Читайте также:
|
|
План
1.Методи визначення значень показників якості продукції (реєстраційний, розрахунковий, органолептичний, вимірювальний, традиційний, експертний, соціологічний).
2.Методи оцінки рівня якості (диференційний, комплексний, змішаний). Особливості їх застосування.
3.Види контролю за ознаками (за місцем організації, розміщення, ступенем охоплення, впливом на об'єкт контролю, характеристиками об'єктів контролю, іншими ознаками).
Література:.1. Доманцевич Н.І., Полікарпов І. С. Яцишин Б.П. Основи стандартизації, метрології та управління якістю. - К., 1997.
2.Опорний конспект лекції.
1.Методи визначення значень показників якості продукції (реєстраційний, розрахунковий, органолептичний, вимірювальний, традиційний, експертний, соціологічний).
Оцінка рівня якості продукції є сукупністю операцій, що включають вибір номенклатури показників якості оцінюваної продукції, визначення значень цих показників і зрівняння їх з базовими значеннями відповідних показників.
Вибір конкретних показників якості продукції в кожній із груп проводиться на базі нормативних документів (стандартів і методик) з урахуванням вимог споживачів, призначення та умов використання продукції.
Наступним кроком є визначення величин вибраних показників.
1.Залежно від способу отримання інформації про значення показників якості продукції, розрізняють: вимірювальний, реєстраційний, розрахунковий, органолептичний методи.
Вимірювальний метод базується на інформації, що отримується при використанні технічних вимірювальних засобів.
Реєстраційний метод - на використанні інформації, що отримується шляхом підрахунку кількості подій, предметів, витрат тощо.
Розрахунковий метод дозволяє визначити показники якості, використовуючи теоретичні та емпіричні залежності. Цим методом розраховують показники безвідмовності, технологічності, ремонтопридатності тощо.
Органолептичний метод базується на інформації, що отримується з допомогою органів чуття. Точність та достовірність отриманих результатів залежать від кваліфікації, здібностей тих, хто проводить оцінку.
2.Залежно від джерела інформації, методи визначень значень показників якості продукції поділяють на традиційний, експертний та соціологічний.
Значення показників якості продукції традиційним методом визначаються посадовими особами спеціалізованих експериментальних та розрахункових підрозділів підприємств, установ або організацій. До них відносять: лабораторії, полігони, дослідні станції, конструкторські відділи,обчислювальні центри тощо.
Визначення значень показників якості продукції експертним методом здійснюється групою фахівців-експертів (товарознавців, дизайнерів, конструкторів та ін.). Його застосовують, коли для визначення значення одиничних та комплексних показників та для розв'язання інших задач неможливо або важко використати об'єктивні методи. Цей метод використовують при визначенні значень деяких ергономічних та естетичних показників.
Соціологічний метод базується на усному опитуванні споживачів продукції або з допомогою спеціальних анкет, а також шляхом організації виставок, аукціонів, конференції тощо.
2.Методи оцінки рівня якості (диференційний, комплексний, змішаний). Особливості їх застосування.
При оцінці рівня якості продукції відбувається порівняння показників якості самої продукції з відповідною сукупністю показників якості базового зразка. Вибір базового зразка є однією з основних операцій оцінки технічного рівня та якості продукції. Базовим називається зразок з реально досягнутою сукупністю значень показників якості продукції, що прийняті для порівняння. Від вибору базового зразка значною мірою залежить результат оцінки рівня якості продукції.
У якості базових зразків можуть використовуватися:
на стадії розробки: продукція, що відповідає перспективним вимогам (перспективний зразок), і продукція, що планується до випуску (показники якості закладені в технічному завданні, технічному чи робочому проекті);
на стадії виготовлення: продукція, що випускається в країні, показники якості якої на момент оцінки відповідають найбільш високим вимогам; міжнародні стандарти; державні стандарти, національні стандарти інших країн, що регламентують оптимальні значення показників якості.
Для оцінки рівня якості застосовують диференційний, комплексний та змішаний методи.
Диференційний метод оцінки рівня якості продукції здійснюється порівнянням показників якості оцінюваного виду продукції з відповідними базовими показниками. Розрахунки проводять згідно з наступними формулами:
qi = Pi/ Piб
Де Pi – значення і-го показника,прийнятого в якості оцінюваної продукції;
Piб – значення і-го показника, прийнятого в якості базового;
qi – відносний показник якості.
За цим методом розраховують відносні показники якості продукції.
У результаті оцінки рівня якості продукції диференційним методом можуть бути отримані наступні результати:
рівень якості продукції, що оцінюється, вище або дорівнює нулю відносно базового зразка, якщо всі значення відносних показників більші за одиниці;
рівень якості продукції, що оцінюється нижче рівня базового зразка якщо всі значення відносних показників менші за одиницю.
У тих випадках, коли частина значень відносних показників більша або дорівнює одиниці, а частина - менша за одиницю, необхідно застосовувати комплексний або змішаний метод оцінки рівня якості продукції.
Комплексний метод оцінки рівня якості продукції базується на застосуванні узагальненого показника якості продукції, що являє собою функцію від одиничних показників якості продукції. Узагальнений показник якості продукції може бути виражений через головний показник якості, що відображає основне призначення продукції, інтегральний і середньозважений показники якості продукції.
Головний показник використовують у тих випадках, коли встановлено залежність значення цього показника від значення вихідних показників, що характеризують технічний рівень даної продукції.
Інтегральний показник застосовують, якщо встановлені корисна дія та сумарні витрати при виготовленні та експлуатації виробу.
Середньозважений показник застосовують в тому випадку, коли неможливо визначити якийсь з попередніх показників. Його розраховують за формулюю:
п
Q = ∑ mi ∙ qi,
і=1
де qi - відносний показник якості, який розраховують за попередніми формулами;
mi - параметр вагомості i-го показника;
n- число показників, що складають середньозважений показник якості продукції.
Змішаний метод оцінки рівня якості продукції характеризується спільним застосуванням одиничних і комплексних показників. Його застосовують, якщо сукупність одиничних показників є достатньо широкою і неможливо використати диференційний метод, а також, коли комплексний показник якості в комплексному методі недостатньо повно враховує всі найсуттєвіші властивості продукції. Використання змішаного методу полягає в тому, що частину одиничних показників об'єднують у групи і для кожної з них розраховують комплексний показник. На основі отриманих результатів (використовуючи диференційний метод) розраховують рівень якості продукції."
Показники якості, отримані вищенаведеними методами, залежно від властивостей, які вони характеризують, поділяють згідно з прийнятою градацією і номенклатурою, що дає змогу оперувати їх числовими значеннями, визначати закони їх розподілу, а в кінцевому - оцінити вплив того чи іншого показника на сумарну якісну оцінку продукції. Номенклатура показників якості повинна бути, з одного боку, достатньо широкою, щоб дати характеристику якості продукції, а з іншого число цих показників не повинно бути занадто великим, тому що похибки при оцінюванні окремих показників сумуються в комплексному показнику і при використанні великої кількості показників сумарна похибка узагальненого показника може повністю змінити загальну картину.
Найбільшого поширення отримала номенклатура, розроблена таким чином, що стало можливим оцінювати рівень якості продукції з 10-ти видів технічних показників. Визначається рівень якості продукції за такими показниками: призначення, надійності, технологічності, стандартизації й уніфікації, ергономічності, естетичності патентно-правового захисту, транспортабельності, екологічності, безпечності.
Показники призначення характеризують корисний ефект від використання продукції за призначенням й обумовлюють галу її застосування. Для продукції виробничого споживання основним показником призначення може бути показник продуктивності, що показує обсяг виготовлених виробів за допомогою продукції, що оцінюється. Для характеристики корисного ефекту від споживання конкретної продукції в побутовому секторі, крім показника продуктивності, застосовують й інші показники (наприклад, показник прання та втрати міцності білизни для пральних машин, ступінь розрідження у пилососів тощо).
Показники надійності характеризують безвідмовність, збереженість, ремонтопридатність, а також довговічність виробів.
Показники технологічності характеризують ефективність конструктивно-технічних рішень для забезпечення високо: продуктивності праці при виготовленні й ремонті продукції. Для споживачів важливою є технологічність, оскільки вона впливає на величину витрат виробників продукції і відповідно, на ціну продукції, підвищення технологічності знижує ціну виробу.
Показники стандартизації й уніфікації характеризують ступінь використання у виробництві стандартизованих виробів і рівень уніфікації складових частин виробу. Велике значення цього показника полягає в тому, що він означає зменшення витрат споживача на придбання й експлуатацію виробу.
Ергономічні показники виробу характеризують антропометричні, фізіологічні та психологічні властивості в системі "людина - виріб - середовище ".
Естетичні показники характеризують такі властивості продукції, як: виразність, оригінальність, гармонійність, цілісність, відповідність середовищу й стилю, досконалість зовнішнього вигляду. Нерідко естетичні властивості товарів народного споживання відіграють самостійну роль, що й повинно враховуватися при оцінці якості.
Показники патентно-правового захисту характеризують ступінь захисту виробів у країні та за кордоном, а також їх патентну чистоту. Ці показники найбільш важливі при вирішенні питань, пов'язаних із зовнішньою торгівлею.
Транспортабельність визначається такими показниками, як середня трудомісткість або тривалість підготовки продукції до транспортування чи розвантаження, а також коефіцієнт використання обсягу засобів транспортування. Екологічні показники характеризують вміст шкідливих домішок, що викидаються в оточуюче середовище, ймовірність викидів в оточуюче середовище шкідливих частинок, газів, випромінювань при зберіганні, транспортуванні, експлуатації або споживанні продукції.
Показники безпеки виражають імовірність безвідмовної роботи, час спрацьовування захисних пристроїв, електричну міцність ізоляції струмопровідних частин виробу, з якими можливий контакт людини.
Залежно від мети оцінки всі вищенаведені групи показників відіграють різну роль при визначенні рівня якості. У деяких випадках можуть враховуватися всі, у інших - лише деякі з показників. Проте в усіх випадках для отримання цілісної характеристики якості виробу його слід характеризовувати не лише технічними, а й техніко-економічними та економічними показниками. Економічна характеристика може бути отримана за допомогою показників, що визначають величину витрат на виготовлення й експлуатацію оцінюваного виробу. Економічнимипоказниками можуть бути собівартість одиниці продукції (роботи), загальна собівартість виробу або величина сумарних витрат на виготовлення (придбання-експлуатацію виробу за весь термін його роботи.
Види контролю за ознаками.
На підприємствах і в організаціях галузей народного господарства застосовується велика кількість видів технічного контролю, що відрізняються між собою за характеристиками об'єктів контролю, методами виконання, місцем розміщенню у виробничому процесі, охопленням контрольованої продукції та рядом інших ознак. Технічний контроль передбачає перевірку відповідності об’єкта встановленими технічним вимогам.
Об'єктами технічного контролю можуть бути продукція, процеси створення, застосування, транспортування, зберігання, технічного обслуговування й ремонту продукції, відповідна технічна документація.
Види контролю класифікують за наступними ознаками:
за місцем організації на тому чи іншому етапі життєвого циклу продукції:
1) виробничий контроль, що здійснюють на стадії виробництва продукції;
2) експлуатаційний контроль, що здійснюється на стадії використання чи споживання продукції;
за місцем розміщення у виробничому процесі:
1) вхідний контроль продукції постачальника, що надійшла до спожива а або замовника для використання при виготовленні, ремонті або експлуатації виробів;
2) операційний контроль продукції або процесу під час виконання або після завершення технологічної операції.
за ступенем охоплення продукції, що контролюється:
1)повний контроль кожного об'єкта у складі партії;
2)вибірковий контроль певної сукупності об'єктів (вибірки);
за впливом на об'єкт контролю:
1)руйнуючий контроль, у результаті якого виключається можливість подальшого використання об'єкта за призначенням у зв'язку із його пошкодженням у результаті дії засобів контролю;
2) не руйнуючий контроль, у результаті якого можливе подальше використання об'єкта контролю;
за характеристиками об’єктів контролю:
1) інструментальний контроль із застосуванням засобів вимірів;
2) органолептичний контроль на основі сприйняття необхідної інформації органами чуття людини;
за іншими ознаками:
1) інспекційний контроль, що здійснюють із метою перевірки правильності проведення контролю;
2) швидкий контроль, що проводять, не обумовлюючи часу проведення.
Об'єктами технічного контролю можуть бути продукція, процеси створення, застосування, транспортування, зберігання, технічного обслуговування й ремонту продукції, відповідна технічна документація.
Різновидом технічного контролю є технічний огляд, що проводять за допомогою органів чуття людини і, у разі необхідності, засобів контролю, що вказуються в технічній документації.
Особливим методом контролю якості продукції є випробування, що здійснюють для оцінки експериментальних характеристик об'єкта випробування в процесі функціонування або імітації умов функціонування.
"Об'єктами випробувань можуть бути різні види продукції (матеріали, деталі, вузли, агрегати, технічні системи тощо). Широко використовують випробування різноманітних макетів, що імітують об'єкт.
Випробування можуть проводитися з метою контролю якості продукції, і тоді вони називаються контрольними. Дослідження, що проводять для вивчення певних характеристик властивостей об'єкта, називаються дослідницькими і можуть здійснюватися поряд з використанням натурних і дослідних зразків продукції на макетах і моделях.
Контрольні випробування дослідних зразків, дослідних партій, перших промислових партій виробів, що проводяться в процесі розробки і освоєння виробів та технологічної підготовки до виробництва, називають попередніми, приймальними, кваліфікаційними.
Дослідження об'єкта, що проводять в умовах експлуатації, називаються експлуатаційними.
Залежно від організації й місця проведення, характеристик дослідного обладнання випробування поділяють на лабораторні, полігонні та натурні. Натурні випробовування за умовами проведення ідентичні експлуатаційним.
Залежно від складу комісії, що забезпечує проведення випробувань або належність спеціалізованим випробувальним організаціям, випробування поділяють на відомчі, міжвідомчі й державні. Останні проводять лише з найважливіших видів продукції встановленої номенклатури.
Відомчі випробування проводяться комісією з представників зацікавленого міністерства чи відомства.
Міжвідомчі випробування проводяться комісією з представників декількох зацікавлених міністерств і (чи) відомств,або приймальні випробування встановлених видів продукції для приймання складових частин об’єкта,розробленого спільно кількома відомствами.
Державні випробування з найважливіших видів продукції встановленої номенклатури проводяться головною організацією державних випробувань чи приймальні випробування,які проводяться державною комісією або випробувальною організацією.
Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 161 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |