Читайте также:
|
|
У службових документах процесу уніфікації підлягає не лише зміст документа (на рівні слововживання, лексичної сполучуваності, граматики), але і його форма, графічно-шрифтове оформлення. Незвичні для читача конструкції, нестандартне оформлення тексту ускладнюють процес розуміння, роблять його багатозначним.
Важливим засобом організації тексту є внутрішньо-текстові демаркатори. Ранні графічні демаркатори не виконували функцію впорядкування тексту, тобто не вказували на розміщення виділюваної частини у цілому тексті. Такими були червоний рядок, спеціальне креслення (у подальшому спеціальний шрифт) великої літери першого слова чи зрідка кількох перших слів, відстань між рядками з одного чи більше рядків, спеціалізовані знаки – зірочки, лінії тощо. Пізніше виникли та поширилися рубрикатори – поєднання слова (розділ, підрозділ, пункт, підпункт) чи знака з порядковим числівником або літерою алфавіту. Це внутрішньотекстові демаркатори, призначені для впорядкування частин всередині тексту, полегшення його семантичного членування, отже, і швидкості сприйняття реципієнтом як окремих фрагментів, які містять необхідну для нього інформацію, так і тексту в цілому.
Рубрикація як членування тексту на частини, графічне відокремлення однієї частини від іншої з використанням заголовків, нумерації тощо є зовнішнім (формально-логічним) вираженням композиції документа. Рубрикація на текстовому рівні пов’язана з поділом тексту на пункти та підпункти, які в документах позначаються тільки арабськими цифрами:
1. 1.1. 1.1.1.
2. 2.1. 2.1.1.
3. 3.1. 3.1.1.
Залежно від складності поділу вибирають одно-, дво- чи тризначне позначення пункту, підпункту. Рубрики можуть нумеруватися лише тоді, коли є не менше двох однорідних елементів переліку. При цьому можуть використовуватися підзаголовки, які повинні точно відбивати зміст частин документа, бути недвозначними і несуперечливими. Підзаголовки пунктів надають текстам документів підкреслено логічний, аналітичний характер (що властиво для текстової організації контрактів, договорів, угод).
Формально-логічний принцип текстової організації виражається у дробленні основної теми на підтеми, що розглядаються в пунктах і підпунктах, на які графічно членується текст і які позначаються арабськими цифрами, наприклад:
1. Предмет договору
1.1. Виконавець бере на себе обов’язки з забезпечення Замовника центральним опаленням та водопостачанням.
1.2. Замовник своєчасно оплачує надані послуги.
Формально-логічний тип текстової організації виявляється в рубрикації простого речення, тобто у членуванні тексту на частини графічно. Як правило, рубрикацією розділяються однорідні члени речення, нерідко вони ускладнюються дієприкметниковими та дієприслівниковими зворотами, підрядними реченнями, вставними словами:
1.1. Посередник своєчасно попереджує Замовниках
1.1.1. Про непридатність чи незадовільну якість товару, отриманого від Замовника.
1.1.2. Про те, що дотримання вказівок Замовника у процесі виконання робіт, зумовлених договором, призведе до псування товару.
1.1.3. Про наявність інших обставин, які не залежать від Посередника і які можуть призвести до погіршення якості товару чи неможливості виконання умов цього договору.
Як однорідні члени речення можуть вживатися інфінітивні конструкції директивного характеру у постановах, розпорядженнях, резолюціях, наприклад:
Для підготовки пропозицій щодо реалізації актуальних економічних проблем перспективного та нинішнього розвитку міста ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Розпорядження Голови адміністрації міста вважати таким, що втратив чинність від 25.06.2005 р. № 381-р.
2. Створити фінансово-економічну раду при адміністрації міста.
3. Затвердити Положення про фінансово-економічну раду при адміністрації міста.
Поданий текст – одне розгорнуте речення, складне синтаксичне ціле. Нанизування цих конструкцій створює відкритий ряд для додавання.
Рубрикацією розділяється текст, об’єднаний логікою розвитку теми, яка поділяється на мікротеми, кожна з яких розглядається самостійно. При цьому використовуються паралельні синтаксичні конструкції.
Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 111 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |