Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Ножові вироби: класифікація, асортимент, показники якості

Читайте также:
  1. Абсолютні та відносні показники грошових потоків СТОВ «НІКА» за 2011-2013 рр.
  2. Аналіз якості продукції
  3. Асортимент і показники якості металевого посуду
  4. б) показники, які характеризують результати праці економіста по фінансовій роботі
  5. В поняття норми і «якості виробів» входять і модна новизна їх, і сучасність матеріалів, і рівень промислового виготовлення.
  6. Вимоги до якості керамічного посуду
  7. Вимоги до якості скляних виробів
  8. Відтворення населення, показники його природного і механічного руху
  9. До проблеми безпеки і якості
  10. Доведення до відома керівника про психологічні якості особового складу органу чи підрозділу.

 

До ножових ви­робів відносять ножі і ножиці різноманітного призначення. Ніж має дві частини: клинок із ріжучою крайкою (лезом) і ручку. Обушком називається протилежна лезу крайка клинка. За конструкцією ножі бувають суцільнометалевими і комбінованими.

Суцільнометалеві ножі виготовляють методом гарячого або холод­ного штампування з нержавіючої й вуглецевої сталі різних марок.

Ручки комбінованих ножів кріпляться до клинків на спеціально­му стержні-хвостовику й, залежно від засобу кріплення, бувають на­кладними чи насадними. Для ручок комбінованих ножів використо­вують такі матеріали: деревину твердих листяних порід, тепло- і вологостійкі пластмаси - амінопласт, поліпропілен, полістирол, сталь, мельхіор, нейзильбер, алюмінієві сплави.

Клинок ножа в поперечному перетині може бути клиноподібним або прямокутним, з одно- або двостороннім заточенням під кутом 20-50° залежно від призначення ножа. На лезі можуть бути зубчики (пилка) по всій довжині або частково. Клинки повинні бути пружни­ми, прямолінійними, мати твердість по Роквеллу - НКС 44-56.

За призначенням ножі поділяють на столові, буфетні, кабінетні, господарські, ремісничо-промислові, складані (рис.1).

Столові ножі призначаються для сервірування столу. їх клин­ки виготовляють нині здебільшого з нержавіючої сталі, для ручок застосовують нержавіючу сталь, мельхіор, нейзильбер, пластмасу, деревину, порцеляну. Ручки столових ножів бувають гладкими, з окантовкою із простим малюнком, з рельєфним малюнком, з деко­ративними покриттями. Клинки ножів за конструкцією можуть бути широкими, вузькими, із прямим обушком чи з виїмкою на ньому, лопатоподібними, заточені під кутом 30-50°.

Передбачені такі розміри клинків столових ножів із нержавію­чої сталі: довгі (довжина клинка більше 50 % від загальної довжини ножа) - 220-260 мм; середні десертні - 200-215 мм; короткі (дов­жина клинка менше 50 % від загальної довжини ножа) - 200-210 мм; малі дитячі - 165-180 мм. Товщина клинка ножів усіх типів повин­на бути не менше 2 мм.

Столові ножі з вуглецевої сталі й алюмінієвих сплавів роблять двох типів: столові (довжиною 215-235 мм) і десертні (190-210 мм). Товщи­на клинка цих ножів 0,7-2 мм. Ручки столових ножів з вуглецевої сталі покривають нікелем (товщина не менше 9 мкм) або хромом (не менше З мкм), з алюмінієвих сплавів - анодірують, шліфують, полірують.

Ножі буфетні за матеріалом виготовлення та оздоблення ана­логічні столовим ножам, але мають клинок специфічної форми відповідно до функціонального призначення. Асортимент буфет­них ножів представлений такими видами: ніж-пилка для хліба, ніж для сиру, ніж для фруктів тощо.

Ніж-пилка для хліба (довжина 280 мм) має гострий клинок та тонкий обушок, хвилеподібну ріжучу крайку.

Ніж для масла має серповидний широкий клинок, зручний для намазування масла.

Ніж-виделка для сиру має серповидний клинок, із гострими зуб­цями на кінці, що зручно для нарізування і наколювання сиру

Ніж для лимона (довжина 170-195 мм) має зубцювате, дрібне, гостре лезо, яким зручно розрізати без видавлювання соку і зми­нання м'якоті лимона й інших цитрусових.

Ніж для фруктів (довжина 175 мм) із вузьким, гостроносим клинком, пристосованим для видалення серцевини плоду.

Ножі кабінетні призначені для різання паперу, газет, кореспон­денції. Виготовляють їх з металевих і неметалевих матеріалів. Кли­нок має різноманітні форми з високохудожньою обробкою.

 

 

 

Рис. 1. Ножі: а) столові: 1 - клинок із насічкою; 2 - клинок без насічки; 3 - десертний, клинок з насічкою; б) буфетні: 1 - ніж-пила для хліба; 2 - ніж для лимона; 3 - ніж-виделка для сиру; 4 - ніж для масла; в) господарські: 1 - хлібонарізний; 2 - малий кухонний; 3 - середній кухонний; 4 – великий кухонний; 5 - ніж для чищення риби

Ножі господарські застосовують для нарізування хліба, м'яса, риби, овочів, фруктів. Оскільки ці ножі не використовують для серві­рування столу, то клинок виготовляють з вуглецевої чи нержавію­чої сталі, ручки - дерев'яні або пластмасові, без художнього оформ­лення. Залежно від призначення загальна довжина цих ножів -165-360 мм, довжина клинка - відповідно 60-245, ширина клинка -11-62, товщина - 0,7-4,5 мм.

Господарські ножі для обробки овочів і фруктів мають неве­ликі розміри. Ножі для фігурної нарізки овочів і фруктів виготов­ляють із гофрованим клинком; для нарізки інших продуктів мають клинок прямокутного перетину, із широкою (більше 5 мм) виїмкою на лезі, що зручно для заточення ножа і нарізування продукту.

До ремісничо-промислових ножів відносять кушнірські, шевські, шорні, рибні і т. д. їх виготовляють з інструментальної вуглецевої сталі, без покриття, шліфованими або полірованими. Ручки - накладні або всадні.

Складані ножі використовують у побуті, в дорозі, на рибній лові, полюванні. Залежно від призначення їх класифікують на ножі загаль­ного призначення, спеціальні (монтерські, шоферські, туристські та ін.) і подарункові. За кількістю предметів складані ножі бувають одно-і багатопредметні. Вони мають шарнірні (рухливі) або окремі кріплен­ня клинків й інших предметів. Ножі подарункові відрізняються полі­пшеною художньо-декоративною оздобою ручок і клинків: карбуван­ня, філігрань, емаль, інкрустація, гладкий або рельєфний малюнок, характерний для ювелірних виробів.

  1. Столові прибори

Столові прибори і приладдя, призначені для сервірування сто­лу, охоплюють:

- ложки (столові, чайні, десертні, малі дитячі, кавові, для уз­вару, варення, морозива, гарніру, салату, соусу);

- виделки (столові, десертні, дитячі, для риби, раків, устриць);

- лопатки;

- щипці (для колки цукру, для захоплення цукру, для захоп­лення льоду, для колки горіхів);

- штопори;

 




Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 320 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | 2 | <== 3 ==> |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав