Читайте также:
|
|
Фізичні особи як суб'єкти міжнародного приватного права. Поняття "іноземець" в українському праві.
Джерела правового регулювання положення фізичних осіб в міжнародному приватному праві України та іноземних держав. Міжнародні договори України та іноземних держав як джерела правового регулювання положення фізичних осіб в міжнародному приватному праві. Визначення статуса фізичних осіб в рамках Співдружності Незалежних Держав.
Колізійні критерії визначення особистого статусу по праву України та праву іноземних держав. Сфера дії особистого статусу.
Юридичне значення поняття "подвійне громадянство" в Україні.
Обмеження дієздатності, безвісна відсутність та оголошення померлим в колізійному праві України.
Право на ім'я в колізійному аспекті. В'їзд в Україну та перебування в ній, виїзд з України.
Режими правового статусу іноземців в Україні. Правове положення іноземців та осіб без громадянства в Україні (майнові, сімейні, трудові та інші права). Межі застосування національного режиму в відношенні іноземців по праву України і праву іноземних держав.
Цивільно-правовий статус біженців та вимушених переселенців в Україні.
Цивільна право- та дієздатність українських громадян за кордоном. Способи захисту прав та інтересів українських громадян за кордоном.
Роль і функції українських консулів в сфері захисту прав та інтересів українських громадян за кордоном.
Юридичні особи як суб'єкти міжнародного приватного права.
Джерела правового регулювання положення юридичних осіб в міжнародному приватному праві України та іноземних держав. Міжнародні договори України та іноземних держав як джерела правового регулювання положення юридичних осіб в міжнародному приватному праві. Визначення статусу юридичних осіб в рамках Співдружності Незалежних Держав.
Поняття "національність" та "державна приналежність" по відношенню до юридичних осіб. Колізійні критерії визначення особистого статусу юридичної особи по праву України та праву іноземних держав. Концесійна система відношення держави до іноземних юридичних осіб. Значення визначення національності юридичних осіб. Сфера дії особистого статусу юридичної особи. Змінення особистого статусу юридичної особи.
Транснаціональні корпорації в міжнародному приватному праві.
Транскордонне банкрутство.
Захист фірми в міжнародному приватному праві України.
Режими правового статусу іноземних юридичних осіб в Україні. Правове положення іноземних юридичних осіб в Україні, умови ведення ними діяльності в Україні. Організаційно-правові форми підприємницької діяльності іноземних юридичних осіб в Україні. Представництва та філіали іноземних юридичних осіб в Україні. Правові форми сумісної діяльності українських та іноземних юридичних осіб.
Межі застосування національного режиму відносно іноземних юридичних осіб по праву України та по праву іноземних держав.
Цивільна правоздатність українських юридичних осіб за кордоном. Способи захисту прав та інтересів українських юидичних осіб за кордоном.
Роль та функції українських консулів в сфері захисту прав та інтересів українських юридичних осіб за кордоном.
Тема 4. Колізійні питання речових відносин
Питання права власності та інших речових прав в міжнародному цивільному і торговому обігу.
Колізійне регулювання права власності та інших речових прав в Україні та в іноземних державах. Закон місця знаходження речі та рол цієї прив'язки. Сфера застосовуваного статуту, його відмежування від зобов'язального статуту. Спеціальні колізійні прив'язки для окремих питань, пов'язаних з речово-правовими відносинами.
Матеріально-правове регулювання права власності та інших речових прав в Україні стосовно відносин з наявністю іноземного елемента. І
Поняття принципів "право слідування" та "право переваги”. Класифікація речей у цивільному праві за об'єктом, за відношенням до цивільного обороту, за місцем знаходження та іншими ознаками.
Міжнародні договори з питань права власності та інших речових прав. Регулювання права власності та інших речових прав в рамках Співдружності Незалежних Держав.
Взаємозв'язок і взаємовідношення питань права власності та інших речових прав з рештою інститутів міжнародного приватного права. Право власності на валютні цінності в міжнародному приватному праві.
Правове положення власності України і українських суб’єктів за кордоном. Способи іх захисту. Роль і функції українських консулів в сфері захисту української власності за кордоном.
Право на інформацію в цивільному та торговому обороті.
Захист культурних цінностей з точки зору міжнародного приватного права. Питання націоналізації власності іноземних осіб. Дія актів націоналізації та виникаючих в її результаті прав за кордоном.
Тема 5. Колізійні питання договірних зобов’язань
Місце інститутів правочинів і договорів в міжнародному приватному праві. Джерела правового регулювання правочинів та договорів в міжнародному приватному праві України та іноземних держав. Міжнародні договори України та іноземних держав як джерело правового регулювання правочинів та договорів в міжнародному приватному праві. Регулювання правочинів та договорів в рамках Співдружності Незалежних Держав.
Поняття "зовнішньоекономічного правочину" та "правочину з іноземним елементом" в праві Украни. Колізійні питання правочинів та договорів по праву України та іноземних держав. Інститут "автономії волі". Критерій "найбільш тісного зв'язку".
Сфера дії зобов'язального статуту. Право, застосовуване до форми і сутності правочинів та договорів. Форма та порядок підписання зовнішньоекономічних правочинів в праві України. Акцесорні зобов'язання в міжнародному приватному праві.
Зміст і особливості правового регулювання договорів з участю споживачів в колізійному і матеріальному праві України та іноземних держав.
Особливості правового регулювання окремих видів договорів в праві міжнародної торгівлі. Універсальні міжнародні конвенції з міжнародної купівлі - продажу. Звичаї в міжнародній торгівлі.
Зміст тaсутність «Принципів міжнародних комерційних договорів 1994 р. (Принципів УНІДРУА)» та «Принципів європейського контрактного права (доповнена і переглянута версія 1998 р.)».
Колізійне регулювання деліктних відносин в праві України та іноземних держав. Принцип lexlocidelicticomissi. Причини що обумовлюють його обмеження. Практика застосування даного принципу у країнах континентального права. Специфічні складнощі його застосування у кранах англо-саксонського права. Закон Угорщини про міжнародне приватне право (1979 р.) стосовно відповідальності за деліктними зобов'язаннями.
Міжнародне регулювання питань пов'язаних з деліктною відповідальністю. Приклади колізійного регулювання (Конвенція про цивільну відповідальність від забруднення нафтою 1969 р. та Віденська конвенція про цивільну відповідальність за ядерну шкоду 1963 p.). Його особливості. Приклади інших міжнародних конвенцій з цих же питань.
Укладення договорів про взаємну правову допомогу. Головні положення Мінської конвенції 1993 р. Кишинівська конвенція від 7.10.02 р. Договори незалежної України з цих питань. Приклади договорів про взаємну правову допомогу, які чинні для України на підставі правонаступництва. Правова регламентація деліктних зобов'язань за цими двосторонніми договорами.
Загальне поняття зовнішньоекономічного договору. Взаємопов’язаність речового та зобов’язального статутів. Специфіка та визначення зовнішньоекономічного договору. Законодавство України про зовнішньоекономічні договори (Закон «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 р., зокрема ст. 6 цього Закону).
Зовнішньоторгівельна угода (контракт). Поняття та визначення контракту у міжнародному приватному праві (Віденська конвенція 1980 р. про міжнародні договори купівлі-продажу товарів). Компенсаційні угоди. Специфіка зовнішньоторгівельних угод (залежність від міжнародних економічних договорів). Принцип автономії волі у контрактах. Законодавство України щодо автономії волі у зовнішньоекономічних договорах (ст.6 зазначеного Закону).
Колізійні питання стосовно форми контракту. Принцип lexlociactus та проблема «укладення договору між відсутніми». Національне законодавство України про форму зовнішньоекономічного договору. Основні вимоги Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженого Наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 5.10.95 р. № 75.
Колізійні питання, які стосуються змісту контрактів. Колізійні питання, пов'язані з базисом поставки, з платежами в іноземній валюті та з захисними застереженнями. Уніфікація зазначених питань у Правилах «Інкотермс» Регулювання відповідних питань в Україні (Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.94 р. Указ Президента України «Про заходи щодо упорядкування розрахунків за договорами укладеними суб'єктами підприємницької діяльності України» від 4.10.94 p. №566).
Уніфіковані норми, що стосуються міжнародних контрактів. Форми правового регулювання зовнішньоторгівельної діяльності. Гаазькі конвенції з питань купівлі-продажу товарів. Основні положення Конвенції про договори міжнародної купівлі-продажу товарів. Нью-Йоркська конвенція 1974 р. про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів. Модельний цивільний кодекс для дерджав-учасниць СНД.
Особливості та види міжнародних перевезень. Внутрішні міжнародні перевезення. Роль міжнародних договорів (транспортних угод) в організації транспортних перевезень. Типи зазначених угод. Визначення міжнародного перевезення. Види міжнародних перевезень: у прямому сполученні, у непрямому сполученні, перевезення, що здійснюються у сусідському, транзитному та свозному сполученню. Безпересадочні (безперевантажувальні) та пересадочні (перевантажувальні) перевезення.
Тема 6. Колізійні питання спадкових відносин
Спадкові відносини ускладнені іноземним елементом. їх місце в міжнародному приватному праві.
Колізійні питання спадкового права. Регулювання питання про спадкову масу. Правовий режим рухомого та нерухомого спадкового майна. Проблеми спадкування за законом та за заповітом. Вимоги щодо форми заповіту. Питання про коло спадкоємців. Найбільш застосовані колізійні прив'язки.
Колізійні питання спадкового права у національному законодавстві. Загальні вимоги нашого національного законодавства стосовно нотаріальних дій, встановлення фактів та консульского захисту громадян України. Аналіз положень Цивільного Кодексу України про закон застосовуваний до спадкоємства. Визначення закону, що підлягає застосуванню до спадкового майна, яке знаходиться за кордоном.
Перехід спадкового майна до держави. Положення ЦК України. Поняття вислову "за правом успадкування". Перехід спадкового майна до держави за правом "окупації". Наслідки застосування зазначених форм переходу майна до держави.
Тема 7. Колізійні питання трудових відносин
Трудові відносини, ускладнені іноземним елементом як частина приватноправових відносин міжнародного характеру. Правове положення іноземців в сфері трудових відносин в Україні, в країнах СНД, в інших країнах.
Колізійні питання в галузі міжнародних трудових відносин. Міграція та її причини. Наслідки міграції з точки зору міжнародного приватного права. Співвідношення між міжнародним трудовим правом і тією сферою міжнародного приватного права, що регулює трудові правовідносини за участю іноземців. Проблеми взаємодії норм міжнародного трудового права, національного трудового права України та міжнародного приватного права в процесі регулювання трудових правовідносин. Застосовувані при цьому колізійні прив'язки.
Трудові відносини за участю іноземного елементу в національному законодавстві України. Аналіз вимог ст.43 Конституції України. Співставлення її вимог з правилами ст.8 Закону України «Про правовий статус іноземців» від 4.02.94 р. Захист трудових прав співвітчизників за кордоном (ст.10 Закону України «Про зайнятість населення» від 1.03.91 p.). Двосторонні угоди України і захист трудових прав громадян. Основні положення Угоди між Урядом України та Урядом РФ про трудову діяльність і соціальний захист громадян (1993 p.).
Соціальний захист громадян України за кордоном. Соціальний захист іноземців в Україні (проживаючих постійно та тимчасово прибулих). Питання надання медичної допомоги іноземцям (Постанови Уряду України від 17.09.96р. та 28.01.97 p.).
Тема 8. Колізійні питання сімейних відносин
Сімейно-шлюбні відносини, ускладнені іноземним елементом, як частина транскордонних приватноправових відносин. Поняття іноземних шлюбів. Консульські шлюби.
Підстави виникнення колізій між сімейним правом різноманітних держав і проблема вибору права.
Способи вирішення колізій права між сімейним правом, визначаючим матеріальні умови вступу в шлюб. Застосування Lexlocicelebrationis та Lexpersоnalis. Вирішення колізій законів про форму шлюбу. Колізійні питання визнання шлюбу дійсним. Колізійні питання розірвання шлюбу. Визнання здійснених за кордоном розлучень.
Вирішення колізійних питань шлюбу по українському праву, по праву інших держав.
Уніфіковані колізійні норми з питань шлюбу. Гаазька конвенція про укладення шлюбу та визнання його недійсним 1978 р. Гаазька конвенція про винання розлучень та судового розлучення подружжя 1970 р. Регіональні угоди: Кодекс Бустаманде 1928 р., Конвенція про правову допомогу та правові відносини з цивільних, сімейних і кримінальних справ СНД 1993 р. Двосторонні договори України з іноземними державами про правову допомогу. Консульські угоди.
Вирішення колізій законів в області особистих та майнових відносин між подружжями. Шлюбний договір і вибір компетентного правопорядку. Застосування Lexnationalis та Lexdomicilii та їх співвідношення. Можливість застосування закону автономії волі – Lexvoluntatis. Вибір компетентного правопорядку, регулюючого взаємовідносини між батьками та дітьми. Колізійні питання аліментних зобов'язань.
Вирішення колізійних питань в області особистих та майнових відносин між подружжями, між батьками і дітьми по українському праву, по праву інших держав.
Уніфіковані колізійні норми по взаємовідносинах членів сім'ї. Конвенція про право застосовуване до режимів майна подружь 1978 р. Конвенція про право застосовуване до режимів аліментних зобов'язань в відношенні дітей 1956 р. Конвенція про компетенцію та застосовуване право у відношенні захисту неповнолітніх 1961 р. Регіональні угоди: Кодекс Бустаманде 1928 р. Конвенція про правову допомогу та правові відносини з цивільних, сімейних і кримінальних справ СНД 1993 р. Двосторонні договори України з іноземними державами про надання правової допомоги. Колізійні питання усиновлення, опікунства та піклування по українському праву та праву інших держав. Порядок усиновлення дітей – українських громадян іноземцями.
Міжнародно-правове регулювання. Гаазька конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 р. Гаазька конвенція про захист дітей та співробітництво у відношенні іноземного усиновлення 1993 р. Кодекс Бустаманде 1928 p., Конвенція про правову допомогу з цивільних, сімейних та кримінальних справ СНД 1993 р. Двосторонні договори України з іноземними державами.
Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 77 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |