Читайте также:
|
|
Лекція 14. Металеві побутові товари
План лекції
1.Асортимент і показники якості металевого посуду.
2. Ножові вироби:класифікація, асортимент, показники якості.
3. Столові приборри.
Література:
1. Л.Г.Войнаш, Л.І.Байдакова і ін. Товарознавство непродовольчих товарів.ч.2./Підручник.-К.:НМЦ «Укоопосвіта»,2004.-с.190-200, 214-219
2. В.І.Михайлов, Т.Г.Глушкова та ін. Непродовольчі товари./Підручник.-К.:Книга,2005.-с.71-90
Асортимент і показники якості металевого посуду
За функціональною ознакою металевий посуд поділяють на посуд харчового і нехарчового призначення.
Харчовий посуд за призначенням охоплює кухонний, столовий, для зберігання і перенесення харчових продуктів. Кухонний посуд використовується для теплової обробки харчових продуктів і зберігання їжі в домашніх умовах. Столовий посуд призначений для сервірування столу і подачі їжі.
До посуду нехарчового призначення належать вироби для зберігання, перенесення нехарчових продуктів, прибирання, прання, миття, санітарно-гігієнічних та інших господарських цілей.
Залежно від металу, засобу виготовлення і виду захисно-декоративного покриття посуд поділяють на чавунний (чорний й емальований); стальний (емальований, оцинкований, луджений, фарбований, чорний); з корозійностійкої сталі; алюмінієвий (листовий і литий); зі сплавів на основі міді.
У підгрупах металевий посуд класифікують за видами і різновидами.
Чавунний посуд. Чавунний чорний посуд виготовляють литтям із сірого чавуну. Чавунний чорний посуд має низьку теплопровідність. Завдяки товстим стінкам і дну їжа в ньому рівномірно прогрівається, майже не пригоряє, тому цей посуд використовується здебільшого для жарення і тушкування. Чавунний чорний посуд має істотні недоліки: чорний колір, велику масу, невисоку стійкість до корозії, шорсткість поверхні, тому використовується рідко.
Випускають сковороди діаметром 140,160-300 мм, висота їх борта - 25-55 мм, товщина стінок - 2,3 мм, дна - 2,5-3,5 мм. Сковороди можуть виготовлятися з потовщеним дном (до 7 мм), з однією або двома суцільнолитими ручками. Випускаються сковороди спеціального призначення: для пончиків, млинців, курей (із кришкою-пресом).
Чавунний емальований посуд має більш високі функціональні, гігієнічні й естетичні властивості порівняно з чавунним чорним посудом завдяки покриттю силікатною емаллю (крім дна). Вироби удосконаленої конструкції покривають зовнішніми яскравими емалями, додатково декорованими (контрастними або фоновими) трафаретом, криттям, деколями, ручним розписом. Чавунний емальований посуд застосовують для теплової обробки (варіння, тушкування, смаження) і для зберігання продуктів. Видовий асортимент чавунного емальованого посуду охоплює: каструлі, сковороди, качатниці, гусятниці, горщики, ємкості для холодцю та ін. Каструлі виготовляють циліндричної, конічної, прямокутної форми місткістю 0,5; 0,75-2; 2,5; 3-5 л. Качатниці і гусятниці мають овальну або прямокутну форму місткістю - 1; 1,5-3 л і 3,5; 4-6,5 л. Сковороди випускаються круглими (діаметром -140,160-320 мм, висотою корпусу - 25-65 мм) і подовженими (довжина внутрішньої верхньої частини корпусу - 240, 280, 290 мм, ширина - 170, 180,220 мм, висота - 40,40,50 мм) з однією або двома суцільнолитими ручками, зі зливом, кришками, кришкою-пресом тощо.
Каструлі, качатниці, сковороди, рибниці можуть мати потовщене дно - до 7 мм (у звичайних виробів - 3,5-4 мм). Каструлі місткістю 1,75 л можуть виготовлятися з однією ручкою, більшої місткості - з двома ручками. Дві суцільнолиті ручки передбачаються в качатниць, гусятниць, рибниць тощо. Каструлі, качатниці, гусятниці, рибниці повинні мати кришки. Сковороди можуть бути з одно- чи двостороннім емалевим покриттям.
Сталевий посуд. Сталевий емальований посуд має низку цінних функціональних, естетичних та інших споживних властивостей. Його виробляють з тонколистової вуглецевої сталі товщиною 0,5-2,5 мм і покривають захисно-декоративним прошарком силікатної емалі. Корпус посуду виготовляють штампуванням, вироби з довгим корпусом -витяжкою, ручки - вирубуванням, великогабаритні вироби — зшивкою. Ручки і носики прикріплюють до корпусу крапковим електрозварюванням. Для ручок застосовують деревину листяних порід, пластмасу (амінопласти), кераміку.
За конфігурацією корпусу сталевий емальований посуд буває циліндричним, прямокутним, конічним, сферичним, складним (комбінація різноманітних форм).
Асортимент сталевого емальованого посуду для теплової обробки харчових продуктів представлений каструлями різноманітної форми, зокрема для електроплит, чайниками, кавниками. Каструлі для електроплит мають стінки не більше 1,2 мм і потовщене дно (не менше 2 мм), що повинно щільно стикатися з поверхнею електро-конфорки і бути не менше її мінімального діаметра.
Сталевий емальований посуд випускається комплектами, оформленими в єдиному стилі кольоровою емаллю і деколями: кілька каструль різної місткості або 2-3 каструлі різноманітної місткості й інші вироби (чайник, полумисок, друшляк і т. п.). Місткість каструль 0,8-12 л, максимальний зовнішній діаметр корпусу: 125, 140, 160-220, 280, 320 мм.
Кавники мають корпус витягнутої циліндричної або конусної форми. Для запобігання попаданню до напою твердих часток кавники можуть комплектуватися гейзером - перфорованим циліндром із кришкою, укріпленим на порожнистій трубці.
Сталевий емальований посуд для приготування холодних страв і сервірування столу поділяють на такі види:
- блюда (1,5; 2; 4; 5; 7 л);
- кружки (0,15; 0,25; 0,40; 1; 1,5 л);
- салатники (1,5; 2; 3 л);
- полумиски (0,4; 0,8; 1,5; 2,5; 3,5; 5 л);
- тарілки (0,25; 0,4; 0,8 л).
До сталевого емальованого посуду для збереження і перенесення їжі належать: відра, бідони, баки, банки, лотки, глечики, ковші. Корпус баків, відер зміцнюють кільцевими ребрами жорсткості. Місткість (у л) не менш: баків - 16; 20; 25; 32; 40; 50; бідонів - 1; 2; 3; 6; відер - 7; 10; 12 і т. д.
Посуд з нержавіючої сталі нині має переваги, тому що наділений високими функціональними властивостями, має гарний зовнішній вигляд, достатню міцність до механічних впливів, не деформується від випадкових ударів, падінь, добре миється, довговічний. Вироби з нержавіючої сталі піддаються поліруванню, утім з часом у процесі експлуатації поверхня виробів тьмяніє.
За призначенням посуд із нержавіючої сталі поділяють на кухонний і столовий.
Види кухонного посуду з нержавіючої сталі - це каструлі різноманітної форми, сотейники, сковороди, фритюрниці, чайники, кавники.
Сталевий корозійностійкий посуд для приготування холодних страв і сервірування столу класифікують за такими видами: блюда, кружки, салатники, полумиски, тарілки, ємкості для заливного, вази для фруктів, кондитерських виробів. З нержавіючої сталі випускають колби для термосів, які значно довговічніші за скляні.
Конструкція корпусу, ручок, кришок виробів багато в чому аналогічна однойменним сталевим емальованим виробам. Дно посуду (сковороди, каструлі, сотейники) для раціонального використання теплової енергії має з зовнішньої сторони напилювання товщиною 1-2 мм із високотеплопровідних металів (мідь, бронза, латунь, алюміній) чи спеціально потовщене теплорозподілювальне дно. Процес готування їжі в посуді з таким теплорозподілювальним дном значно прискорюється.
Також із нержавіючої сталі випускають комплектний посуд: набір каструль різної місткості (1, 2, 3 л), набір із двох каструль, що вставляються одна в другу (надставкові) тощо. Сполученням різноманітних предметів одержують кастрюлю-кашеварку, пароварку.
Внутрішня поверхня сковорід і каструль зі сталі може мати антипригарне, антиадгезійне покриття, яке одержують при високотемпературному напилюванні політетрафторетилену (тефлону).
Сталевий оцинкований посуд використовується для зберігання і перенесенню холодної води (відра, баки), для санітарно-гігієнічних цілей (тази, ванни, баки), для паливно-мастильних матеріалів (бідони, лійки, відра тощо). Такий посуд виготовляють зшивним або цільно-штампованим з оцинкованої листової сталі чи зі сталевого листа з наступним цинкуванням. Оцинкований посуд характеризується високою механічною міцністю і корозійною стійкістю. Плівка оксиду цинку розчиняється в слабких розчинах кислот, лугів і в гарячій воді з утворенням токсичних з'єднань. Унаслідок цього сталевий оцинкований посуд не може використовуватися для кип'ятіння питної води і теплової обробки харчових продуктів. На маркіруванні відер, баків для води обов'язковий попереджувальний напис "Для нехарчових продуктів"
Вироби дляводи мають місткість (у л): баки - 25,32,36; відра - 5, 7, 9, 10-13, 15. Асортимент сталевої оцинкованого посуду останнім часом значно звузився, адже вироби санітарно-гігієнічного призначення виготовляють здебільшого з пластичних мас.
Сталевий луджений посуд випускають з білої жесті товщиною 0,36-0,45 мм чи листової вуглецевої сталі товщиною 0,4-5 мм із наступним покриттям зовні й усередині прошарком олова.
Алюмінієвий посуд. За способом виготовлення алюмінієвий посуд буває штампований і литий, за призначенням - кухонний, столовий, для зберігання і перенесення їжі.
Посуд з листового алюмінію виготовляють глибокою витяжкою та на давильних станках. Зовні корпус обробляють травленням, шліфуванням, поліруванням, вібронакатуванням. Використовується також крацовка, анодирування, ематалірування, хромування, нікелювання, фарбування емалями, силікатними емалями, плакування нержавіючою сталлю.
Листовий алюмінієвий посуд легко деформується, його поверхня згодом тьмяніє, покривається механічними дефектами. При чищенні такого посуду не слід користуватися засобами з абразивами, тому що на м'якій алюмінієвій поверхні лишаються подряпини, крім цього, знімається захисний прошарок оксиду алюмінію. Недостатня корозійна стійкість алюмінієвого листового посуду не дозволяє довго зберігати в ньому солоні, мариновані, кислі продукти.
Кухонний посуд з листового алюмінію призначений для готування, випічки, тушкування, смаження, кип'ятіння. Його асортимент охоплює такі види виробів: каструлі різноманітної форми, каструлі-скороварки, молоковарки, пароварки тощо.
Каструлі загального призначення різноманітні за конфігурацією корпусу і розмірними ознаками (каструлі одного діаметра можуть бути різної висоти). Каструлі, висота яких становить 1/2 діаметра чи менше нього, називаються сотейники.
Молоковарки бувають двох конструкцій: із подвійними стінками (між ними наливається вода) і зі свистком; із потовщеними або одинарними стінками і дном та кришкою з отворами.
У каструлях-скороварках зберігаються усі вітаміни, економиться теплова енергія, а процес готування їжі прискорюється (у 2-10 разів залежно від виду продукту) за рахунок підвищення тиску, утворюваного герметичною кришкою спеціальної конструкції.
Подвійні і потрійні каструлі (судки), сполучені знімною ручкою з гачком, призначені для готування і перенесення їжі.
Столовий посуд з листового алюмінію представлений тарілками, полумисками, сухарницями, підносами, молочниками, цукорницями, проте нині випуск його обмежений.
Асортимент алюмінієвого штампованого посуду для перенесення і зберігання харчових продуктів обмежений: відра, банки і бідони. Відра мають конусну форму, рухливу ручку, бувають із кришкою і без неї. Місткість - 10, 11, 12, 13 л. Бідони виготовляють із бортовою кришкою, що щільно закривається; їх місткість - 0,5; 1; 2-5; 6,5; 8 л. Банки - циліндричні і квадратні, призначені для зберігання круп та інших сипучих продуктів.
Литий алюмінієвий посуд виготовляють зі сплавів, зовнішню поверхню корпусу доопрацьовують галтуванням, крацуванням, шліфуванням, поліруванням, емалюють силікатними емалями, із силі коновим покриттям (крім дна), із тефлоновим покриттям для внутрішньої частини корпусу. Потовщені стінки і дно надають алюмінієвому литому посуду стійкості до механічних ушкоджень, меншу теплопровідність, внаслідок чого їжа в ньому рівномірно прогрівається, не пригорає.
Асортимент литого алюмінієвого посуду включає каструлі місткістю 0,5; 1-4л; качатниці місткістю 1; 1,5-3 л; гусятниці місткістю З,5; 4 - 6 л; сковороди без кришок (діаметром 160,180-340 мм, висотою 25 - 40 мм) і сковороди-сотейники з опуклою кришкою (діаметром 220-300 мм, висотою 55-75 мм).
Посуд із мідно-нікелевих сплавів. Асортимент посуду з мідно-нікелевих сплавів представлений виробами з латуні, мельхіору, нейзильберга.
Латунь є токсичним сплавом, отже, внутрішня поверхня цього посуду покривається оловом, нікелем або двома прошарками нікелін й олова, зовнішня поверхня - хромом чи нікелем або одночасно нікелем і хромом. З латуні роблять вироби чайно-кавового призначений, для сервірування столу, самовари, тази для готування варення. Внутрішню і зовнішню поверхню тазів не покривають, тому що цукор при готуванні варення перешкоджає розчиненню міді і цинку.
Посуд із мельхіору і нейзильберу характеризується високими декоративними і функціональними властивостями. Такий посуд можна віднести до ювелірних і художніх виробів, адже при його виробництві застосовують цінні сплави, складні методи оздоблення: штампування, різьблення, карбування, філігрань, гравірування, чернь, емаль і т.д.
Для внутрішнього покриття використовують ті самі матеріали, і для посуду з латуні, а зовні вироби,крім того, можуть бути покриті сріблом, золотом чи сплавами на їх основі. Асортимент посуду з мельхіору і нейзильбера представлений кавниками, чайниками, цукорницями, сухарницями, вазами для фруктів, підставками для тортів, блюдами круглими, овальними, креманками (для морозива) тощо.
Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 417 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |