Читайте также:
|
|
Розвиток продуктивних сил суспільства неподільно пов’язаний з усуспільненням виробництва шляхом: укрупнення підприємств (концентрація); розподілу праці (спеціалізація і кооперування); об’єднання технологічно різнорідних підприємств в рамках одного підприємства-комбінату (комбінування); розподілу праці в територіальному розрізі (розміщення). Все це взаємопов’язані форми раціональної організації суспільної праці.
Концентрація промислового виробництва – процес зосередження випуску продукції на більш крупних підприємствах. Розрізняють:
· абсолютну концентрацію, тобто укрупнення розміру підприємств;
· відносну концентрацію,тобто розподіл загального обсягу виробництва між підприємствами різного розміру.
Концентрація ведеться в таких основних організаційних формах:
1. Конструктивно і технологічно однорідної продукції на спеціалізованих підприємствах (концентрація спеціалізованого виробництва). Досягається інтенсивно, тобто за рахунок збільшення одиничної потужності обладнання; екстенсивно, тобто за рахунок збільшення кількості одиниць однорідного технологічного обладнання.
2. Комбінування технологічно різнорідних виробництв (однієї або різних галузей промисловості) в межах об’єднання (підприємства), тобто концентрація комбінованого виробництва.
3. Створення різних об’єднань (науково- або територіально-виробничих комплексів) шляхом централізації управління, тобто організаційно-господарська концентрація.
Оптимальним вважають такий розмір підприємства, який потребує мінімальних затрат суспільної праці на випуск та реалізацію.
Фактори впливу на розмір підприємства поділяють на дві групи:
· виробничі (характер продукції, що випускається, та техніки і технології, що застосовується, а також характер організації виробництва);
· позавиробничі (рівень індустріального розвитку регіону; забезпеченість ресурсами; природні, соціальні та транспортні умови; фактор часу тощо).
Виробничі фактори зумовлюють min (забезпечує можливість ефективного використання сучасної для даної галузі техніки) та max (обмежується найменшою величиною сумарних приведених затрат на виробництво одиниці продукції і може бути досягнутим лише екстенсивним шляхом) розміри підприємства.
Економічний зміст спеціалізації полягає в розподілі по галузях, а також всередині останніх – по цехах та дільницях – виробництва конструктивно і технологічно однорідних виробів або окремих частин складного продукту.
Розрізняють три основні форми спеціалізації:
· предметна: зосередження виробництва окремих видів та типорозмірів кінцевої продукції для народного господарства або населення на спеціалізованих підприємствах та галузях;
· подетальна: виокремлення галузей та підприємств, що зайняті випуском окремих однорідних деталей та вузлів виробу;
· стадійна (технологічна): форма спеціалізації дозволяє підприємствам проводити лише певні стадії технологічного процесу (лиття, штампування).
Спеціалізація неподільно пов’язана з кооперуванням, розвиток якого ґрунтується на поглибленні спеціалізації.
Кооперування – це особлива форма виробничих зв’язків між спеціалізованими, самостійними стосовно один до одного підприємствами (об’єднаннями) та галузями з спільного виготовлення продукту.
Відповідно до трьох форм спеціалізації розрізняють три форми кооперування:
· предметне (агрегатне), коли головне підприємство, що випускає кінцеву продукцію, отримує від ряду інших підприємств різні вироби (агрегати), напр.: електродвигуни, вентилятори, генератори;
· подетальне, коли головний завод отримує від ряду спеціалізованих підприємств вузли та деталі, напр.: підшипники, поршневі кільця;
· технологічне (стадійне), коли головне підприємство отримує від інших підприємств продукцію, яка є результатом певних стадій технологічного процесу, напр.: лиття, кування, штампування, прядіння.
Комбінування – це поєднання в межах одного підприємства різногалузевих виробництв, тісно пов’язаних між собою технічними, економічними та організаційними відносинами.
Залежно від характеру об’єднання окремих стадій переробки предмету праці розрізняють три основні (типові) форми комбінування:
· сполучення на одному підприємстві послідовних стадій переробки вихідної сировини (наприклад, на текстильному: прядіння, ткацтво, оздоблення) впритул до отримання готового продукту;
· утилізація відходів виробництва (наприклад, в деревообробній промисловості: відходи лісопильних та деревообробних виробництв використовуються в якості сировини для виготовлення тирсових плит, целюлози тощо);
· комплексне використання сировини, матеріалів, енергії та відходів (наприклад: на нафтохімічних комбінатах, де ведеться добуток нафти, комплексна переробка нафти та супутніх газів в синтетичні матеріали).
Конверсія характеризує істотне (іноді повне) перепрофілювання всього або частини виробничого потенціалу підприємства на виробництво іншої продукції під впливом докорінної зміни ринкового середовища або глобальних чинників розвитку економіки.
В сучасних умовах ідеться перш за все про необхідність прискореного перепрофілювання підприємств військово-промислового комплексу у зв’язку з різким скороченням народногосподарської потреби в його продукції. Конверсія підприємств цього комплексу має здійснитись за національними програмами з виділенням трьох узагальнених пріоритетів: 1) устаткування для виробництва продуктів харчування; 2) медична та інша техніка для охорони здоров’я людини; 3) товари широкого споживання. При цьому передбачається організувати виробництво і інших видів цивільної продукції з урахуванням потреби в ній та реальних можливостей комплексу.
Диверсифікація виробництва відноситься до однієї з поширених форм його організації в умовах розвиненої ринкової економіки і гострої конкуренції продуцентів на ринку. Суть її зводиться до одночасного розвитку багатьох технологічно не зв’язаних між собою видів виробництва, значного розширення номенклатури й асортименту виготовлюваних підприємством виробів.
Диверсифікацію можна вважати своєрідним видом стратегії маркетингу того чи іншого підприємства, спрямованого на розширення сфер його діяльності на ринку нових продуктів, вироблення яких не зв’язане з основним виробництвом.
Така господарська діяльність підприємства дає йому можливість більше маневрувати своїми матеріальними та трудовими ресурсами, істотно зменшувати економічний ризик, пов’язаний з виробництвом і реалізацією на ринку окремих нових видів своєї продукції, підтримувати на належному рівні свою фінансову стабільність.
Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 72 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |