Читайте также:
|
|
Строге визначення стійкості вперше в 1892 р. дав російський вчений О.М. Ляпунов, воно задовольняв багатьом технічним задачам і його використовують як головне. О.М. Ляпунов стійкість визначає при слідуючих умовах:
1. Збурення накладаються тільки на початкові умови. При цьому збурений рух забезпечується тими ж силами (енергією), що і незбурений рух.
2. Стійкість розглядається на нескінченно великому відрізку часу.
3. Допускають, що збурення малі по величині.
Перераховані особливості визначення стійкості руху не знижують його вартості, підхід О.М. Ляпунова залишається ефективним в використанні, його ідея зводиться до наступного. Припустимо, що рух системи автоматичного керування описується диференціальним рівнянням, яке можна записати в вигляді:
(5.1)
де Хвих і - дійсні змінні, які визначають стан системи;
Хвих і - відомі функції змінних Хвихі, Хвих2,.., Хвихn і часу t, які задовольняють умовам існування і єдності рішення. Нехай початковий стан системи при t=t0 одночасно визначається початковими значеннями змінних Хвихі, Хвих2,.., Хвихn0. Відомо, що кожній сукупності вихідних значень відповідає тільки одне рішення рівняння (5.1) для всіх t, більших t0.
(5.2)
Рішення (5.2) описує рух системи при певних початкових даних. Так як в якості незбуреного руху системи можна взяти любий, виберемо такий, який описується заданими функціями часу
(5.3)
які є частковим рішенням диференціальних рівнянь (5.1). В зв’язку з цим можна записати похідні:
(5.4)
які задовольняють початковим умовам при t=t0, тобто
(5.5)
Дамо початковим значенням змінних Хвихі, Хвих2,.., Хвихn, не великі по модулю прирости ε1, ε2,..., εn. В даному випадку при t=t0
(5.6)
При нових початкових умовах одержимо збурений рух системи. Так як в загальному випадку вихідні величини співпадати не будуть, введемо нові змінні.
(5.7)
які характеризують різницю координат системи в збуреному і незбуреному русі і називають відхиленнями або варіаціями Хвихі. Нові змінні ΔХвихі в початковому стані при t=t0 можуть набувати будь-яких початкових значень, які називають збуреннями.
(5.8)
Допустимо, що із них хоч би одне не дорівнює нулю.
О.М. Ляпунов дав наступне визначення стійкості. Незбурений рух буде стійким відносно змінних ΔХвихі, якщо при довільно заданому (навіть дуже малому) позитивному числі ε можна вибрати друге позитивне число δ(ε), що при любих збуреннях ΔХвихі0, задовольняє умовам
(5.9)
і при любому t³t0 буде виконуватись нерівність
(5.10)
в протилежному випадку рух нестійкий.
Із визначення витікає, що при невеликих початкових збуреннях збурений рух буде мало відрізнятись від незбуреного руху для стійких процесів. Нестійкий незбурений рух характеризується тим, що збурений рух відхиляється від нього, як би не були малі початкові збурення. Стійкий незбурений рух називають асимптотично стійким, якщо любий збурюючий рух при достатньо прямих початкових відхиленнях прагне до незбуреного руху, тобто
(5.11)
Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 56 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |