|
Тема 8. Прокатне виробництво
8.1. Суть процесу прокатування
Прокатування називають такий вид обробки металів тиском, коли заготовка 1 (рис. 8.1.) силами тертя втягується у проміжок між обертальними валками 2 і 3, які її пластично деформують, зменшуючи площу поперечного перерізу й збільшуючи довжину. Прокатування належить до найпродуктивніших видів обробки завдяки безперервному процесу й великій швидкості руху заготовки між валками. Цим способом обробляють близько 90 % виплавленої на металургійних заводах сталі та понад половину кольорових металів і їх сплавів.
Рис. 8.1. Схема прокатування металу:
1 — заготовка; 2, З — валок;
h0 — початкова і h1 — кінцева висота заготовки;
а — кут захоплювання
Поздовжнє прокатування є одним з найпоширеніших видів прокатування, під час якого заготовка деформується між двома валками, що обертаються в різних напрямках, й рухається перпендикулярно до осей валків (рис. 8.1). Метал деформується валками на невеликій ділянці — у зоні деформування, яка перебуває між площинами АА1 і ВВ1, валками та бічними гранями заготовки (штаби). Центральний кут а, що відповідає дузі контакту АВ валка зі заготовкою, називається кутом захоплювання. Фронт заштрихованої на рис.8.1 зони деформування поступово переміщається вздовж заготовки справа наліво, внаслідок чого зменшується її висота від h 0 до h1, збільшується довжина від l0 до l1 і дещо зростає ширина від b0 до b1.
Сортамент прокату
Сортамент прокату — це сукупність їх профілів і розмірів. Профілем називають форму поперечного перерізу прокату. Профіль може бути сталим по довжині прокату або періодично змінним. Прокат поділяють на чотири групи: сортовий, листовий, труби, спеціальні види.
Сортовий прокат (рис. 8.2., а-г, е-и) має профілі простої геометричної форми (квадрат, круг, шестикутник, овал, прямокутник, і профілі складної форми (швелер, двотавр, рейка, кутник та ін.).
Рис. 8.2. Основні типи профілів:
а – круг, б – квадрат, в – шестигранник, г — штаба; д — труба; е — двотавр; є — тавр;
ж — кутник, з – швелер, и – рейка.
Листовий прокат, наприклад зі сталі, розрізняють за призначенням (електротехнічні, суднобудівні, котельні, автомобільні, для харчової промисловості). За товщиною листову сталь поділяють на тонколистову (товщиною від 0,2 до 4 мм) і груболистову (товщиною понад 4 мм). Листи товщиною менше 0,2 мм є фольгою.
Труби (рис. 8.2.д) зі сталі бувають безшовні діаметром 10...425 мм і зварені діаметром 5...2500 мм, виготовлені з вуглецевих й низьколегованих сталей.
Спеціальний прокат — колеса, кільця, кулі, періодично змінні профілі.
8.3. Валки та прокатні стани
Валки є інструментом для прокатування. їх виготовляють з чавуну або сталі і поділяють на гладкі, калібровані та спеціальні.
Гладкі валки (рис. 8.3, а) призначені для прокатування листів, стрічок або широких штаб. Елементами валка є робоча частина — бочка 1, дві шийки 2 і два трефи 3. Шийки використовують як опори для підшипників ковзання або кочення. Трефи мають переважно хрестовинну форму і служать для з’єднання валка з муфтою або шпинделем.
Рис.8.3. Гладкий (а) і калібрований (б) валки:
1 — бочка; 2 — шийка; З — треф; 4 — рівчак
Рис. 8.3. Заготовка (а) і калібри (б-и) для двотаврової балки
Калібровані валки (рис. 8.3, б) використовують для прокатування сортового металу. На бочці валків виточені кільцеві заглибини спеціального профілю — рівчаки. Контур, утворений сукупністю двох рівчаків пари валків, називають калібром. Контур калібру геометрично подібний до поперечного перерізу вальцьованого металу, що виходить з калібра. Пара валків здебільш має декілька калібрів. Щоб перейти від форми заготовки до кінцевої форми вальцівки, необхідно послідовно пропустити заготовку через низку спеціально підібраних калібрів, які поступово змінюють форму її поперечного перерізу від квадрата або прямокутника до форми готової вальцівки.
На рис. 8.3. зображено заготовку (а) прямокутного перерізу, яка внаслідок прокатування між каліброваними валками поступово перетворюється (6-й) у двотаврову балку (и).
Спеціальні валки застосовують, наприклад, для прокатування труб. Виготовлення труб ми не розглядаємо.
Прокатний стан, на якому деформують метал, складається з однієї або кількох робочих клітей А (рис. 8.4.), шестеренної кліті Б, редуктора В і електродвигуна Д.
Робоча кліть має станину 3, валки 1,2 з підшипниками та механізм для зміни відстані між валками. Її можна регулювати, переміщаючи у вертикальному напрямку верхній валок, а іноді — обидва валки.
Шестеренна кліть має один вхідний вал і стільки вихідних валів, скільки валків у робочій кліті.
Оскільки частота обертання вала електродвигуна звичайно більша за потрібну частоту обертання валків, то між електродвигуном і шестеренною кліттю ставлять редуктор, вихідний вал якого має меншу частоту обертання, ніж вхідний. У вальцювальних станах застосовують електродвигуни змінного, а також постійного струму. Останні використовують, коли необхідно регулювати частоту обертання валків.
![]() |
Обертальний рух передається до валків від електродвигуна через редуктор, шестеренну кліть, трефові шпинделі 5 і трефові муфти 4. Трефові шпинделі та трефові муфти застосовують тоді, коли осі робочих валків і відповідних валів шестеренної кліті не співпадають. Шпинделі з’єднують вали шестеренної кліті з робочими валками.
У деяких станах відсутні редуктор і шестеренна кліть, а кожен валок приводиться в рух від окремого електродвигуна постійного струму.
8.4. Класифікація прокатних станів
Прокатні стани класифікують за такими основними ознаками: за кількістю і розташуванням валків у робочій кліті, за призначенням.
За кількістю і розташуванням валків у робочій кліті прокатні стани поділяють на двовалкові (рис. 8.5., а), тривалкові (рис. 8.5, б), багатовалкові (рис. 8.5, в) і універсальні (рис. 8.5, г).
Двовалкові стани (дуостани) є нереверсивні (мають сталий напрямок обертання валків) і реверсивні (можуть змінювати напрямок обертання). У кожній кліті нереверсивних станів заготовку для сортових профілів, штаби або дроту пропускають між валками лише в одному напрямку. В реверсивних станах на прямок обертання валків після кожного пропускання заготовки (блюма, сляба, грубого листа) і подальшого зменшення відстані між валками змінюється на протилежний, внаслідок чого заготовка також змінює свій напрямок руху.
Рис. 8.5. Прокатні стани:
а — двовалкові; б — тривалкові; в — багатовалкові; г — універсальні;
1 — робочий валок; 2 — опорний валок; 3 — тяговий валок
На тривалкових станах (тріостанах) заготовка рухається в одному напрямку між нижнім і середнім валками, а в протилежному напрямку — між середнім і верхнім валками. Так вальцюють сортовий метал і листи. Тріостани сьогодні не перспективні з огляду на низьку продуктивність і недостатню жорсткість.
Багатовалкові стани (шести-, дванадцяти- і двадцятивалкові) мають два робочі валки 1 (рис. 8.5., в) малого діаметра (10...50 мм), які опираються на тягові валки З, а останні — на опорні валки 2. Така конструктивна схема забезпечує дуже високу жорсткість системи й точність виробів. Обертальний рух на робочі валки передається від тягових валків завдяки силам тертя. Застосування робочих валків малого діаметра дає змогу істотно зменшити зусилля деформування. Багатовалкові стани використовують для прокатування тонких листів і фольги в холодному стані.
Універсальні стани обтискають заготовку горизонтальними та вертикальними валками з чотирьох боків. Завдяки вертикальним валкам заготовка отримує гладкі бічні грані. Універсальні стани використовують для прокатування слябів, грубих листів, а також двотаврових балок великої висоти.
За призначенням прокатні стани поділяють на обтискні, заготівельні, сортові, листові, трубопрокатні та спеціальні.
До обтискних станів належать блюмінги та слябінги. Блюмінг — великий обтискний реверсивний дуостан, на якому в гарячому стані зі зливків отримують напівфабрикати, найчастіше квадратного перерізу розміром від 150x150 мм до 450x450 мм, які називають блюмами.
Слябінг — великий обтискний універсальний стан, призначений для прокатування зі зливків у гарячому стані напівфабриката — сляба, який має прямокутний переріз шириною до 2300 мм і висотою в межах 75...300 мм. Зі слябів у подальшому виготовляють листові вальцівки. На відміну від блюмінга слябінг, крім двох горизонтальних валків, має ще два вертикальні валки, що ними обтикаються бічні поверхні зливка.
На заготівельних станах із блюмів вальцюють заготовки квадратного перерізу розміром від 60x60 мм до 150x150 мм, з яких згодом отримують сортові вироби та дріт.
На сортових станах заготовки почергово проходять крізь низку калібрів, що поступово формують заданий профіль. Сортові стани працюють найпродуктивніше тоді, коли їх робочі кліті розташовані послідовно одна за одною. Відстань між клітями менша, ніж довжина виробу, отже, він вальцюється одночасно в кількох клітях. Швидкість прокатування зі збільшенням довжини матеріалу зростає і сягає в останній кліті 40 м/с і більше.
Грубі листи завтовшки понад 4 мм вальцюють зі слябів після їх нагрівання до температури гарячої обробки тиском.
Тонкі листи виробляють і в гарячому, і в холодному станах із гарячекатаних листів, що надходять у рулонах. Листи з кінцевою товщиною меншою за 2 мм вальцювати в гарячому стані складно. Після холодного прокатування листи відпалюють, щоб зняти наклеп.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 84 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |
<== предыдущая лекция | | | следующая лекция ==> |
Порядок выполнения работы | | | Методы влияния на человеческое сознание |