Читайте также:
|
|
Міжнародне дослідження з громадянської освіти “ CIVICS” проводиться у 28-ми країнах світу. Воно також організоване Міжнародною асоціацією з оцінювання навчальних досягнень ІЕА (перше дослідження з громадянської освіти проведено 1971 р.). Основне завдання дослідження – вивчити стан громадянської освіти в країнах світу задля виявлення особливостей підготування школярів до активної участі в громадянській діяльності суспільства.
У дослідженні вивчається не лише знання учнів у галузі громадянської освіти, а й їхні інтелектуальні вміння, думки, здатності використовувати свої знання в уявних ситуаціях, ставлення до низки соціальних питань. Тестові матеріали розроблено для використання в різних країнах, тому вони ґрунтуються на типових життєвих ситуаціях громадянського суспільства та мають узагальнений характер. Завдання не зосереджені на певній визначеній програмі чи навчальному посібнику. Вони орієнтовані на знання й уявлення учнів, здобуті з різних джерел, зокрема й сформовані життям.
1999 р. проведено черговий етап CIVICS. Матеріали дослідження містили тести, анкети (для адміністрації школи, для вчителів, які викладають предмет суспільствознавчого циклу, для учнів), супроводжувальні матеріали (наприклад, керівництво з проведення тестування).
Тест складався з трьох частин. У першій частині було представлено тридцять вісім завдань із запропонованими чотирма варіантами відповідей. Більшість цих завдань (26 із 38-ми) були типовими тестовими завданнями, завдяки яким перевіряли той чи інший елемент знань з громадянської освіти. Також використано 12 нетрадиційних завдань. Три завдання ґрунтувались на карикатурах, п’ять – на текстах відповідної проблематики, чотири – на аналізі запропонованих тверджень, які слід було диференціювати на факти та судження. Отже, завдання з можливим вибором відповіді були спрямовані на діагностику не лише знань та уявлень, а також на перевірку інтелектуальних умінь учнів, навичок розумової діяльності.
Друга частина тесту для учнів була представлена анкетою з 17-ма блоками завдань, окремі з яких мали суто соціологічний характер, а інші – соціально-психологічний.
Третя частина містила рейтингові завдання, які можна поділити на дві групи:
а) завдання для перевірки знань, зокрема й за складними збірними поняттями, наприклад, “демократія” або “держава”;
б) завдання, які виявляють ставлення учнів до тих чи інших соціальних і політичних явищ, подій, процесів, а також до змісту шкільної освіти в галузі громадянознавства. Рейтингові завдання були згруповані смисловими блоками, базованими на шкалах типу “дуже погано – дуже добре”, “зовсім неважливо – дуже важливо”, “зовсім не згоден – цілком погоджуюсь”, “ніколи – завжди”, “ніколи – часто”, “я в жодному разі цього не робитиму – я обов’язково це зроблю”. Кожна шкала мала чотири позиції, п’ята була представлена як “не знаю”.
Тестові завдання мали на меті не лише відтворити зміст з курсу, присвяченого питанням громадянина та громадянства. Вони передусім спрямовані на вияв конкретних умінь – порівнювати, узагальнювати, знаходити головне, висловлювати свою думку та ставлення до питань, які більше пов’язані з життям, аніж з шкільним предметом.
Головною цінністю, яку автори поклали в основу концепції дослідження
CIVICS, є “демократична правова держава”. Тому основна частина тестових матеріалів була пов’язана з політико-правовою сферою життя суспільства. Можна визначити такі змістові напрямки:
загальні уявлення про демократичну країну;
політична діяльність в умовах демократії;
діяльність громадських організацій;
виборча система;
управління демократичною країною;
права людини, громадянські свободи, обов’язки громадян;
закони та суд у демократичній країні; міжнародні правові документи;
питання економічної політики.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 81 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |