Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

МОЛОДШИЙ ШКІЛЬНИЙ ВІК

Читайте также:
  1. Старший дошкільний вік

Урахування вікових особливостей молодших школярів під час виховної роботи з ними, а також умов ЛОТ дозволяє вирішувати весь комплекс виховних завдань:

1. Створити колектив загону, приділяючи особливу увагу розвитку дитячого самоврядування та формуванню у молодших школярів організаторських вмінь (виконання трудових, творчих завдань, доручень, уміння звітувати про них перед групою, уміння бути керівником нескладних загальних справ тощо).

2. 3алучити кожного вихованця до діяльності через систему доручень, зміст яких суттєво змінюється порівняно зі школою.

3. Навчитися працювати разом усім загоном, доводити розпочату справу до кінця, набути навичок самообслуговування.

4. Прищепити дітям санітарно-гігієнічні навички.

5. Розвивати волю, виховувати дисциплінованість при виконанні режимних моментів.

6. Виховувати у дітей доброзичливість, повагу, товариськість у ставленні до людей, заохочувати їх допитливість, розвивати естетичні почуття і творчі здібності, плекати любов до свого народу, Батьківщини, природи.

Вирішити ці завдання допоможуть різноманітні форми виховної роботи, серед яких чільне місце займають ігри, конкурси, подорожі, свята. Зокрема, конкурс "Якби я був чарівником", конкурс мальованих загадок, "Подорож 15 кроків", тощо.

Конкурс "Якби я був чарівником". Відповіді відразу допомагають краще пізнати вихованців. Усі разом заздалегідь створюють Чарівне Дерево Бажань. Потім потайки один від одного пишуть на аркушах паперу свої бажання і розвішують на гілках дерева. Читати їх вголос чи залишити таємницею — кожен вирішує самостійно.

Конкурс мальованих загадок можна проводити у приміщенні, на природі (у лісі, біля річки тощо). Загадки різні, але такі, щоб від­повіді було легко малювати (олівцем, фломастерами, крейдою на асфальті). Наприклад:

- Ось така у нас загадка: у кого за носом п'ятка?

- В одну трубу влізаю, а в три вилізаю. Ніби вилізаю, а насправді влізаю.

(Відповіді: черевик, светр).

А тепер нехай діти покладуть ліву долоню на аркуш паперу, обведуть контури, а потім в середині напишуть мамі найгарніші слова. Долоньку-аркуш потім вирізують і відправляють у конверті додому. Існує нескінченна кількість спортивних конкурсів і таких, що особливо легко народжуються в умовах табору: конкурс "Брехунів" (небилиць)", "Смішинки", "Придумщиків нових слів", "Фантазерів" і "Мандрівників", "Знавців всіляких цікавинок", "Грибний козубок", "Лісова анкета" і, звичайно, конкурси художни­ків, скульпторів, шишкарів і жолудистів, конкурси оповідачів, каз­карів, поетів, читачів, карикатуристів, співаків, танцюристів, знав­ців прислів'їв, приказок, легенд та ін.

Подорожі бувають очні і заочні, у часі і просторі, довготривалі і п'ятихвилинні. Але завжди треба визначити, куди подорожувати (тема подорожі), скільки на це необхідно часу, на чому будете по­дорожувати (транспорт, наприклад — машина часу, НЛО, пішки тощо), а також розробити маршрут подорожі (станції) та розподілити ігрові ролі.

"Подорож на 15 кроків". Діти стають колом і за командою про­менями розходяться на 15—20 кроків у різні боки. За командою зу­пиняються й уважно вивчають місце "приземлення". Необхідно не просто підмітити щось незвичайне, а так зуміти розповісти, щоб знахідку всі визнали найцікавішою. Така форма роботи допомагає навчишся не лише дивитись, а й бачити, не просто слухати, а й чути.

В організації виховної роботи з молодшими школярами можна використовувати різноманітні види ігор (рухливі, пізнавальні, музичні, творчі, ігри-забави, рольові ігри, ігри на місцевості.

Останнім часом досить часто в ЛОТ для молодших школярів проводяться комплексні форми ігрової діяльності. Серед них свято гри та іграшки, свято казки, свято Нептуна, мандрівка по веселих атракціонах, свято Мийдодіра, свято від­криття і закриття табірної зміни. А ще можна відкрити дитячий цирк, бюро добрих послуг, в якому виготовляти сувеніри на па­м'ять про табір.

Урахування вікових особливостей дозволяє обґрунтовано сфор­мулювати виховні завдання роботи з молодшими підлітками в умо­вах ЛОТ: розвиток ініціативи і самостійності молодших підлітків; розвиток нових, більш високих пізнавальних інтересів і потреб; ви­ховання організаторських умінь, відповідальності за доручену спра­ву; формування морального ідеалу; навчання етики та етикету спілкування з ровесниками, дівчаток з хлопчиками, з дорослими.

Система виховної роботи з молодшими підлітками в таборі ускладнюється новими формами, що характеризуються різноманіт­ністю способів колективної діяльності, багатством ролей, можли­востями прояву своєї самостійності і творчості. Це усні журнали, туристичні походи, пошукова діяльність тощо. Природна потреба у здоровому суперництві підлітка має змогу реалізуватись у різно­манітних конкурсах і змаганнях, характерною особливістю яких є абсолютна добровільність і самостійність.

Найважливіше місце се­ред них займають різноманітні вікторини. Для їх проведення не­обхідно визначити тему і заздалегідь оголосити її вихованцям, ука­зати літературу (щоб встигли підготуватись). У вікторині, крім ус­них запитань, можна використовувати фрагменти художніх, доку­ментальних фільмів і діафільмів, фотографій, платівки, сторінки журналів, книг, що відображають ті чи інші явища. Питання мо­жуть бути індивідуальними і колективними.

День етикету. У його програмі можуть бути: конкурс на крашу форму для вихованця табору, на кращу зачіску, на вміння запроси­ти партнера на танець і гарно танцювати, організувати гру, атрак­ціон, змагання на зустріч гостей, прийняття подарунків тощо.

Конкурс пісні (хорів, вокальних груп і солістів). Конкурс Може бу­ти на теми народних, естрадних, дитячих та інших пісень, пісень одного композитора, пісень, що об'єднані однією темою, пісень репертуару одного співака і т. ін.

Лицарський турнір. Звичайно Проводиться між хлопчиками і включає такі види змагань: знання правил етикету, вміння ввічливо запросити до танцю, гарно танцювати, знання сучасної поезії, а та­кож уміння виконувати різноманітні трудові завдання, пов'язані з побутом тощо.

Естафета сусідів. Беруть участь 2-3 загонових колективи. Ви­робляються конкурсні умови прийому гостей. Кожен колектив приймає у себе всіх, хто бере участь в естафеті, організовуючи для цього спеціальну програму (зустріч, екскурси, розваги, проводи).

Виставка саморобок. Підлітки виставляють на неї коробки з паперу, шишок, жолудів, соломки, глини, кори, пластиліну, кольо­рових ниток, дроту, лісового чи морського матеріалу, корків тощо.

Конкурс чарівників (юних різьбярів по дереву, майстрів випи­лювання, випалювання, юних техніків, ложкарів, гончарів тощо).

Аукціон. Пізнавальне змагання на кращі знання будь-якої сфе­ри праці, предмета, явища. Можна провести аукціон знавців рідної природи, народної мудрості, квітів, грибів, ягід, плодів, риб. За формою аукціон нагадує вікторину і вечір запитань і відповідей. Ведучі (це мають бути досить ерудовані люди) викладають суть явища, а потім задають запитання. Учасники аукціону підносять рухи і відповідають на запропоновані питання. Перемагає той, хто покаже найкращі знання та оригінальність суджень.

Бій ораторів. Для бою визначається тема. Наприклад, історія Олімпійських ігор. Ораторам дається певний час, за який необхід­но викласти максимум нової інформації.

Вечір фантастичних ідей. На вечорі викладаються і захищають­ся гіпотези, ідеї фантастичного, новаторського характеру в галузі науки й техніки, архітектури, музики тощо.

За умовами захисту учасники виготовляють макети, малюнки, виставки, креслення. У певний час захищають те, що винесено на захист, використовуючи конспекти, літературні документи. У кож­ного, хто захищається, мають бути опоненти (спеціалісти, педаго­ги). Вони відповідають на запитання аудиторії і прес-клубу. Перемагає той, чий проект буде найновішим, а докази переконливими. Приклади тем: табір майбутнього, школа майбутнього тощо.

Конкурс на кращу розповідь, усі слова якої розпочинаються з однієї літери.

"Прес-бій" (за континентами, країнами, містами). Учасники поділяються на команди. Кожна за домовленістю стає представни­ком континенту, країни або міста. Учасники змагання вивчають матеріали, що характеризують вибраний об'єкт, і готують по три-чотири суперники. Виграє та команда, яка найточніше відповість на всі запитання.

Розповідь-естафета. Підлітки сідають колом і розпочинають усну розповідь, по черзі додаючи По одному-два речення до того, що сказав попередній учасник. Команда, що придумала найкращу розповідь, вважається переможницею.

Турнір "всезнайок". Учасникам турніру пропонуються запитан­ня в усній чи письмовій формі. Перемагає той, хто покаже кращі знання, глибину, оригінальність відповідей. Турнір може проводи­тись з однієї теми ("Поети і поезія") або з кількох.

Авторський літературний вечір. У його програмі можуть бути використані виступи юних Поетів, прозаїків, пародистів, гумористів тощо.

Віночок пісень (про море і моряків, про дружбу, туристичних, про людей різних професій).

Кільцівка загадок, приказок, прислів'їв. Наприклад, конкурс на знання прислів'їв з числівником "сім". Перемагає той, хто знає найбільше прислів'їв, приказок, загадок на задану тему.

Конкурс гумору та сатири. Його учасники змагаються в гумо­ристичній і сатиричній творчості різного плану (вірші, епіграми, шаржі, пародії, карикатури, монологи, сценки, підписи до малюн­ків тощо).

Конкурс живих картин. Учасники витягують по жеребку назви популярних картин (найчастіше на казкові сюжети) і після невели­кої підготовки мімічно зображають ту чи іншу картину. Перемагає та група, яка проявить найбільшу творчість і досягне найбільшої схожості з оригіналом.

Конкурс моди. Звичайно його організовують на вечорах, святах. Учасники готують показ костюмів різного призначення. Рекомен­дується коментувати показані моделі, використовувати музичні ритми в процесі показу.

Конкурс-концерт "Загадка". На сцені виконуються номери ху­дожньої самодіяльності, а учасники конкурсу мають відгадати ав­торів, композиторів, назви творів.

Конкурс-концерт "Ромашка". На пелюстках декоративної ро­машки, зробленої з паперу, пишуть завдання творчого характеру: заспівати, затанцювати, розповісти вірш тощо. Учасники відривають пелюстки, не знаючи змісту завдання. Перемагає той, хто краще виконає завдання.

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 104 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав