Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Додаток 1

Читайте также:
  1. Додаток
  2. Додаток 1
  3. Додаток 14
  4. ДОДАТОК 2
  5. Додаток 2
  6. Додаток 2
  7. Додаток 2.
  8. Додаток 4
  9. Додаток 5

За напрямком

«Економіка і підприємництво»

Розглянуто і обговорено на засіданні кафедри

міжнародної економіки

Протокол №17 від „03”06.2010 р.

Дніпропетровськ

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

по підготовці та написанню

курсової роботи

з дисципліни

«Міжнародна економіка»

За напрямком

«Економіка і підприємництво»

Укладач: кандидат економічних наук, доцент В.Є.Зайцев

ВСТУП

Процес інтеграції України у світові господарські зв'язки багато у чому залежить від кваліфікації і рівня підготовки спеціалістів з митної справи у сфері міжнародної та зовнішньоекономічної діяльності. Фахівці з даної спеціальності повинні мати глибокі теоретичні знання, уміло використовувати їх у своїй прак­тичній діяльності, робити правильні висновки при дослідженні проблем у сфері міжнародних економічних відносин України, знаходити опти­мальні шляхи їх вирішення.

Вивчення курсантами дисципліни "Міжнародна економіка", що є базовою з їх спеціальності буде сприяти виробленню у них професійних навичок, дасть змогу здобути відповідну кваліфікацію. У цьому напрямі одним із головних елементів у навчальному процесі є виконання курсової роботи з дисципліни "Міжнародна економіка".

Задача цих методичних вказівок – надати курсанту допомогу щодо грамотної організації праці над курсовою роботою та її оформлення відповідно до дїючих стандартів.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Відповідно до навчального плану курсанти економічного факульте­ту спеціальності „Міжнародна економіка” виконують курсову роботу.

Виконання курсової роботи є одним з головних елементів навчаль­ного процесу у системі підготовки фахівця вищої кваліфікації і має важливе значення для вивчення курсу “Міжнародна економіка”. Мета курсової роботи – засвоїти та поглибити теоретичні знання, одержані курсантами в процесі вивчення дисципліни, виробити вміння активно застосовувати їх у практичному вирішенні питань з міжнародної економічної діяльності.

Курсова робота повинна бути написана на підставі глибокого дослідження нормативних документів, вивчення спеціальної літератури щодо об'єкта дослідження як вітчизняного, так і іноземного походження.

Ця форма навчальної роботи призначена для поглибленого теоретичного і практичного з’ясування і вивчення проблем, пов’язаних з міжнародними економічними відносинами. При цьому, одне з головних завдань, що стоїть перед курсантом, полягає у тому, щоб остаточно сформувати і закріпити навички аналітичної роботи, які закладені на попередніх лекційних та практичних заняттях з міжнародної економіки, заняттях з інших дисциплін. При написанні курсової роботи треба застосувати якомога більше прийомів з арсеналу аналітичного аналізу економічних явищ і процесів, тобто слід продемонструвати вміння:

- критично аналізувати ті наукові та літературні джерела, що присвячені конкретній проблемі, яка взята для дослідження в курсовій роботі;

- підбирати, групувати і аналізувати емпіричний матеріал, що відображає певне явище чи якийсь економічний процес;

- використовувати інформацію, яка наведена у статистичних щорічних виданнях, всесвітній комп’ютерній мережі „Інтернет”, періодичній пресі;

- розраховувати та застосовувати різноманітні коефіцієнти та відносні показники (відсотки, індекси, середні величини, середнє квадратичне відхилення і т.п.), що використовуються в статичній обробці фактичного матеріалу;

- виявляти певні закономірності та тенденції в розвитку економічних явищ, вміти визначати їх підгрунття і основні причини;

- вибирати з багатьох чинників найбільш сутт’єві і чітко їх формулювати;

- використовувати набуті знання з тих дисциплін, що вже вивчені, або вивчаються за навчальним планом;

- робити узагальнюючі висновки і власні пропозиції стосовно вирішення конкретних проблем, розглянутих в курсовій роботі;

- складати таблиці, графіки, діаграми і інші ілюстративні елементи, які відзеркалюють певні тенденції та закономірності або слугують розгорнутій аргументації того чи іншого положення;

- технічно грамотно оформляти роботу (робити посилання на використані джерела, складати і систематизувати літературу і т.п.)

Процес виконання курсової роботи складається з ряду взаємообумовлених та взаємопов'язаних етапів, головними з яких є:

1. Вибір і затвердження теми курсової роботи викладачем, який здійснює керівництво курсовою роботою.

2. Збір і вивчення літературних та інших джерел.

Складання плану роботи.

4. Написання і оформлення курсової роботи та представлення її на рецензування.

5. Захист курсової роботи відповідно до встановленого графіка.

Для одержання консультацій під час виконання курсової роботи для кожного курсанта призначається науковий керівник. Разом з науковим керівником курсант обґрунтовує вибір теми та обговорює план роботи, термін виконання окремих розділів, методи та об'єкти дослідження. Ро­бота повинна бути виконана, подана на кафедру для перевірки науково­му керівникові та захищена відповідно до графіка.

Науковий керівник проводить групові та індивідуальні консультації у визначені і затверджені на кафедрі дні та години.

Курсова робота є однією із форм науково-дослідної роботи курсантів, а тому повинна включати елементи самостійних досліджень, що дає можливість оцінити якість їх знань, вміння застосовувати їх на практиці.

Робота виконана на високому теоретичному та практичному рівні дає змогу курсанту виступити з науковою доповіддю на сту­дентській науковій конференції, опублікувати певну її частину у Віснику Академії митної служби України, а також підготуватися до виконання дипломної роботи, яка є завершальним етапом навчального процесу. Тому виконуючи курсову роботу курсант повинен мати перед собою подальшу завершальну мету – написання дипломної роботи.

2. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

2.1 Вибір і затвердження теми курсової роботи

Відповідно до вимог програми, викладач, що читає лекції з дисципліни „Міжнародна економіка” розробляє те­матику курсових робіт, яка охоплює основні питання курсу. Тематика обговорюється і затверджується на засіданні кафедри.

Тематика курсових робіт, як правило, формулюється таким чином, щоб вже в самій темі була заявлена та головна проблема, яку треба вивчити і проаналізувати, а по можливості вона може орієнтувати курсанта і стосовно основного напрямку дослідження.

Орієнтовна тематика курсових робіт подана у додатку 1.

Курсанти обирають тему курсової роботи на свій розсуд та погоджують її з керівником курсової роботи.

При виборі теми слід керуватись перш за усе особистим інтересом до конкретної економічної проблеми, а також тим, що виконання курсової роботи несе в собі як пізнавальний, так і навчальний моменти. Це значить, що внаслідок її виконання курсант повинен не тільки розширити свій світогляд, але і суттєво поглиблити професійні знання.

Вибираючи тему, слід також мати на увазі ту обставину, що добре виконана курсова робота може в майбутньому стати певною складовою частиною для написання дипломної роботи, або стати надійною основою для глибокого розкриття одного чи декількох питань її плану. За певних обставин, а саме бажання курсанта і його здатності до наукової роботи, добре виконана курсова робота може бути і початком наукової роботи курсанта.

Слід зауважити, що у випадку, коли курсант або слухач вже має певний виробничий досвід, який пов’язаний з майбутнім фахом (це особливо стосується тих, хто навчається на заочному відділенні), то при виборі теми має сенс врахувати вже набуті професійні знання або навички.

Кожен курсант повинен мати свою окрему тему курсової роботи. Теми курсових робіт курсантів не можуть співпадати, або бути близькими за змістом. В разі виникнення суперечливих ситуацій вони розв’язуються викладачем – керівником курсової роботи.

Після того, як тему обрано, її необхідно конкретизувати, тобто чітко з'ясувати коло питань, які мають бути досліджені. Для цього необхідно ознайомитись з темою курсової роботи, використавши конспект лекцій або підручник. В разі відсутності необхідного матеріалу в навчальних посібниках, підручниках або конспекті лекцій, варто підібрати по цій темі такий матеріал, який би в загальному вигляді розкривав суть проблеми, сформульованої в назві теми. Мета цього ознайомлення полягає у тому, щоб зорієнтуватись в проблемі і скласти для себе загальне уявлення про зміст дослідження та літературні і інші джерела які необхідно зібрати та вивчити.

2.2 Збір і вивчення літературних та інших джерел

З’ясувавши напрямки дослідження, можна приступити до підбору літератури, вивчення якої допоможить в написанні роботи і розкритті її теми.

Курсант самостійно повинен підібрати літературні джерела (книги, монографії, статті) та досконало вивчити їх. Це дозволить проаналізувати ступінь дослідження теми в економічній літературі як вітчизняного, так і іноземного поход­ження.

Під час виконання курсової роботи курсант також повинен обов'язково дослідити відповідну нормативну базу з теми дослідження (укази, зако­ни, постанови, інструктивні листи, відомчі матеріали митної служби України, що регулюють міжнародну та зовнішньоекономічну діяльність в Україні).

Розкриваючи тему дослідження, необхідно якомога повно викори­стовувати матеріали статистичних довідників, первинний статистичний та фактичний матеріал (у межах досліджуваних питань).

Глибоке вив­чення літературних, офіційних, відомчих та статистичних джерел дає змогу з'ясувати сучасний стан найважливіших питань теми та рівень їх розробки, визначити найбільш доцільний план курсової роботи, чітко визначити напрями та методику досліджень, обсяг та характер інформації необхідної для виконання курсової роботи.

Формування літератури до теми (цей процес часто ще називають складанням бібліографії) бажано здійснювати за певною системою за допомогою систематичного каталогу. Ця система може бути різною в залежності від тієї ознаки, що покладена в основу класифікації.

Систематизований список використаних літературних джерел та інших матеріалів необхідно розмістити після заключної частини тексту курсової роботи.

2.3 Складання плану курсової роботи

Після підбору літератури треба, ознайомившись з суттю проблеми, яка випливає з теми курсової роботи, скласти план. Це дасть можливість курсанту детальніше уявити собі структуру роботи, послідовно викласти її зміст, повніше висвітлити коло питань, які мають бути вирішені. Цей етап підготовки до написання курсової роботи є і дуже відповідальним і досить складним, бо від плану залежить той напрямок, в якому піде вивчення проблеми, аналіз тих, чи інших її аспектів і в решті решт, структура і сам рівень курсової роботи. Добре продуманий план є запорукою успішного виконання роботи, тому, при необхідності, треба проконсультуватись з викладачем стосовно плану.

Якісне написання курсової роботи забезпечує оптимально збалансований план, в якому відображаються такі питання:

актуальність, значущість даної теми;

теоретичний розгляд проблеми;

розгляд стану даної проблеми у сучасному світовому середовищі;

шляхи удосконалення досліджуваної проблеми;

короткі висновки та рекомендації з досліджуваних питань;

перелік літератури;

додатки.

Структура та зміст плану курсової роботи, співвідношення її розділів визначаються обраною темою. Як приклад може бути рекомендувана така схема плану.

Вступ. Обгрунтування актуальності теми, визначення кола завдань курсової роботи, коротка характеристика предмета та об’єкта дослідження.

Перший розділ. Огляд теоретичних, методологічних та методичних підходів, до розв’язання проблем що стосуються теми курсової роботи.

Другий розділ. Аналіз стану проблем та явищ, що розглядаються.

Третій розділ. Розробка та обгрунтування заходів щодо поліпшення становища та шляхів вирішення питань, що досліджуються.

Заключення. Виклад основних результатів та висновків, що отримані в ході виконання курсової роботи.

Слід зауважити, що назви глав повинні розкривати зміст теми і націлювати на поглиблене вивчення того чи іншого важливого аспекта проблеми. Особливу увагу при цьому слід звернути на логіку побудови плану. План повинен охоплювати найбільш сутт’єві моменти проблеми і забезпечувати досить повне її висвітлення.

В процесі ознайомлення з літературою по темі курсової роботи або при написанні тексту роботи інколи виникає потреба змінити раніш складений план. Це можливо, але при цьому варто порадитись з керівником курсової роботи.

2.4. Написання курсової роботи

Склавши план можна приступити до написання тексту курсової роботи.

Важливою формою пiдготовчої роботи до написання тексту курсової роботи повинні бути консультацiї з виклада­­­чем. Вони, як правило, дозволяють курсанту правильно визначитись зі змістом роботи і надають змогу уникнути багатьох помилок, якi можуть виникнути у процесі написання роботи. Але пiдкреслюючи важливiсть консультацiй з викладачем, треба зауважити, що написання роботи повинно бути наслiдком самостiйного осмислення, наявності особистого уявлення про логiку та послiдовнiсть розкриття теми.

Написання тексту вимагає глибокого попереднього ознайомлен­­­ня з лiтературними джерелами, статистичними та законодавчими матерiалами, якi торкаються того або iншого аспекта теми. Особливу увагу треба звернути на критичний аналiз того матерiалу, який опрацьовується. При цьому власнi висновки i зауваження повиннi супроводжува­­­тись вiдповiдною аргументацiєю. Курсова робота є самостiйним дослідженням i з врахуванням цього не можно просто копiювати чийсь текст, а необхідно викладати думки того або iншого автора своїми словами, своєю мовою, обов'язково посилаючись на те джерело, звiдки вони або якись положення взятi.

Серед вимог до тексту важливими є наступні:

1. Всi наведенi у роботi матерiали (висловлювання, дум­­­ки, положення, статистичнi данi тощо) повиннi мати чiтку вказiвку на те джерело, з якого вони взятi. Вказiвка робиться у виглядi вiдповiдного посилання. Курсова робота, в якiй такi посилання вiдсутнi, не приймається до захисту.

2. Критика будь-яких теоретичних підходів, положень, практичних пропозицій (навiть, якщо позицiї автора курсової роботи до­­­корiнно протилежнi) повинна бути коректною та аргументованою.

3. Викладення змiсту роботи необхідно супроводжувати власними думками та розрахунками.

Маючи на увазi перелiченi вище вимоги до тексту робо­­­ти, треба також пам'ятати, що кожна її частина (вступ, основні розділи, зак­­­лючення) мають своє певне функцiональне навантаження.

Так, вступ повинен розкривати актуальнiсть тiєї проблеми, яка буде розкрита у курсовій роботi, значення її дослiдження для розвит­­­ку міжнародної економiки або економiчної думки. Бажано у вступi чiтко визначити мету, яку ставить перед со­­­бою автор курсової роботи, а також тi конкретнi завдання, на вирiшення яких вона спрямована. У заключнiй частинi вступу можна коротко розкрити струк­­­туру курсової роботи, зробивши наголос на логіцi розкриття окремих питань та особливостях роботи.

Основна частина роботи зосереджується у тих розділах та підрозділах, якi визначенi автором. При цьому важливо загострити увагу на назвах глав i параграфiв. Вони повиннi чiтко вiдобра­­­жувати головний змiст, сприяти повному i логiчному розкриттю теми.

У заключеннi треба зробити висновки та пропозиції вiдносно тiєї проблеми, яка розглянута у курсовій роботi. Висновки можуть мати як позитивний, так і негативний характер, головне, щоб вони були логічно узагальнені та економічно обгрунтовані.

2.5 Оформлення курсової роботи

Основними вимогами до викладу курсової роботи є: чіткість побудови, логічна послідовність викладу матеріалів, доказовість аргументів, точність формулювань, обгрунтованість висновків та пропозицій.

Вона повинна бути літературно та технічно грамотно виконана і відповідати наступним вимогам.

Включати титульну сторінку (додаток2), план роботи (зміст), виклад матеріалу згідно з планом, заключну частину, список першоджерел, додатки.

Курсова робота оформлюється як рукопис або друкується за допомогою комп’ютеру на аркушах формату А4 через півтора міжрядкових інтервала. Обсяг курсової роботи 30 – 50 сторінок.

Розмір лівого поля становить 25 мм, правого - 15 мм, верхнього та нижнього - 20 мм.

Текст курсової роботи поділяють на розділи та підрозділи. Заголовки розділів (структурних частин роботи) пишуться великими літерами і розміщуються симетрично до тексту. Заголовки підрозділів пишуться малими літерами (крім першої) з абзацу. Підрозділи нумерують у межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номеру розділу і порядкового номеру підрозділу, між якими ставлять крапку. В кінці номеру підрозділу повинна стояти крапка, напри­клад: "2.3." (третій підрозділ другого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок підрозділу.

Сторінки роботи нумеруються у верхньому правому куті.

Ілюстрації (фотографії, схеми, графіки, діаграми, креслення тощо) розміщуються по тексту роботи, оформлюються відповідно до діючих стандартів, а якщо ма­ють великий формат, додаються як додатки із відповідним посиланням. Ілюстрації необхідно подавати в роботі безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступ­ній сторінці. Ілюстрації, які розміщені на окремих сторінках ро­боти, включають до загальної нумерації сторінок. Ілюстрації позначають словом "Рис." і нумерують послідовно в межах розділу, за виключенням ілюстрацій, поданих у додатках. Номер ілюстрації повинен складатися з номеру розділу і порядкового номеру ілюстрації, між якими ставиться крапка. Наприклад: Рис. 1.2 (другий рисунок першого розділу). Номер ілюстрації, її назва і пояснювальні підписи розміщують послідовно під ілюстрацією.

Цифровий матеріал, як правило, слід оформляти у таблиці, які розміщуються по тексту. Таблиці нумерують послідовно (за винятком таблиць, поданих у до­датках) в межах розділу. В правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці, розміщують напис "Таблиця" із зазначенням її номеру. Номер таблиці повинен складатися з номеру розділу і порядкового номеру таблиці, між якими ставиться крапка, наприклад: "Таблиця 1.2" (друга таблиця першого розділу). При переносі частини таблиці на іншу сторінку пишуть слова "Продовження табл." і вказують номер таблиці, наприклад: "Продовження табл. 1.2". Кожна таб­лиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею і друкують симе­трично до тексту. Назву і слово "Таблиця" починають з великої літери. Заголовки граф таблиці повинні починатися з ве­ликих літер, підзаголовки - з маленьких, якщо вони складають одне ре­чення із заголовком, і з великих, - якщо вони є самостійними.Таблицю розміщують після першого згадування про неї в тексті, таким чином, щоб її можна було читати без повороту переплетеного блоку курсової роботи, або поворотом за годинниковою стрілкою.

Формули в роботі нумерують у межах розділу. Номер формули скла­дається з номеру розділу і порядкового номеру формули в розділі, між якими ставлять крапку. Номери формул пишуть біля правого берега аркушу на рівні відповідної формули в круглих дужках, наприклад: (3.1) (перша формула третього розділу). Формули слід писати від руки чітко, шрифтом для креслення. Пояснення значення символів і коефіцієнтів наводяться безпосередньо під формулою.

Під час написання курсової роботи автор повинен давити посилання на літературні джерела. Відомості про джерела, які включені до списку, необхідно давати згідно з вимогами державного стан­дарту. Список літератури має містити 15-25 найважливіших літературних джерел, які використані у роботі і на які є конкретні посилання у тексті.

Якщо курсова робота має додатки, то вони оформляються як її продовження після списку літератури. Кожний додаток починається з нової сторінки, при цьому в правому верхньому куті пишуть слово "Додаток", а поряд з ним номер арабською цифрою без знака "№". Додатки не входять до зазначеного обсягу роботи.

Брошурується курсова робота у такій послідовності: титульний ар­куш, зміст курсової роботи (зазначити сторінки, на яких розміщено розділи і підрозділи), вступ, основна части­на, висновки та пропозиції, список літератури, додатки.

Курсову роботу підписує курсант і проставляє дату виконання.

2.6 Захист курсової роботи

Курсова робота не завершується тільки її написанням. Це важливий, але не кінцевий момент виконання курсового завдання. Завершальним акордом в її підготовці виступає захист роботи.

Виконану курсову роботу курсанти подають на кафедру міжнародної економіки, де вона реєструється і передається науковому керівникові для перевірки.

На роботу пишеться рецензія, де відмічаються позитивні і негативні моменти, рішення про допуск чи недопуск до захисту.

Якщо курсову роботу виконано неправильно, вона має серйозні недоліки, то її повертають автору (згідно з рецензією). При повторному поданні на кафедру курсової роботи до неї додається попередня рецензія, згідно з якою перероблено (дороблено) курсову роботу.

При підготовці до захисту курсової роботи курсант повинен уважно ознайомитись зі змістом рецензії, підготувати відповіді на ті зауваження, що вона містить.

Порядок захисту курсової роботи (форма i термiн) визначаються кафедрою.

Захищається курсова робота згідно з графіком, перед комісією у складі не менш як двох викладачів кафедри.

Загальна організація захисту полягає у тому, що курсант захищає (відстоює) головні положення своєї роботи. Сама форма захисту передбачає наступні вимоги:

· Після представлення (курсант називає своє прізвище, ім’я і тему курсової роботи) в стислій формі перед аудиторією доповідається про характер дослідження, здійсненого в курсовій роботі, його зміст, особливості проведеного аналізу та про основні висновки, пропозиції та рекомендації.

· Виступ повинен бути стислим (не виходити за межі 10 хвилин), структурно чітко побудованим, а головне, передавати суть того аналізу, який зроблено в курсовій роботі. Бажано в виступі використати підготовлені до цього окремо графіки, таблиці, діаграми, малюнки, які допомагають більш грунтовно проілюструвати ті, чи інші положення курсової роботи. Після виступу комісія і присутні на захисту курсової роботи задають запитання, на які відповідає автор курсової роботи.

Оцінка курсової роботи залежить від застосованої методики дослідження, якості виконання дослідження, правильності відповідей на запитання при захисті, а також оформлення роботи.

Захищені курсові роботи зберігаються на кафедрі.

 

 

Додаток 1

 

АКАДЕМІЯ МИТНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

 

Кафедра міжнародної економіки

 

КУРСОВА РОБОТА З ДИСЦИПЛІНИ:

 

" МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА "

 

за темою:________________________________________________________

 

_________________________________________________________

 

Виконав курсант

гр.______________

 

_________________

(прізвище, ім’я, по батькові)

 

 

Науковий керівник

 

_______________________

(вчений ступінь, звання,

прізвище та ініціали)

 

 

Днiпропетровськ

200__

 

 




Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 71 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

<== 1 ==> | 2 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.024 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав