Читайте также:
|
|
Алгебраїчні критерії стійкості Рауса і Гурвіца в звичайній формі для дослідження систем з запізненням непридатні. Для систем з запізненням розроблені критерії стійкості є аналогами критеріїв Рауса і Гурвіца. В інженерній практиці вони широкого застосування не отримали із-за складності.
Лінійні системи із змінними параметрами (нестаціонарні) описуються лінійними диференціальними рівняннями із змінними з впливом часу коефіцієнтами
(5.27)
де аі(t), ві(t) - коефіцієнти, які є відомими функціями часу. Із-за варіації коефіцієнтів в нестаціонарній системі вихідна величина може змінюватись навіть при постійній вхідній. Поняття асимптотичної стійкості практично втрачає зміст в зв’язку з тим, що усталеного стану в нестаціонарній системі не спостерігається. Є точні методи дослідження стійкості нестаціонарних систем, але вони відрізняються великою складністю. На практиці використовують наближені методи. Найбільш простим є метод заморожених коефіцієнтів. Його використовують в умовах коли нестаціонарна система працює на протязі обмеженого інтервалу часу. Причому, за час протікання перехідного процесу коефіцієнти рівняння (5.27) змінюються відносно мало. Якщо в обмеженому інтервалі часу умови стійкості стаціонарної системи (отриманої замороженням коефіцієнтів) виконуються, нестаціонарну систему на цьому інтервалі рахують стійкою. Ефективність методу залежить від вірності вибору фіксованих моментів часу, для яких реєструються значення коефіцієнтів. Потрібно охвачувати всі можливі варіанти значень коефіцієнтів. Особливо необхідно звернути увагу на точки, де значно змінюються коефіцієнти або вони змінюють знак та інше.
Якщо коефіцієнти характеристичного рівняння системи змінюються значно, використовують поняття технічної стійкості. Система буде технічно стійкою, якщо вихідна величина Хвих(t) не перебільшує деякої заданої величини Хвих доп на протязі обмеженого інтервалу часу. Величину Хвих доп вибирають із технічних міркувань окремо в кожному конкретному випадку. На технічну стійкість впливають початкові умови і характер вхідного сигналу. Доки не існують достатньо прості і загальні критерії технічної стійкості. Єдиним способом є пошук кривої вихідної величини Хвих(t) при заданому зовнішньому збуренні (вхідному діянні) Хвх(t). Значення Хвих(t) знаходять або з допомогою наближених аналітичних методів, або методами математичного моделювання з застосуванням ЕОМ.
Імпульсні системи автоматичного регулювання мають характеристичне рівняння вигляду:
(5.28)
де аі - постійні коефіцієнти;
Zi – корені.
При дійсних коренях Z1, Z2,…,Zm характеристичного рівняння (5.28) рішення можна записати:
(5.29)
де Т- період квантування,
n- число імпульсів;
Ci - постійні коефіцієнти, які визначаються із початкових умов X0[0,T]; X0[1,T]; X0[2,T];…; X0[(m-1),T];
При n®¥ із (5.29) можна отримати умови стійкості
(5.30)
Цю умову стійкості лінійних імпульсних систем реалізувати звичайно утруднено із-за складності, особливо при високих порядках рівняння. Для визначення стійкості лінійних імпульсних систем використовують алгебраїчний критерій Шур-Кона. Він аналогічний критерію Рауса-Гурвіца для безперервних систем і дозволяє трансформувати головні умови стійкості в нерівності, які накладають обмеження на коефіцієнти характеристичного рівняння імпульсної системи.
Для дослідження стійкості нелінійних систем алгебраїчні підходи, за винятком другого метода Ляпунова, не використовуються.
Необхідно відмітити, що стійкість лінійних систем автоматичного регулювання інколи доцільно здійснювати матричним методом з застосуванням ЕОМ. При цьому стійкість шляхом простого піднесення до степені спеціальної матриці, яку отримують на основі коефіцієнтів характеристичного рівняння.
Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 85 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |