Читайте также: |
|
Причина виникнення інституціоналізму полягає, насамперед, у переході капіталізму в монополістичну стадію, який супроводжувався значною централізацією виробництва і капіталу, що й породило соціальні суперечності в суспільстві.
Інституціоналізм — напрям економічної думки, який сформувався у 20–30-ті роки XX ст. для дослідження сукупності соціально-економічних чинників (інститутів) у часі, а також для запровадження соціального контролю суспільства над економікою.
Інститути — це первинні елементи рушійної сили суспільства, що розглядаються в історичному розвитку. Серед інститутів виділяють:
• суспільні інститути — сім’я, держава, правові норми, монополія, конкуренція;
• поняття суспільної психології — власність, кредит, прибуток, податок, звичаї, традиції.
Інституціоналізм характеризується такими основними рисами:
• основа аналізу — метод опису економічних явищ;
• об’єкт аналізу — еволюція соціальної психології;
• рушійна сила економіки поряд із матеріальними чинниками — моральні, етичні
та правові елементи в історичному розвитку;
• трактування соціально-економічних явищ з позицій суспільної психології;
• обмежене застосування абстракцій, властивих неокласицизму;
• прагнення до інтеграції економічної науки із суспільними науками;
• необхідність детального кількісного дослідження явищ;
• захист ідеї підтримки антимонопольної політики держави.
Після Другої світової війни вплив чистого інституціоналізму пішов на спад, Але цей напрям у дещо іншій формі відродився у творах Джона Кеннета Гелбрейта (нар. У 1909 р.). Його основна праця «Нове індустріальне суспільство» (1961 р.) присвячена аналізу й ролі в економіці «техноструктури» — суспільного прошарку, що включає
вчених, конструкторів, фахівців з технологій, управління, фінансів і взагалі всього, що потрібно для забезпечення нормальної діяльності великих корпорацій.
На думку Гелбрейта, поведінка сучасної ринкової економіки все більше визначається великими корпораціями (олігополіями), що виробляють складну техніку: автомобілі, літаки, системи зв’язку, комп’ютери і програмне забезпечення. Вони мають частковий контроль над ринковою ціною.
Формування нової моделі надто складних виробів вимагає наукових пошуків
і конструкторських розробок, створення нових технологій і нових матеріалів, а це потребує значного часу. Тому необхідно не тільки ретельно вивчати ринок, а й прогнозувати попит, ціни на сировину тощо. «Не тільки ціни і витрати виробництва, а й споживчий попит стає об’єктом управління».
Необхідна для цього інформація може бути тільки результатом колективної діяльності кваліфікованих фахівців, які здатні достовірно визначити що, як і в яких обсягах виробляти.
Саме управління капіталом стає одним із різновидів складної професійної діяльності.
Роздумуючи над цими особливостями сучасної економічної поведінки, Гелбрейт дійшов таких висновків:
1. У корпораціях реальною владою володіють не власники, а інфраструктура. На думку Гелбрейта, влада завжди «переходить до того фактора виробництва, який найважче замінити». Спочатку це була земля, потім капітал, а тепер — це «сукупність людей, що володіють різноманітними технічними знаннями, досвідом і здібностями, в яких мають потребу сучасна промислова технологія і планування».
2. Влада техноструктури безлика, оскільки всі рішення виробляються поступово і колективно, приймаються поетапно, шляхом складних узгоджень. Найвище керівництво лише координує цей процес. Техноструктура змушена планувати роботу корпорації на роки вперед. Тільки за цієї умови можна заздалегідь укладати контракти на наукові й конструкторські розробки, постачання сировини і комплектуючих.
3. Техноструктура зацікавлена не стільки в максимізації прибутку на капітал,
скільки у забезпеченні міцних позицій корпорації на ринку, в створенні умов для того, щоб власник потребував послуг інфраструктури. «Як тільки інфраструктурі вдається забезпечити себе за допомогою мінімального рівня прибутку, в неї з’являється певна
свобода у виборі цілей. У переважній більшості випадків мета полягає в тому, щоб досягти максимально можливого темпу зростання корпорації, а це вимірюється, головним чином, обсягом продажу. Таке зростання означає збільшення персоналу, підвищення відповідальності і, отже, забезпечує додаткові можливості для кар’єрного просування й отримання більш високої платні».
4. Планування вимагає стабільності, щоб можна було передбачати майбутній результат прийнятих рішень. Це не достатньо поєднується з вільною конкуренцією.
Тому в сучасній економіці формується безперервна і всеохопна мережа міжкорпораційних договорів, яка робить ринок керованим, стабільним і передбачуваним. Стихійний ринок і вільна конкуренція, на думку Гелбрейта, залишилися тільки в підручниках, а економіка сучасних розвинутих країн керується техноструктурою на основі довгострокового прогнозування.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 85 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |