|
Міфологічно-релігійні уявлення про політику VІІІ – VІ ст. до н.е.
Конфуцій, Мо-Цзи, Будда, Заратустра.
Ідея божественного походження держави, людини, відносин, нерівності, порядку.
Політична думка античності ІХ-ІІ ст. до н.е.
Ранній період – ІХ-VІ ст. до н.е. Гомер, Гесіод, “сім мудреців” і Соломон, Піфагор, Геракліт.
Період становлення старогрецької державності, раціоналізація політичних уявлень про політику, формування філософського підходу до держави.
Другий період – V – VІ ст. до н.е.
Демокріт, софісти, Сократ, Платон, Арістотель, Цицерон.
Розквіт старогрецької філософської та політичної думки. Уявлення про політику як про мистецтво керувати державою. Введення понять: юридична особа, політична справедливість, рівність. Створення теорії ідеальної держави, ідеального правителя та ідеального громадянина. Зародження елементів наукового дослідження політики.
Третій період – ІV-ІІ ст. до н.е.
Епікур, стоїки, Полібій.
Це період елінізму, початок занепаду старогрецької державності, та підкорення грецьких полісів спочатку Македонією, а потім Римом. Нове трактування поняття держави, справедливості. Трактування історії виникнення державності і наступної зміни державних форм. Розробка проблем моральності представників влади.
2. Друге питання семінарського заняття розпочніть із з’ясування причин бурхливого розвитку християнства. Розкажіть про основні ідеї цього вчення. Як відповідно до християнства трансформуються уявлення про державу? Розкажіть про погляди та політичне життя Аврелія Августина, Фоми Аквінського.
Детально проаналізуйте політичні ідеї епохи Відродження. Назвіть основні принципи ідеології гуманізму. Чим була зумовлена її поява? На прикладі політичних поглядів Н.Макіавеллі покажіть, як принципи раціональності, законності, рівності природних прав людини пов'язу-ються з розглядом питань про державу і владу. Зауважте, що гуманіс-тичні підходи в теорії держави і влади заклали основи ліберальних та ліберально-демократичних уявлень про державний устрій.
Проаналізуйте політико-філософські концепції природних прав людини (Дж.Локк), суспільного договору (Ж.-Ж.Руссо, Т.Гоббс), народного суве-ренітету (Ж.-Ж.Руссо), розподілу влад (Дж.Локк, Ш.Монтеск'є), правової держави (І.Кант, Г-Ф.Гегель, А.Токвіль). Поясніть, яке значення для роз-витку ліберальної демократії мало прийняття Декларації незалежності та Конституції США. Підсумовуючи, вкажіть, які основні політичні ідеї Нового часу зберігають значення у сучасному політичному житті.
Розкрийте суть такого напряму як "позитивізм". Які його основні постулати? Зауважте, що під впливом позитивізму формується цілий ряд політологічних концепцій. Проаналізуйте концепцію М.Вебера про природу політичної влади, назвіть її основні ідеї. Особливу увагу зосе-редьте на теорії еліт (Г.Моска) та концепції плюралістично-групового підходу до політики (А.Бентлі).
Поясніть, як змінилася протягом XIX ст. – на початку ХХ ст. методологія політичного дослідження? Проаналізуйте біхевіористський метод. Що Ви можете розповісти про порівняльну політологію?
Зупиніться на теоретичних узагальненнях сучасної західної політо-логії: концепції політичного плюралізму (Ч.Ліндблом, Р.Даль, М.Кларк, Р.Нісбет та ін.), концепції тоталітаризму (Г.Арендт, З.Бжезінський, К.Фрідріх). Підсумовуючи, коротко окресліть трансформацію політології як науки. Назвіть основні ознаки сучасної політології.
3. Розгляд третього питання розпочніть із з'ясування ідей та теорій, в результаті яких політологія окреслилася у відносно самостійну галузь суспільствознавства. Покажіть внесок італійських вчених В.Паретто, Р.Міхельса, Г.Моски, німецького соціолога та історика М. Вебера у становлення політології. Охарактеризуйте науковий доробок американсь-ких політологів Ч.Мерріама, Г. Ласуелла, Г.Моргентау. У чому проявився вплив позитивізму на розвиток політичної думки? З'ясуйте значення біхевіористської течії у політології на прикладі праць Д.Істона, Є.Росса, А.Бентлі, К.Дейча, Г.Алмонда.
Завершіть розкриття питання аргументацією висновку про те, що, пройшовши складний шлях становлення та розвитку, політологія стала сферою наукового соціально-гуманітарного знання, атрибутом загальної культури сучасної людини.
Навчальні завдання для самостійної роботи:
1. Охарактеризуйте політичну думку Стародавньої Греції та Стародавнього Риму.
2. Доведіть, що епоха Відродження стала новим етапом у розвитку політичної думки.
3. Розкрийте особливості політичних ідей І.Канта, Г.-Ф.Гегеля та Є.Бентама.
4. Поясніть "біхевіоризм" як напрям політичної думки.
5. Коротко охарактеризуйте основні напрями сучасної зарубіжної політичної думки.
Питання для самоконтролю:
1. У чому полягає важливість вивчення історії політичної думки для сучасної людини?
2. Які ідеї Платона та Арістотеля є актуальними у сучасному політичному житті?
3. Які тенденції у розвитку державності показав Н.Макіавеллі?
4. У чому Ви вбачаєте вплив політичних концепцій Д.Локка і Т.Гоббса на становлення теорії лібералізму, вчення про державу?
5. Що вплинуло на становлення політології як науки і навчальної дисципліни?
Тема 3. Розвиток політичної думки в Україні
План семінару:
1. Політичні уявлення та доктрини періоду Київської Русі, Галицько-Волинського князівства та Литовсько-Польської держави.
2. Основні напрями української політичної думки середини XVI – поч. XXстст.
3. Формування і розвиток національної політології в Україні.
Реферати:
1. Політико-державна доктрина М.Грушевського.
2. Консерватизм, монархізм В.Липинського.
3. Націонал-комунізм та соціалізм В.Винниченка.
Доповідь і дискусія:
Україна майбутнього: погляди на розвиток держави І.Франка, М.Драгоманова, М.Міхновського
Основні поняття: демократизм, соціальний лібералізм, соціальний демократизм та демократичний соціалізм, націонал-комунізм, плюралізм, консерватизм.
Література: [7, с.44-56]; [11,с,63-79]; [24, с. 45-81, 103-107, 131-139]; [35, с. 186-274]; [52, с.72-81]; [59, с.61-98, 107-143]; [60, с.26-34]; [61, с.91-125]; [62, с.70-89, 103-123]; [67, 381-434]; [69, с.36-51]; [71, с.72-95]; [82, с.63-79]; [88, с.51-57,182-233].
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 115 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |