Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Асортимент і показники якості металевого посуду

Читайте также:
  1. Абсолютні та відносні показники грошових потоків СТОВ «НІКА» за 2011-2013 рр.
  2. Аналіз якості продукції
  3. Асортимент керамічного посуду
  4. б) показники, які характеризують результати праці економіста по фінансовій роботі
  5. В поняття норми і «якості виробів» входять і модна новизна їх, і сучасність матеріалів, і рівень промислового виготовлення.
  6. Вимоги до якості керамічного посуду
  7. Вимоги до якості скляних виробів
  8. Відтворення населення, показники його природного і механічного руху
  9. До проблеми безпеки і якості

Лекція 14. Металеві побутові товари

План лекції

 

1.Асортимент і показники якості металевого посуду.

2. Ножові вироби:класифікація, асортимент, показники якості.

3. Столові приборри.

 

Література:

 

1. Л.Г.Войнаш, Л.І.Байдакова і ін. Товарознавство непродовольчих товарів.ч.2./Підручник.-К.:НМЦ «Укоопосвіта»,2004.-с.190-200, 214-219

2. В.І.Михайлов, Т.Г.Глушкова та ін. Непродовольчі товари./Підручник.-К.:Книга,2005.-с.71-90

 

Асортимент і показники якості металевого посуду

 

За функціональною ознакою металевий посуд поділяють на посуд харчового і нехарчового призначення.

Харчовий посуд за призначенням охоплює кухонний, столовий, для зберігання і перенесення харчових продуктів. Кухонний посуд використовується для теплової обробки харчових продуктів і збері­гання їжі в домашніх умовах. Столовий посуд призначений для сер­вірування столу і подачі їжі.

До посуду нехарчового призначення належать вироби для збе­рігання, перенесення нехарчових продуктів, прибирання, прання, миття, санітарно-гігієнічних та інших господарських цілей.

Залежно від металу, засобу виготовлення і виду захисно-деко­ративного покриття посуд поділяють на чавунний (чорний й ема­льований); стальний (емальований, оцинкований, луджений, фар­бований, чорний); з корозійностійкої сталі; алюмінієвий (листовий і литий); зі сплавів на основі міді.

У підгрупах металевий посуд класифікують за видами і різновидами.

Чавунний посуд. Чавунний чорний посуд виготовляють лит­тям із сірого чавуну. Чавунний чорний посуд має низьку тепло­провідність. Завдяки товстим стінкам і дну їжа в ньому рівномірно прогрівається, майже не пригоряє, тому цей посуд використовується здебільшого для жарення і тушкування. Чавунний чорний посуд має істотні недоліки: чорний колір, велику масу, невисоку стійкість до корозії, шорсткість поверхні, тому використовується рідко.

Випускають сковороди діаметром 140,160-300 мм, висота їх бор­та - 25-55 мм, товщина стінок - 2,3 мм, дна - 2,5-3,5 мм. Сковороди можуть виготовлятися з потовщеним дном (до 7 мм), з однією або двома суцільнолитими ручками. Випускаються сковороди спеціаль­ного призначення: для пончиків, млинців, курей (із кришкою-пресом).

Чавунний емальований посуд має більш високі функціональні, гігієнічні й естетичні властивості порівняно з чавунним чорним посу­дом завдяки покриттю силікатною емаллю (крім дна). Вироби удоско­наленої конструкції покривають зовнішніми яскравими емалями, до­датково декорованими (контрастними або фоновими) трафаретом, криттям, деколями, ручним розписом. Чавунний емальований посуд застосовують для теплової обробки (варіння, тушкування, смаження) і для зберігання продуктів. Видовий асортимент чавунного емальова­ного посуду охоплює: каструлі, сковороди, качатниці, гусятниці, гор­щики, ємкості для холодцю та ін. Каструлі виготовляють циліндрич­ної, конічної, прямокутної форми місткістю 0,5; 0,75-2; 2,5; 3-5 л. Качатниці і гусятниці мають овальну або прямокутну форму місткістю - 1; 1,5-3 л і 3,5; 4-6,5 л. Сковороди випускаються круглими (діаметром -140,160-320 мм, висотою корпусу - 25-65 мм) і подовженими (довжина внут­рішньої верхньої частини корпусу - 240, 280, 290 мм, ширина - 170, 180,220 мм, висота - 40,40,50 мм) з однією або двома суцільнолитими ручками, зі зливом, кришками, кришкою-пресом тощо.

Каструлі, качатниці, сковороди, рибниці можуть мати потовще­не дно - до 7 мм (у звичайних виробів - 3,5-4 мм). Каструлі місткістю 1,75 л можуть виготовлятися з однією ручкою, більшої місткості - з двома ручками. Дві суцільнолиті ручки передбачаються в качатниць, гусятниць, рибниць тощо. Каструлі, качатниці, гусятниці, рибниці повинні мати кришки. Сковороди можуть бути з одно- чи двосто­роннім емалевим покриттям.

Сталевий посуд. Сталевий емальований посуд має низку цінних функціональних, естетичних та інших споживних властивостей. Його виробляють з тонколистової вуглецевої сталі товщиною 0,5-2,5 мм і покривають захисно-декоративним прошарком силікатної емалі. Кор­пус посуду виготовляють штампуванням, вироби з довгим корпусом -витяжкою, ручки - вирубуванням, великогабаритні вироби — зшив­кою. Ручки і носики прикріплюють до корпусу крапковим електрозва­рюванням. Для ручок застосовують деревину листяних порід, пласт­масу (амінопласти), кераміку.

За конфігурацією корпусу сталевий емальований посуд буває циліндричним, прямокутним, конічним, сферичним, складним (ком­бінація різноманітних форм).

Асортимент сталевого емальованого посуду для теплової оброб­ки харчових продуктів представлений каструлями різноманітної форми, зокрема для електроплит, чайниками, кавниками. Каструлі для електроплит мають стінки не більше 1,2 мм і потовщене дно (не менше 2 мм), що повинно щільно стикатися з поверхнею електро-конфорки і бути не менше її мінімального діаметра.

Сталевий емальований посуд випускається комплектами, офор­мленими в єдиному стилі кольоровою емаллю і деколями: кілька каструль різної місткості або 2-3 каструлі різноманітної місткості й інші вироби (чайник, полумисок, друшляк і т. п.). Місткість каст­руль 0,8-12 л, максимальний зовнішній діаметр корпусу: 125, 140, 160-220, 280, 320 мм.

Кавники мають корпус витягнутої циліндричної або конусної форми. Для запобігання попаданню до напою твердих часток кав­ники можуть комплектуватися гейзером - перфорованим цилінд­ром із кришкою, укріпленим на порожнистій трубці.

Сталевий емальований посуд для приготування холодних страв і сервірування столу поділяють на такі види:

- блюда (1,5; 2; 4; 5; 7 л);

- кружки (0,15; 0,25; 0,40; 1; 1,5 л);

- салатники (1,5; 2; 3 л);

- полумиски (0,4; 0,8; 1,5; 2,5; 3,5; 5 л);

- тарілки (0,25; 0,4; 0,8 л).

До сталевого емальованого посуду для збереження і перене­сення їжі належать: відра, бідони, баки, банки, лотки, глечики, ковші. Корпус баків, відер зміцнюють кільцевими ребрами жорсткості. Місткість (у л) не менш: баків - 16; 20; 25; 32; 40; 50; бідонів - 1; 2; 3; 6; відер - 7; 10; 12 і т. д.

Посуд з нержавіючої сталі нині має переваги, тому що наділений високими функціональними властивостями, має гарний зовнішній вигляд, достатню міцність до механічних впливів, не деформується від випадкових ударів, падінь, добре миється, довговічний. Вироби з нержавіючої сталі піддаються поліруванню, утім з часом у процесі ек­сплуатації поверхня виробів тьмяніє.

За призначенням посуд із нержавіючої сталі поділяють на ку­хонний і столовий.

Види кухонного посуду з нержавіючої сталі - це каструлі різнома­нітної форми, сотейники, сковороди, фритюрниці, чайники, кавники.

Сталевий корозійностійкий посуд для приготування холодних страв і сервірування столу класифікують за такими видами: блюда, кружки, салатники, полумиски, тарілки, ємкості для заливного, вази для фруктів, кондитерських виробів. З нержавіючої сталі випуска­ють колби для термосів, які значно довговічніші за скляні.

Конструкція корпусу, ручок, кришок виробів багато в чому аналогі­чна однойменним сталевим емальованим виробам. Дно посуду (сково­роди, каструлі, сотейники) для раціонального використання теплової енергії має з зовнішньої сторони напилювання товщиною 1-2 мм із високотеплопровідних металів (мідь, бронза, латунь, алюміній) чи спеці­ально потовщене теплорозподілювальне дно. Процес готування їжі в посуді з таким теплорозподілювальним дном значно прискорюється.

Також із нержавіючої сталі випускають комплектний посуд: набір каструль різної місткості (1, 2, 3 л), набір із двох каструль, що вставляються одна в другу (надставкові) тощо. Сполученням різно­манітних предметів одержують кастрюлю-кашеварку, пароварку.

Внутрішня поверхня сковорід і каструль зі сталі може мати антипригарне, антиадгезійне покриття, яке одержують при високотем­пературному напилюванні політетрафторетилену (тефлону).

Сталевий оцинкований посуд використовується для зберігання і перенесенню холодної води (відра, баки), для санітарно-гігієнічних цілей (тази, ванни, баки), для паливно-мастильних матеріалів (бідони, лійки, відра тощо). Такий посуд виготовляють зшивним або цільно-штампованим з оцинкованої листової сталі чи зі сталевого листа з на­ступним цинкуванням. Оцинкований посуд характеризується високою механічною міцністю і корозійною стійкістю. Плівка оксиду цинку роз­чиняється в слабких розчинах кислот, лугів і в гарячій воді з утворен­ням токсичних з'єднань. Унаслідок цього сталевий оцинкований по­суд не може використовуватися для кип'ятіння питної води і теплової обробки харчових продуктів. На маркіруванні відер, баків для води обов'язковий попереджувальний напис "Для нехарчових продуктів"

Вироби дляводи мають місткість (у л): баки - 25,32,36; відра - 5, 7, 9, 10-13, 15. Асортимент сталевої оцинкованого посуду останнім часом значно звузився, адже вироби санітарно-гігієнічного призна­чення виготовляють здебільшого з пластичних мас.

Сталевий луджений посуд випускають з білої жесті товщиною 0,36-0,45 мм чи листової вуглецевої сталі товщиною 0,4-5 мм із наступним покриттям зовні й усередині прошарком олова.

Алюмінієвий посуд. За способом виготовлення алюмінієвий посуд буває штампований і литий, за призначенням - кухонний, столовий, для зберігання і перенесення їжі.

Посуд з листового алюмінію виготовляють глибокою витяж­кою та на давильних станках. Зовні корпус обробляють травлен­ням, шліфуванням, поліруванням, вібронакатуванням. Використо­вується також крацовка, анодирування, ематалірування, хромування, нікелювання, фарбування емалями, силікатними ема­лями, плакування нержавіючою сталлю.

Листовий алюмінієвий посуд легко деформується, його повер­хня згодом тьмяніє, покривається механічними дефектами. При чищенні такого посуду не слід користуватися засобами з абразива­ми, тому що на м'якій алюмінієвій поверхні лишаються подряпини, крім цього, знімається захисний прошарок оксиду алюмінію. Недо­статня корозійна стійкість алюмінієвого листового посуду не доз­воляє довго зберігати в ньому солоні, мариновані, кислі продукти.

Кухонний посуд з листового алюмінію призначений для готу­вання, випічки, тушкування, смаження, кип'ятіння. Його асортимент охоплює такі види виробів: каструлі різноманітної форми, каструлі-скороварки, молоковарки, пароварки тощо.

Каструлі загального призначення різноманітні за конфігурацією корпусу і розмірними ознаками (каструлі одного діаметра можуть бути різної висоти). Каструлі, висота яких становить 1/2 діаметра чи менше нього, називаються сотейники.

Молоковарки бувають двох конструкцій: із подвійними стінка­ми (між ними наливається вода) і зі свистком; із потовщеними або одинарними стінками і дном та кришкою з отворами.

У каструлях-скороварках зберігаються усі вітаміни, економить­ся теплова енергія, а процес готування їжі прискорюється (у 2-10 разів залежно від виду продукту) за рахунок підвищення тиску, утво­рюваного герметичною кришкою спеціальної конструкції.

Подвійні і потрійні каструлі (судки), сполучені знімною ручкою з гачком, призначені для готування і перенесення їжі.

Столовий посуд з листового алюмінію представлений тарілка­ми, полумисками, сухарницями, підносами, молочниками, цукор­ницями, проте нині випуск його обмежений.

Асортимент алюмінієвого штампованого посуду для перенесен­ня і зберігання харчових продуктів обмежений: відра, банки і бідо­ни. Відра мають конусну форму, рухливу ручку, бувають із криш­кою і без неї. Місткість - 10, 11, 12, 13 л. Бідони виготовляють із бортовою кришкою, що щільно закривається; їх місткість - 0,5; 1; 2-5; 6,5; 8 л. Банки - циліндричні і квадратні, призначені для зберігання круп та інших сипучих продуктів.

Литий алюмінієвий посуд виготовляють зі сплавів, зовнішню поверхню корпусу доопрацьовують галтуванням, крацуванням, шліфуванням, поліруванням, емалюють силікатними емалями, із силі коновим покриттям (крім дна), із тефлоновим покриттям для внутрішньої частини корпусу. Потовщені стінки і дно надають алюмінієвому литому посуду стійкості до механічних ушкоджень, мен­шу теплопровідність, внаслідок чого їжа в ньому рівномірно прогрівається, не пригорає.

Асортимент литого алюмінієвого посуду включає каструлі місткістю 0,5; 1-4л; качатниці місткістю 1; 1,5-3 л; гусятниці місткістю З,5; 4 - 6 л; сковороди без кришок (діаметром 160,180-340 мм, висо­тою 25 - 40 мм) і сковороди-сотейники з опуклою кришкою (діамет­ром 220-300 мм, висотою 55-75 мм).

Посуд із мідно-нікелевих сплавів. Асортимент посуду з мідно-нікелевих сплавів представлений виробами з латуні, мельхіору, нейзильберга.

Латунь є токсичним сплавом, отже, внутрішня поверхня цього посуду покривається оловом, нікелем або двома прошарками ніке­лін й олова, зовнішня поверхня - хромом чи нікелем або одночасно нікелем і хромом. З латуні роблять вироби чайно-кавового призна­чений, для сервірування столу, самовари, тази для готування варен­ня. Внутрішню і зовнішню поверхню тазів не покривають, тому що цукор при готуванні варення перешкоджає розчиненню міді і цинку.

Посуд із мельхіору і нейзильберу характеризується високими декоративними і функціональними властивостями. Такий посуд можна віднести до ювелірних і художніх виробів, адже при його виробництві застосовують цінні сплави, складні методи оздоблен­ня: штампування, різьблення, карбування, філігрань, гравірування, чернь, емаль і т.д.

Для внутрішнього покриття використовують ті самі матеріали, і для посуду з латуні, а зовні вироби,крім того, можуть бути покриті сріблом, золотом чи сплавами на їх основі. Асортимент посуду з мельхіору і нейзильбера представлений кавниками, чай­никами, цукорницями, сухарницями, вазами для фруктів, підстав­ками для тортів, блюдами круглими, овальними, креманками (для морозива) тощо.

 
Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 290 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | <== 2 ==> | 3 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.017 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав