|
4. Опціонні ризики.
Виділяються такі методи управління процентним ризиком:
- метод управління процентною маржею;
- метод управління розривом (або гепом);
- хеджування.
Для управління процентною маржею необхідний постійний аналіз динаміки процентних ставок, здійснення балансування активів і пасивів банку за строками, що дає змогу фіксувати процентний серед (різниця між відсотковими ставками) і відповідно нейтралізувати вплив процентного ризику. При цьому має враховуватися вплив ряду факторів: динаміка зміни процентних ставок, співвідношення активів з фіксованою і плаваючою ставкою, зміна структури активів іпасивів.
Управління розривом (гепом) передбачає управління активами і пасивами, чутливими до зміни процентних ставок. Під розривом розуміється незбалансованість активів і пасивів з плаваючою та фіксованою ставкою. Величина процентного ризику залежить від величини розриву, його спрямованості, а також від динаміки зміни процентних ставок.
Використати такого методу управління процентним ризиком, як хеджування дозволяєповністю або частково нейтралізувати ризик зміни вартості активів чи пасивів у майбутньому за допомогою договору з третьою стороною, згідно з яким операція з придбання активів або пасивів нейтралізується проведенням протилежної операції. При цьому досить широко використовуються інструменти грошового ринку: процентні ф’ючерсні контракти і процентні свопи.
Основними методами зменшення процентного ризику комерційного банку є управління гепом, імунізація портфеля (приведення у відповідність середньозваженої модифікованої дюрації активів та середньозваженої модифікованої дюрації пасивів банку), а також похідні інструменти. Кожен із похідних інструментів використовується, щоб знизити специфічним чином відсотковий ризик, зафіксувати відсоткову ставку за запозиченнями або вкладеннями, а також для регулювання співвідношення запозичень і вкладень за фіксованою та плаваючою відсотковими ставками у портфелі комерційного банку. Крім того, процентний ризик банку можна зменшувати за допомогою страхування, яке передбачає повну передачу відповідного ризику страховим компаніям.
ТЕМА 5
РИЗИК НЕЗБАЛАНСОВАНОЇ ЛІКВІДНОСТІ
Ліквідність банківської системи – це спроможність забезпечити своєчасне виконання всіх боргових зобов’язань перед вкладниками, кредиторами і засновниками банківських установ, можливість залучати в повному обсязі вільні кошти юридичних та фізичних осіб, надавати кредити й інвестувати розвиток економіки країни.
Ліквідність банку – це його здатність своєчасно погашати свої зобов’язання. Інакше кажучи, суми його грошових коштів, які можна швидко мобілізувати з інших джерел, дають змогу вчасно виконувати зобов’язання за пасивом.
Короткотермінова ліквідність визначається з врахуванням прогнозу стану банку на 1 – 3 місяці.
Довготермінова ліквідність визначається з врахуванням прогнозу стану банку на період більше одного року.
Статистична та динамічна ліквідність банку бувають різними за ступенем повноти: повна, задовільна та незадовільна ліквідність. Повна ліквідність банку дає змогу виконувати всі зобов’язання за всіма договорами без порушень термінів. Задовільна ліквідність банку – це стан ліквідності, за якої банк порушує зобов’язання тільки за платежами, які пов’язані з адміністративно-господарськими витратами. Всі інші види порушень зобов’язань банком свідчать про незадовільну ліквідність.
До числа внутрішніх факторів, які визначають ліквідність банківських установ, належать:
· співвідношення активних і пасивних операцій по термінам погашення;
· якість активів;
· достатність власних і стабільність залучених коштів;
· фінансові результати діяльності банку.
До зовнішніх факторів, які впливають на ліквідність банку, належать:
· розвиток фінансового та грошового ринку;
· виконання Національним банком України своїх функцій з управління ліквідністю банківської системи країни
· загальні кризові явища в економіці.
Управління ліквідністю банку передбачає створення моделей, за допомогою яких можна було б аналізувати окремі аспекти його діяльності. Завдання полягає в тому, щоб об’єднати ці моделі в єдину систему, яка поряд із дотриманням принципів ліквідності з високим ступенем адекватності давало б змогу відтворити й описати внутрішні процеси, властиві банку.
На даний час в банківській практиці є декілька методів управління ліквідністю, які базуються або на методах управління активами, або управління пасивними операціями.
Процес управління активами і пасивами спрямований на залучення максимально допустимого обсягу ресурсів (як власних, так і позичених) та їх розміщення в максимально дохідні активи, що мають потрібний рівень ліквідності й обмежений рівень ризику. При цьому керівництво банку має прагнути максимізувати поточну вартість активів та оптимізувати кінцеві фінансові результати.
Під процесом управління активами слід розуміти шляхи і порядок розміщення власних і залучених коштів.
Управління пасивами – це діяльність, пов’язана із залученням коштів вкладників та інших кредиторів і визначенням відповідної комбінації джерел коштів для даного банку.
Збалансоване управління ліквідністю (через активи і пасиви) – полягає у тому, що частина попиту на ліквідні кошти задовольняється за рахунок нагромадження високоліквідних активів, а решта – за допомогою проведення операцій запозичення коштів.
Як і будь-який управлінський процес, управління ліквідністю банку включає в себе дві складові: стратегічне та оперативне (поточне) управління.
Діяльність стосовно стратегічного управління спрямована на забезпечення стратегічної позиції, яка забезпечить майбутню життєздатність організації в умовах, які змінюються.
Оперативне управління займається виконанням існуючої стратегічної позиції банку з метою досягнення стратегічних цілей організації на малому плановому горизонті.
Основні теорії управління ліквідності:
· теорія комерційних позик;
· теорія переміщення активів;
· теорія очікуваного доходу;
· теорія управління пасивами.
Підвищення попиту на ліквідні засоби зумовлений:
Ø зняттям клієнтами коштів зі своїх рахунків;
Ø надходженням заявок на кредит, які банк вирішує задовольнити;
Ø настанням строків погашення заборгованості за позиками, одержаними банком;
Ø виплатою дивідендів акціонерам.
Джерелами пропозицій ліквідних коштів є:
Ø поступлення депозитів від клієнтів;
Ø погашення раніше виданих позик;
Ø продаж активів банку;
Ø залучення коштів на міжбанківському ринку.
Менеджери банку у практичній діяльності застосовують такі методи оцінювання потреб банку в ліквідних коштах:
Ø Метод загального фонду коштів (фондового пулу);
Ø Метод розподілу активів (структурування фондів);
Ø Коефіцієнтний метод;
Ø Метод наукового управління.
ТЕМА 6
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 99 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |