Читайте также:
|
|
Здоров`я в духовному його розумінні є життєвим шляхом людини, спрямованим на становлення власної духовної сутності і пошук сакрального сенсу життя і щастя.
Духовне здоров’я – сукупністьхарактеристик духовного світу особистості, особистісна потреба у засвоєнні системи цінностей та якість мотиваційно-ціннісного ставлення до складових духовної спадщини.
Духовне здоров’я включає рівень свідомості, особливості світогляду, життєвої самоідентифікації, ставлення до сенсу життя, оцінку власних здібностей і можливостей їх реалізації відповідно до усвідомлених ідеалів, особливості життєвих цілей, загалом ментальність людини.
Духовне здоров'я забезпечується мисленням, пізнанням навколишнього світу і орієнтацією у цьому світі. Духовно здоровій людині характерні уміння жити в гармонії з собою, рідними, друзями, суспільством в цілому, уміння прогнозувати і моделювати події і складати програму власних дій.
Духовне здоров’я залежить від рівня оволодіння духовними цінностями і обумовлюється психічним здоров’ямособистості – її врівноваженістю, психологічною стійкістю, самодостатністю та спрямованістю її мотиваційної сфери. В той же час воно тісно пов’язане і з фізичним здоров’ям, так фізично здорова особистість, володіє високим рівнем працездатності, стійкістю організму до негативних природних та соціальних чинників. З іншого боку, оптимальний рівень фізичного здоров’я впливає на інтереси особистості, спосіб мислення, обумовлює її оптимізм, впевненість у власних можливостях, пробуджує інтерес до духовних цінностей і стає важливою передумовою духовного розвитку.
Духовність людини пов’язана з загальнолюдськими істинами добра, любові і краси. Краса уособлює в собі людську міру симетрії та гармонії, носить суб’єктивний характер з позицій людини, яка сприймає світову гармонію і водночас є об’єктивною, бо і є тією гармонією. Красу і гармонію подарувала нам природа, краса існує у людських стосунках, внутрішній (духовній) та тілесній стороні людини, красу споконвіку оспівували поети, зображували художники, вона відображалася у мистецьких шедеврах. Ніщо так не возвеличує людину, як спілкування з прекрасним, сприйняття прекрасного і творення істинної краси. Залучення до прекрасного дітей та молоді не повинно обмежуватися лише його спогляданням, воно вимагає співучасті та співтворчості з природою і людьми. Життєдіяльність людини, її поведінка, ставлення до навколишньої дійсності буде гармонічною і красивою, якщо побудовані на твердому підґрунті моральних законів та етичних норм, вироблених людством.
Найкращими помічниками в пізнанні істинних цінностей людства, гармонії і краси є мистецтво, освіта, виховання, мораль та етика. Саме вони є чинниками формування духовного здоров’я.
Релігійне виховання розглядається як складова духовності, але ні в якому разі не заміщує її.
Стан духовного здоров’я духовного світу особистості, її вміння бачити, сприймати та впроваджувати у власне життя систему цінностей всіх складових елементів духовної культури людства – освіти, науки, мистецтва, релігії, моралі, етики.
Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 117 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |