Читайте также:
|
|
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 368 "Про затвердження Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями" встановлено чотири рівні надзвичайних ситуацій: державний, регіональний, місцевий та об'єктовий (далі - Порядок класифікації).
Критеріями визначення рівня надзвичайної ситуації є територіальне поширення, обсяги технічних і матеріальних ресурсів, які необхідні для ліквідації її наслідків, кількість постраждалих людей, порушення їх умов життєдіяльності та розмір заподіяних або очікуваних збитків. Надзвичайна ситуація зараховується до певного рівня за умови відповідності її хоча б одному із значень наведених критеріїв.
Слід враховувати: якщо внаслідок надзвичайної ситуації для відповідних порогових значень рівнів людських втрат або кількості осіб, які постраждали чи зазнали порушення нормальних умов життєдіяльності, обсяг збитків не досягає встановлених значень, рівень надзвичайної ситуації приймається на ступінь менше, а для дорожньо-транспортних пригод - на два ступеня менше.
Якщо надзвичайна ситуація виникла на території кількох адміністративно-територіальних одиниць і віднесена до державного або регіонального рівня за територіальним поширенням чи сумарними показниками її наслідків, то вона не може автоматично класифікуватися, як державного чи регіонального рівня окремо для кожної з них. У такому випадку класифікація здійснюється окремо для кожної адміністративно-територіальної одиниці за критеріями та правилами, визначеними у пунктах 4-9 Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями, затвердженого постановою КМ України від 24 березня 2004 р. № 368.
Розглянемо 3-й етап класифікації надзвичайної ситуації, що сталась внаслідок аварії на залізничному переїзді станції Персинківка.
Внаслідок надзвичайної ситуації загинуло 15 і травмовано 29 осіб, знищено приватний пасажирський автобус "ЛАЗ-695", пошкоджено локомотив вантажного потяга, пасажири втратили багаж. На час отримання інформації про надзвичайну ситуацію збитки не підраховано.
На підставі пункту 3 Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями, затвердженого постановою КМ України від 24 березня 2004 р. № 368 для визначення рівня надзвичайної ситуації аналізуємо критерії:
- кількість людей, які постраждали або умови життєдіяльності яких було порушено внаслідок надзвичайної ситуації;
- розмір заподіяних (очікуваних) збитків.
Враховуючи, що надзвичайну подію на 1-му етапі класифікації віднесено до надзвичайної ситуації за ознакою "Загинуло від 5 осіб, госпіталізовано від 15 осіб", вважаємо її пріоритетною і послідовно порівнюємо фактичні наслідки (загинуло 11 і травмовано 20 осіб) з пороговими значеннями показників ознак надзвичайних ситуацій від місцевого до державного рівнів, указаних у пунктах 4 - 7 Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями, затвердженого постановою КМ України від 24 березня 2004 р. № 368 (додаток 3).
Визначаємо, що кількість загиблих (11 осіб) перевищує показник критерію “надзвичайна ситуація, яка призвела до загибелі понад 10 осіб”, вказаний у пункті 4.3 Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями, затвердженого постановою КМ України від 24 березня 2004 р. № 368. Це достатня підстава для віднесення її до державного рівня.
Висновок: надзвичайна ситуація, що виникла 3 березня 2011 року внаслідок зіткнення пасажирського автобуса з вантажним потягом на залізничному переїзді станції Грузевиця, в результаті якої загинуло 11 і травмовано 20 осіб, класифікується, як надзвичайна ситуація техногенного характеру державного рівня.
На завершення слід зазначити, що остаточне рішення щодо рівня надзвичайної ситуації приймає спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій. Це рішення у разі потреби може погоджуватись із центральними органами виконавчої влади та враховувати експертний висновок регіональної комісії з питань ТЕБ та НС.
Після завершення класифікації надзвичайної ситуації за видом і рівнем керівник аварійно - рятувальних робіт і гасіння пожеж повинен передати інформацію до оперативно координаційного центру, а наступний в свою чергу оперативному черговому МНС України відповідної форми згідно „Регламенту інформаційної взаємодії при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, їх ліквідації та мінімізації наслідків„ на виконання Директиви начальника цивільної оборони України – Прем’єр міністра України від 20.10.99р. №22-ДСК „ Про регламент взаємодії центральних та місцевих органів виконавчої влади в межах Урядової інформаційно - аналітичної системи з питань надзвичайних ситуацій”.
Лекцію укладено
Викладачем кафедри ЦЗ та КМЕП
майором сл.цз. Я.І. Федюк
Обговорено на засіданні кафедри цивільного захисту та комп’ютерного моделювання екогеофізичних процесів
Протокол №1 від 30 серпня 2012 року
Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 43 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |