Читайте также:
|
|
Для вимірювання довжини круглих лісоматеріалів вживають мірні рейки, мірні стрічки та рулетки.
Д ля вимірювання товщини круглих лісоматеріалів вживають мірну вилку, мірну скобу або складаний метр. Товщину колод і кряжів згідно ГОСТ 2292-74 вимірюють у верхньому торці. При вимірюванні товщини верхнього торця необхідно брати середнє значення між більшим і меншим діаметрами. Діаметри круглих ділових лісоматеріалів вимірюють без кори: кора в обсяг деревини не включається.
Для партії лісоматеріалів, що містить більше 100 шт. колод, замість заміру найбільшого і найменшого діаметра допускається замір одного діаметра при обов'язковому вимірі діаметрів колод всієї партії в одному напрямку (рис. 30).
Одиниці обліку. Кількість деревини прийнято враховувати за обсягом.
За одиницю обліку деревини за обсягом приймають кубометр щільної деревної маси. При визначенні обсягу деревини облік ведуть також і в складочной мірі з наступним переведенням в щільну. Відмінність щільного кубометра (рис. 31) від складеного (рис. 32) полягає в тому, що складений кубометр включає в себе всі порожнечі, наявні між окремими елементами.
Ділові лісоматеріали завдовжки більше 2 м, дров'яна довгота довжиною більше 3 м, лісоматеріали завдовжки до 2 м, призначені для лущення і стругання, вироблення авіаційних пиломатеріалів, лижних і ложевих заготовок, а також лісоматеріали з цінних порід деревини підлягають поштучному обміру та обліку в щільній мірою.
Обсяг коротких сортиментів довжиною до 2 м, за винятком тих, які підлягають маркуванню, і дров'яного довгоття довжиною до 3 м визначають в складочной мірі, а потім переводять його в щільну міру. Для полегшення і прискорення розрахунків при обчисленні обсягів круглих лісоматеріалів складені таблиці (ГОСТ 2708-75). Для визначення обсягу за таблицями необхідно знати довжину сортименту і його товщину (діаметр в вершинному відрізі).
Визначення обсягу лісоматеріалів, обміри в складочной мірі. Лісоматеріали укладають в штабелі, які обміряють по ширині, висоті і довжині. Ширину штабеля приймають рівну номінальній довжині покладених лісоматеріалів (припуски в розрахунок не приймають). Висоту і довжину штабеля вимірюють з округленням до другого десяткового знака. При укладанні ділових лісоматеріалів, що мають вологість вище 25%, штабеля повинні мати по висоті невраховувану надбавку на усушку і усадку в розмірі 2% від висоти штабеля. Щільну міру ділових сортиментів (без кори), покладених у штабелі, визначають шляхом множення складочного об’єму штабеля на відповідний перевідний коефіцієнт (коефіцієнт полнодревесності).
Щільність укладки і кубатуру штабелів ділових сортиментів з суміші різних порід деревини з різними коефіцієнтами полнодревесності визначають методом діагоналей. Для цієї мети на лицьовій стороні штабеля намічають прямокутник висотою, рівній висоті штабеля, з довжиною основи уздовж довжини штабеля не менше 8 м. Сторони прямокутника окреслюють крейдою або фарбою. У прямокутнику проводять діагональ, яка повинна перетнути торці не менше 60 щт. круглих сортиментів, покладених в штабелі. Довжину діагоналі вимірюють з похибкою до 1 см, при цьому частки менше 0,5 см в розрахунок не приймають, а частки, рівні 0,5 см і більше, вважають за 1 см.
Коефіцієнт полнодревесності, виражений в сотих одиницях, встановлюють діленням суми хорд на торцях лісоматеріалів по довжині на всю довжину діагоналі.
Маркування. При визначенні якості лісоматеріалів та дотриманні вимог, вказаних в стандарті, а також спрощення їх приймання-здачі, круглі лісоматеріали завдовжки більше 2 м, товщиною 14 см і більше підлягають обов'язковій поштучної маркуванні в місцях розкряжування хлистів.
Круглі лісоматеріали завдовжки до 2 м незалежно від товщини, а також діаметром до 13 см незалежно від довжини не маркують, за винятком лісоматеріалів, призначених для лущення, стругання, а також лісоматеріалів цінних порід.
Маркування передбачає сорт і діаметр лісоматеріалів. Знаки, що вказують призначення сортиментів, прийняті у вигляді окремих букв. Не маркують лісоматеріали завтовшки до 13 см включно незалежно від довжини.
Умовні позначення сорту ставлять поруч зі знаком призначення римськими чи арабськими цифрами. Діаметр позначають арабськими цифрами таким чином:
Діаметр, Знак см діаметра
20, 30, 40....................... 0
22, 32, 42...................... 2
14, 24, 34, 44................... 4
16, 26, 36, 46................... 6
18, 28, 38, 48................... 8
Знак призначення не ставлять на масовий сортимент - пиловник, використовуваний в машинобудуванні, будівництві, а також на ряд інших лісоматеріалів.
Для позначення вершинних колод, що володіють більшою величиною збігу, встановлений знак - риса, яка перетинає весь вершинний торець колоди. Обсяги колод, отриманих з вершинної частини хлиста, визначають за спеціальною таблицею.
Знаки маркування на круглі лісоматеріали наносять в центральній частині верхнього торця (при ушкодженні центральної частини - на периферійній):
- водостійкими фарбами, або крейдою, стійкими до атмосферних впливів.
Маркування повинно зберігатися до моменту відпуску лісопродукції покупцю. Лісоматеріали, укладені в пакети, зібрані в пачки і інші одиниці, повинні мати бирку, прикріплену до паку.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 345 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |