи підприємництва, менеджменту та маркетингу»

 

Л-4 Основи підприємницької діяльності та агробізнесу: Навч.посібник / М. М. Ільчук, Т. Д. Іщенко, В. К. Збарський та ін.; Заред. М. М. Ільчука. —К.: Вища освіта, 2002. — 398 с.: іл.. (Електронний навчальний посібник)-див. в папке «Основи підприємництва, менеджменту та маркетингу»)

 




Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 125 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

<== 1 ==> | 2 | 3 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав