Читайте также:
|
|
Професійна орієнтація — система організації та проведення навчально-виховної роботи, спрямованої на засвоєння учнями необхідних знань про соціально-економічні й психофізіологічні умови правильного вибору професій, формувань в них уміння аналізувати вимоги різних професій до психологічної структури особистості, а також свої професійно значущі якості, шляхи й засоби їх розвитку (М.М.Фіцула).
Професійна орієнтація — це цілеспрямована діяльність вихователя, що передбачає надання допомоги вихованцеві у правильному виборі професії (А.І.Кузьмінський). Це сукупність психолого-педагогічних, медичних та організаційних заходів впливу на вихованців з метою виявлення і формування їхніх професійних інтересів та здібностей і вплив на вибір професії відповідно до соціально-економічних потреб, особистих схильностей, психічних і фізичних можливостей. Її функції відображено на рис. 3.22.
Рис. 3.22. Функції профорієнтації
Останнім часом намітилась стійка тенденція інтелектуалізувати процес трудової підготовки школярів, наповнивши його творчою проектно-технологічною діяльністю, а не лише формуванням трудових навичок, як це ставилось за мету ще не так давно. Умови для здійснення цього закладено в нещодавно схваленому на спільному засіданні колегії Міністерства освіти і науки України і президії АПН України проекті Державного стандарту освітньої галузі "Технології", в якому значною мірою враховано досвід Європи.
Вибір професії — один з головних життєвих виборів, який здійснює людина в юному віці. Він має велике значення як для самої людини, так і для суспільства. Вибір професії — це, по суті, вибір життєвого шляху, вибір долі. Робота — головний зміст людського життя. Від вибору професії до душі значною мірою залежить задоволення людини своєю долею, її щастя.
В умовах НТР, швидкого економічного і соціального прогресу світ професій дуже рухливий, багато виникає нових спеціальностей, частина старих зникає. Останнім часом спостерігається масова "перекваліфікація".
Профорієнтаційна робота в школі має враховувати тенденції розвитку нашого суспільства: тенденція переважаючого зростання зайнятості у невиробничій сфері; перехід від менш до більш престижних, цікавих і добре оплачуваних професій; від першої професії відмовляються, бо не стільки самим обрана, як певними обставинами.
Завданням профорієнтаційної роботи з учнями є підготовка їх до свідомого вибору професії. Він можливий за таких умов: знання учнем якомога більше професій, їх особливості; вміння порівняти свої можливості з вимогами професії до її носія; врахування потреб суспільства в тій чи іншій професії.
Змістом профорієнтаційної роботи є: а) розкриття перспектив галузі, в якій учень має намір обрати професію; б) місце обраної ним професії серед інших професій даної галузі; в) перспективи вдосконалення своєї професії і професійного зростання; г) умови роботи з обраної професії; ґ) обсяг знань, умінь і навичок, яких вимагає обрана професія.
Етапи профорієнтаційної роботи: професійна інформація, професійна діагностика, професійна консультація, професійний відбір, професійна адаптація.
Професійна інформація є психолого-педагогічною системою формування в особистості активної профорієнтаційної позиції, що відповідає суб'єктивним і об'єктивним умовам здійснення особистістю вільного і свідомого професійного самовизначення.
Професійна діагностика — це система психологічного вивчення особистості з метою виявлення її професійно значущих властивостей і якостей.
Професійна консультація — це надання особистості на основі її вивчення науково обґрунтованої допомоги щодо найбільш оптимальних для неї напрямків і засобів професійного самовизначення.
Професійний відбір — це система роботи, спрямована на надання допомоги учневі у визначенні і доборі конкретної професії на основі виявлення й оцінки його загальних і спеціальних здібностей, здатностей, інтересів, потреб і об'єктивних умов професійної підготовки і працевлаштування.
Професійна адаптація здійснюється тоді, коли учень вже обрав собі професію і перебуває на стадії її засвоєння.
Методика профорієнтаційної роботи: а) у процесі вивчення предметів трудового циклу та інших навчальних дисциплін; б) під час позакласної виховної роботи і в сім'ї.
Під час орієнтації учнів на конкретну професію можливі такі помилки: а) поділ професій на "престижні" і "непрестижні"; б) ототожнення навчального предмета з професією; в) перенесення ставлення до людини-представника тої чи іншої професії на саму професію; г) вибір професії під чиїмось впливом; ґ) застарілі уявлення про характер праці в сфері матеріального виробництва (М.М.Фіцула).
У процесі профорієнтації варто дотримуватися певних принципів: виховуючого характеру профорієнтації; політехнічної спрямованості профорієнтації; формування професійних намірів вихованців щодо економічних потреб держави з урахуванням особистих інтересів, психолого-фізіологічних можливостей; єдності виховного впливу школи, сім'ї та громадських факторів.
Професійна орієнтація складається з таких видів роботи: професійної інформації, професійної консультації, професійної адаптації, професійної діагностики, професійного відбору.
Профінформація передбачас ознайомлення учнів з різними професіями та з потребами у фахівцях певного профілю в країні. Цю роботу проводять учителі-вихователі впродовж усього періоду навчання учнів у школі. І передусім таку роботу варто проводити з учнями середнього і старшого шкільного віку.
Професійна консультація спрямована на індивідуальні поради конкретній особистості щодо найбільш доцільних професій, икі відповідають її інтересам, здібностям, психолого-фізичним можливостям. Профконсультації є кількох видів: довідково-організаційні (дають відповіді школярам та їх батькам на питання про можливості отримання певної професії в тому чи іншому навчальному закладі, про можливості оволодіння певною професією залежно від психолого-фізіологічних можливостей); медико-профілактичні (передбачають виявлення психолого-фізіологічних і медико-біологічних особливостей вихованців і їх відповідність бажаній професії); психолого-педагогічні (сприяють вибору професії відповідно до інтересів і здібностей вихованців) (рис. 3.23).
\
Профдіагпоетика передбачає вивчення усіх аспектів підготовки школярів до тієї чи іншої професії: біологічні, психологічні, соціальні, економічні.
Професійний відбір спрямований па виявлення особливостей і якостей людини для отримання професійної освіти і заняття певною професійною діяльністю. Цим мають займатися спеціально створені у професійних навчальних закладах приймальні комісії.
Професійна адаптація є важливим етапом фахової підготовки молоді до професійної діяльності іі передбачає забезпечення умов для пристосування особистості до умов праці на певному виробництві чи в організації. У професійних навчальних закладах навчальними планами і програмами передбачено час і напрямки роботи з адаптації майбутніх фахівців (різні види практики, безпосередньої роботи в умовах конкретного виробництва).
Провідну роль у здійсненні профорієнтаційної роботи у загальноосвітніх навчально-виховних закладах відіграє класний керівник. Можна визначити параметри його діяльності у цьому напрямку: професійне інформування учнів; формування пізнавальних інтересів учнів з метою підготовки до вибору професії; індивідуальна робота з учнями щодо вибору професії; вивчення інтересів, схильностей, професійних намірів учнів; надання допомоги учням у самопізнанні; допомога в реалізації професійних намірів; контроль за працевлаштуванням вихованців. Професійна орієнтація має міжпредметний характер (рис. 3.24).
Розробка тестових методик для визначення професійної придатності вихованців до тієї чи іншої діяльності, використання їх у процесі
Для успішного проведення профорієнтаційної роботи в школі необхідно дотримуватись таких педагогічних вимог.
1.Педагоги повинні володіти методикою і технологією професійної орієнтації.
2.У школі має бути науково обґрунтована система професійної орієнтації, яка охоплювала б учнів усіх класів.
3.Учителі-вихователі повинні володіти методами і методиками вивчення особливостей анатомо-фізіологічного і соціально-психічного розвитку школярів та їх професійних намірів.
4.Знання вихователями характеристик найбільш поширених професій.
5.Обізнаність із професіограмами великої кількості професій, що є особливо важливими у суспільстві.
6.Наявність у регіоні спеціальних служб з проблем профорієнтації.
7.професійного відбору молоді для навчання у професійних освітніх закладах.
8.Озброєння батьків психолого-педагогічними знаннями у галузі профорієнтації.
9.Прогнозований, науково обґрунтований державний запит на певні професії та спеціальності.
10.Забезпечення шкіл, спеціальних служб, батьків достатньою кількістю наукової літератури з питань професійної орієнтації молоді.
Підсумкові положення теми можна подати у вигляді рис. 3.25.
Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 136 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |