Читайте также:
|
|
База даних – це інтегроване сховище взаємопов`язаних даних конкретної предметної області. Доступ до конкретних даних бази даних можна здійснювати за допомогою спеціальних програм, які об‟єднуються в СУБД.
Інформація дуже різноманітна за обсягом. Тому її необхідно структурувати – виділити компоненти та встановити зв‟язки поміж ними. Краще це робити за допомогою обчислювальної техніки. Процес розв‟язання задачі за допомогою обчислювальної техніки є обробкою даних за заданим алгоритмом. Даними можуть бути числа, літери, слова, прізвища студентів та їх домашні телефони, показники роботи підприємства та інше. Дані розміщують у так званих базах даних.
2. Основні поняття СУБД.
Основні функції СУБД:
1. Забезпечує введення в комп’ютер підготовлених даних, тобто імен полів, їх типів і величин;
2. Перевірка даних за типом;
3. Редагує дані відповідно задачі;
4. Виводить необхідні повідомлення;
5. Видає інформацію згідно запитів у зручній формі;
6. При доступності БД декільком користувачам забезпечує їм одночасну роботу;
7. Забезпечує цілісність БД;
8. Виконує сортування, підрахунок, пошук потрібного запису.
Система управління базами даних - це реляційна база даних. Кожна таблиця зберігається в окремому файлі з розширенням dbf. Усі інші об'єкти - форми (form), запити (query), звіти (report), програми (program), меню (menu), уявлення (view) теж зберігаються в окремих файлах з відповідними типами.
Дані поділяються на змінні бази даних (поля), змінні пам'яті (використовуються для проміжного зберігання даних) та масиви змінних пам'яті. Ім'я змінної може мати довжину до 10 символів, містити літери від А до Z, всі цифри та знак підкреслювання (-). У таблиці перелічені типи даних, які можуть приймати змінні.
Тип даних | Характеристика |
Character | Може містити всі символи клавіатури, максимальна довжина - 254 |
Currency | Грошовий тип, може приймати значення від -900Е8 до +900Е8, містить 4 дробові розряди |
Float | Може містити цифри, десяткову крапку. Максимальна довжина поля - 20 символів |
Numeric | Може містити цифри, десяткову крапку. Максимальна довжина поля - 20 символів (ціла частина + дробова частина + 1, якщо є десяткова крапка) |
Date | Містить дату в такому вигляді: місяць/число/рік, наприклад, 10/31/01 |
Date Time | Містить дату та час, наприклад, 10/31/01 11:59 РМ |
Double | Може містити числові дані, але обчислення виконуються з більшою точністю, ніж з даними типу Numeric |
Logical | Логічний тип даних. Може приймати два значення Т (True) та F (False) |
Memo | Дозволяє зберігати текст необмеженого розміру. Дані у цьому випадку зберігаються в іншому файлі |
General | Може містити OLE-об'єкти, компоненти Windows, об'єкти, що створені в інших додатках |
Character (binary) | Може містити будь-які 8-бітні значення та символ null (0) |
Memo (binary) | Дозволяє зберігати відскановані зображення, оцифровану музику тощо. |
СУБД FoxPro - це реляційна СУБД. При роботі в СУБД FoxPro користувач може працювати в інтерактивному і програмному режимах.
В пам'яті зберігаються бази даних і змінні які можуть бути записані у файлах.
3. Засоби виведення інформації на друк в СУБД (Fox Pro).
За допомогою команди LIST STRUCTURE [TO PRINT] можна вивести структуру таблиці на екран або принтер.
Якщо структура таблиці дуже велика, можна застосовувати команду Display Structure, яка призупиняє виведення структури при заповненні екрану. Для продовження виведення необхідно натиснути будь-яку клавішу.
Команда виведення LIST дозволяє виводити дані з таблиць на екран, принтер та текстовий файл і має такий формат:
LIST [<діапазон>] [<список виразів>] [FOR<yмовa>]
[WHILE<yмовa>] [TO PRINT] [TO FILE <ім'я файла>],
де список виразів може містити імена полів та арифметичні вирази з використанням стандартних функцій VFP, а параметр “діапазон” за замовчанням приймає значення ALL. Команда LIST без параматрів виведе всі записи поточного файла на екран.
Команда виведення DISPLAY має такий самий формат, як і команда LIST. Різниця полягає у наступному: параметр “діапазон” за замовчанням приймає значення поточного запису; при заповненні екрану відбувається призупинення виведення даних, доки не буде натиснуто на будь-яку клавішу.
4. Що таке “незалежність даних”?
Властивість системи, що забезпечує можливість змінювати загальну логічну або фізичну структуру даних без зміни при цьому представлення прикладних програм про дані.
5. Що таке “цілістність даних”?
Терміном цілісність даних позначають достоірність і точність інформації, щозберігається в базі. Цілісність досягається забезпеченням відповідності даних певним додатковим обмеженням, крім тих, які накладаються схемою бази на структуру даних та їхні типи.
Під цілісністю бази даних розуміють несуперечюсть (відповідність певним умовам) даних, що в ній зберігаються. Наприклад, для кадрових даних рік народження співробітника не може бути більшим за рік призначення на посаду або поточний рік. Для уникнення суперечливих ситуацій при модифікації бази даних співвідношення між даними контролюються спеціальними засобами підтримки цілісності БД.
6. Що називається кардинальним числом відношення?
Кількість кортежів (рядків або записів) у таблиці називається кардинальним числом відношення ( таблиці)
7. Що називається ступенем відношення?
Кількість стовпчиків (атрибутів) у таблиці називається ступенем відношення.
Степень відношення - це кількість елементів у кожнім кортежі відношення (аналог кількості стовпців у таблиці). Потужність відношення - це потужність множини кортежів відношення (аналог кількості рядків у таблиці).
8. Особливості реляційної системи баз даних.
На відміну від поширених на той час систем з ієрархічними чи мережними типами структур даних, реляційний підхід запропонував спрощені структури даних — реляції, або таблиці, та розширив можливості мови маніпулювання даними. У науковій літературі, присвяченій реляційним базам даних, на означення того, що було названо вище реляцією або таблицею, часто застосовується термін відношення.
9. Концептуальний рівень архітектури ANSI / SPARC.
Архітектура ANSI / SPARC включає три рівні: внутрішній, концептуальний і зовнішній. У загальних рисах вони є наступними:
- Внутрішній рівень-це рівень, найбільш близький до фізичного зберігання,
тобто пов'язаний зі способами збереження інформації на фізичних пристроях зберігання.
-
Зовнішній рівень найбільш близький до користувачів, тобто він пов'язаний зі способами представлення даних для окремих користувачів
- Концептуальний рівень-це "проміжний" рівень між двома першими.
Концептуальний рівень (узагальнене уявлення користувачів)Інакше кажучи, може бути декілька зовнішніх уявлень, кожне з яких складається з більш-менш абстрактного уявлення певної частини БД, і може бути тільки одне концептуальне уявлення, що складається з абстрактного уявлення БД в цілому.
Концептуальне подання - це подання всієї інформації БД в дещо більш абстрактній формі (як і випадку зовнішнього подання) в порівнянні з фізичним способом зберігання даних. Однак концептуальне уявлення істотно відрізняється від способу подання даних якому-небудь окремому користувачеві. Взагалі кажучи, концептуальне уявлення - це уявлення даних такими, які «вони є насправді», а не такими, якими змушений їх бачити користувач в рамках, наприклад, певної мови або використовуваного апаратного забезпечення.
Концептуальне уявлення складається з безлічі екземплярів кожного типу концептуальної запису. Наприклад, воно може складатися з набору екземплярів записів, що містять інформацію про окремі, плюс набір примірників, що містять інформацію про деталі і т.д. Концептуальна запис зовсім не обов'язково повинна збігатися з зовнішньої записом, з одного боку, і з збереженої записом-з іншого.
10. Що таке властивість замкненості?
замкненість (incapsulation). В силу цієї властивості об’єкт захищає свої дані та методи від стороннього втручання, визначаючи правила звертання до даних та методів (interface). Наслідком замкненості є принцип актуалізму: допустимими (або примітивними) є тільки такі операції над об’єктами, які не вимагають зміни стану інших об’єктів. Операція, яка вимагає зміни стану одразу кількох об’єктів, не є примітивною. Її треба захищати об’єктною трансакцією;
11. властивість ненадмірності потенційних ключів?
Властивість мінімальності (ненадмірності)- тобто є потенційним ключем (єдиним).
Мінімальність (ненадмірності) означає, що в складі потенційного ключа відсутня менша підмножина атрибутів, що задовольняє умові унікальності. Іншими словами, якщо з потенційного ключа прибрати будь який атрибут, він втратить властивість унікальності.
12. Які ви знаєте операції оновлення? (SQL)
SQL Server 6.5 здатний виконувати операції оновлення чотирма різними способами. Найшвидшим є пряме оновлення заміщенням. При цьому не відбувається ніяких переміщень, а в журнал транзакцій поміщається єдиний запис, що містить інформацію про те, які байти отримали нові значення.
Найповільнішим способом є режим відстроченого оновлення, при якому операція оновлення розбивається на дві частини: спочатку видаляється стара рядок, а потім вводиться нова, що містить потрібну установку.
"Прямий режим оновлення" (The update mode is direct). У ньому перераховані деякі умови, які неодмінно повинні виконані, щоб SQL Server справив оновлення прямим заміщенням.
13. Що таке неключовий атрибут?
атрибути (attributes). Структури даних, які зберігають конкретні елементи інформації для кожного екземпляра об’єкту. Атрибути є основним наповненням об’єктів, які зберігаються в базі даних;
Атрибут означується як іменований домен; у різних атрибутів домени можуть бути однакові, а імена мають відрізнятися.
Неключовим атрибутом називається будь-який атрибут відношення, що не входить до складу первинного ключа.
14. Поняття і головне призначення доменів.
Домен – перелік значень, загальна сукупність значень з якою обираються дійсні значення для певних атрибутів певного відношення.
Головне призначення доменів полягає в тому, що вони обмежують порівняння(вагу з вагою, ріст з ростом). Мають мати однаковий тип і довжину.
15. В чому полягає різниця між знімком і представленням?
Результуюча сітка перехресного запиту являє собою моментальний знімок стану даних і не дозволяє виконувати їхнє оновлення.
Динамічний набір являє собою динамічно створюване представлення (вид), що містить дані, які отримуються з однієї або більше таблиць. Дані вибираються й сортуються відповідно до зазначених в запиті вимог. Інакше кажучи, динамічний набір являє собою обновлюваний (не завжди) набір записів, визначений таблицею або запитом, який можна розглядати як окремий об'єкт.
16. Поняття і призначення первинного ключа.
Множина атрибутів, що однозначно ідентифікують кортежі реляційного відношення, називається ключем.
Первинний ключ (PRIMARY) – унікальний індікатор.Не може мати однакові значення у різних рядках. Може бути простим або складним.
Первинний ключ має такі властивості:
•♦• кожне реляційне відношення має один і лише один первинний ключ;
♦значення всіх атрибутів первинного ключа не можуть бути невизначеними, оскільки він має унікально ідентифікувати всі кортежі будь-якого екземпляра реляційного відношення;
♦значення первинного ключа не можуть повторюватися, але допускаються повторення значень частини складеного первинного ключа;
♦апріорі значення первинного ключа не впливають на порядок кортежів у табличному зображенні реляційного відношення, хоча інколи таблиці впорядковують за ключем;
♦первинний ключ не впливає на доступ до кортежів, який може бути здійснено за значенням будь-якого атрибута чи набору атрибутів незалежно від того, чи є він первинним ключем.
17. Поняття і призначення зовнішнього ключа.
Якщо розглядається певне реляційне відношення, то сукупність атрибутів, що є первинним ключем іншого реляційного відношення, називається зовнішнім (стороннім) ключем. За допомогою зовнішніх ключів у реляційній моделі встановлюються зв'язки між реляційними відношеннями (точніше, між їхніми кортежами).
Зовнішні ключі мають такі властивості:
♦значення зовнішнього ключа завжди посилається на певне значення відповідного первинного ключа, тобто будь-яке значення зовнішнього ключа має бути значенням первинного ключа іншого відношення;
♦ значення зовнішнього ключа, на відміну від значень первинного ключа, можуть бути невизначеними й повторюватися в межах реляційного відношення.
Зовнішні ключи слугують для зв`язку між таблицями.
18. Поняття і призначення потенційного ключа.
Потенційні ключи – всі ті атрибути, які мають властивості первинного ключа, але не є перинним ключем. (Candidate)
мають наступні властивості:
- Властивість унікальності;
- Властивість ненадмірності.
19. Поясніть властивість атомарності значень атрибутів.
Атомарність значень атрибутів, тобто серед значень домену не можуть міститися множини значень (відношення), усі значення атрибутів атомарні. Це випливає з того, що лежачі в їхній основі атрибути мають атомарні значення. Це четверта відмінність відношень від таблиць - у комірки таблиць можна помістити що завгодно - масиви, структури, і навіть інші таблиці.
20. Чому в базових відношеннях кортежі та атрибути не впорядковані?
Базове відношення – є безпосередньою важливою частиною БД, тому при проектуванні їм дають власне найменування.
Атрибути не впорядковані зліва направо – атрибути в заголовку відношення можна розташовувати у будь-якому порядку, при цьому цілісність даних не порушується. Тому поняття позиційного номера відносно атрибуту теж не існує;
Кортежі не впорядковані зверху вниз – у відношенні просто відсутнє поняття позиційного номера. У відношенні без втрати інформації можна з успіхом розташувати кортежі у будь-якому порядку;
21. Скласти програму, що переводить кутову швидкість в лінійну і записує цю інформацію до іншого відношення.
22. Скласти програму, що переводить час у годинах в хвилини, і в секунди, зберігаючи цю інформацію в різних відношеннях.
23. Скласти програму, що сортує інформацію за зменшенням і обчислює значення нового поля за формулою 3*X*X-5, де Х-значення існуючого поля відношення.
24. Скласти програму, що на базі заданих значень вхідного впливу та коефіцієнту підсилення розраховує величину вихідного сигналу. (Вплив та коефіцієнти вважати постійними).
25. Скласти програму, що переводить швидкість, задану в обертах на годину до швидкості в радіанах в секунду.
26. Скласти звіт про споживання електроенергії мешканцями будинку.
27. Скласти звіт про успішність студентів за результатами іспитів.
28. Скласти звіт про кількість робочих, святкових та вихідних днів у кожному місяці 2009 року.
29. Скласти звіт про початок, закінчення та тривалість кожного робочого дня за тиждень.
30. Скласти звіт про захист 5-ти лабораторних робіт групою студентів (вказати у полі успішності відмітку про захист як логічний тип даних).
Дата добавления: 2015-01-30; просмотров: 165 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |